25 Haziran 2022 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Cumartesi günleri yıllık izin süresinden sayılır mı?
Yazı Tarihi: 11 Mayıs 2022 Çarşamba 06:34

İş Kanunununda “Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz.” hükmüne yer verilmiştir.

Bu hüküm uyarınca yıllık ücretli izne ayrılan işçinin izin başlama ve bitiş tarihleri arasına denk gelen ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz. Uygulamada da sadece iş günleri yıllık ücretli izin gününden sayılmaktadır. Dolayısıyla işçinin yıllık ücretli izin günlerine denk gelen yukarıdaki tatil günleri yıllık izin süresinden düşülmez.

Cumartesi gününe gelince;  Kanunda Cumartesi günü hafta tatili olarak sayılmamıştır. İş Kanununa göre de Cumartesi günü iş gününden sayılmaktadır. 

Eğer işyerinde Cumartesi günleri çalışma yapılmıyorsa, işyeri uygulaması bu şekildeyse tatil günü kabul edilir ve yıllık ücretli izin süresinden sayılmaz, işyerinde çalışma yapılıyorsa iş günü kabul edilir ve yıllık ücretli izin süresinden sayılır. Ancak bireysel veya toplu iş sözleşmesinde hafta tatiline eklenen Cumartesi gününün yıllık izin hesabında iş günü olarak sayılacağı veya izin süresinden düşülmeyeceği şeklinde açık bir kural mevcutsa o zaman Cumartesi günü yıllık izin süresinden sayılır.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Sağlık nedenlerimden dolayı raporlu olduğum günlerde işe gitmediğim günlerde işveren tarafından ücret ödenir mi?
CEVAP: Sosyal sigorta düzenlemeleri açısından; Çalışanların sağlık nedenlerine dayalı işe devamsızlıklarının 2 günden sonrası için yasa ile belirlenen esaslar çerçevesinde SGK tarafından geçici iş göremezlik ödeneği verilmektedir. Bu kapsamdaki devamsızlıklarda işveren tarafından ücret ödenmesi yönünde bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bu konudaki uygulama iş sözleşmelerinde belirlenebilmektedir. İş sözleşmesinde bağlayıcı bir hüküm bulunmaması durumunda uygulamaya ilişkin öncelik işverene aittir.
Ancak aylık maktu ücretli işçilerin ücretlerinden iş göremezlik nedeniyle devamsız olduğu günler için bir kesinti yapılmaz. Bu kişilere ücretleri ya tam ödenerek Sosyal Güvenlik Kurumundan alacakları iş göremezlik ödemeleri kendilerinden tahsil edilir ya da Kurumdan alacakları iş göremezlik ödemeleri kadar tutar ücretlerinden mahsup edilir.

 

SORU: 30 Mart’ta işten çıkarıldım fakat işsizlik maaşı için İşkur’a başvuru yapmayı unuttum. Şimdi başvuru yapsam maaş bağlanır mı?

CEVAP: İşsizlik maaşı almayı hak edecek şekilde işten çıkan veya çıkarılan işçinin hizmet akdinin feshedildiği tarihi izleyen günden itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a başvurması gerekmekte, mücbir sebepler dışında başvuruda gecikilen süre işsizlik maaşı almaya hak kazanılan toplam süreden düşülmektedir.

SORU: Süt iznindeyken kişinin evde geçirdiği kaza iş kazası sayılır mı?

CEVAP: Süt izninde geçen süreler günlük çalışma süresinden sayılır. Emziren kadın sigortalının, çocuğuna süt vermek için ayırılan zamanlarda kaza geçirmesi iş kazası olarak kabul edilmektedir.

 

SORU: Kıdem tazminatı taksitle ödenebilir mi?

CEVAP: İş Kanunu'na göre, tazminatın tek seferde ödenmesi gerekir. İşverenin tazminatı taksitlendirme gibi bir hakkı yoktur. Ancak işçi ile anlaşırsa taksitle ödeme olabilir. Aksi durumda, yani işçi kabul etmezse taksit olmaz.

 

 

Bu yazı 2340 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 30.04.2008 sonrası sigortalı olanlarda son 7 yıl kuralı yok
» Emekli olurken fazla ödenen primler geri alınır mı?
» Cumartesi günleri yıllık izin süresinden sayılır mı?
» BAYRAMDA ÇALIŞAN ZAMLI ÜCRET ALIR
» KIDEM TAZMİNATI YAZISINDA 1.5.2008 AVANTAJI
» MAAŞ BORDROSU NEDİR?
» Özel Bina İnşaatlarında Asgari İşçilik Uygulaması
» Ölüm Aylığı
» Emeklilikte Son Yedi Yıl Uygulaması
» Sigortasız çalıştırılan işçi ne yapmalı? 
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter