20 Mayıs 2022 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Borçlu Bağ-Kur ve GSS’liler Sağlıktan Yararlanacak
Yazı Tarihi: 19 Ocak 2022 Çarşamba 06:27

Fırat ÇALIŞKAN

Sosyal Güvenlik Müşaviri

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Bağ-Kur’lu ve Genel Sağlık Sigortalıların (GSS) sağlık yardımlarından yararlanabilmeleri için bu sigortalılıklarına ait primlerini düzenli olarak ödüyor olmaları veya ödeme vadesi geçmiş iki aydan fazla prim borcunun olmaması gerekmektedir.

Bağ-Kur kapsamında sigortalı olanlar ile hiçbir sosyal güvencesi olmadığı için GSS’li olanlara zaman zaman, borçları olsa dahi sağlık yardımlarından yararlanma hakkı tanınmaktadır. Bu kapsamdaki sigortalılara en son tanınan hakkın süresi 31 Aralık 2021 tarihinde sona ermişti.

Ancak bu kapsamdakilere 11 Ocak 2022 tarihli Resmi Gazete ’de yayımlanan 5089 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile tekrar sağlıktan yararlanma hakkı tanındı.

Bu karar uyarınca; Bağ-Kur sigortalıları ile GSS’li olanlar, SGK’ya prim borçları olsa bile Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde sunulan sağlık hizmetlerinden 31 Aralık 2022 tarihine kadar yararlanabilecekler. Bu imkandan bunların bakmakla yükümlü olduğu hak sahipleri de yararlanabilecek.

Bu kapsamdakiler özel hastaneler ile vakıf üniversite hastanelerinden ise ücretini kendileri ödeyerek yararlanabilecekler. Aynı şekilde eczanelerden ücretini kendileri ödeyerek ilaçlarını alabilecekler. 

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: 2022 Yılı Ocak ayı zamlarımız henüz belli olmadı fakat ben geçtiğimiz hafta işten çıkarıldım. Yeni maaşlarımız belli olmadan işten çıkarıldığım için kıdem tazminatım eski maaşım üzerinden mi yoksa yeni belirlenecek olan maaş üzerinden mi hesaplanacak?
CEVAP: Kıdem tazminatı hesabında dikkate alınması gereken ücret son ücret olacağından ve maaş artışınız 1.1.2022 tarihinden geçerli olacağından kıdem tazminatınız zamlı olarak hesaplanmalı ve ödenmelidir.

 

SORU: İşyerlerinde çalışan çırak ve stajyerlere ücret ödemek zorunda mıyız?

CEVAP: 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun “Ücret ve Sosyal Güvenlik” başlıklı 25 inci maddesi uyarınca, aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere işyerleri tarafından ücret ödenmesi zorunludur.

Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere yapılacak ödemelerin asgari ücretin net tutarının yüzde otuzundan, kalfalık yeterliğini kazanan mesleki eğitim merkezi 12’nci sınıf öğrencilerine yapılacak ödemelerin ise asgari ücretin yüzde ellisinden az olamaz.

 

SORU: Yaklaşık 1 yıldır esnaflık yapmaktayım. 6 ay sonra doğum yapacağım. Ben de işçilere ödenen doğum rapor parasından faydalanabilir miyim?

CEVAP: Şirket ortağı dışındaki Bağ-Kur’lular da doğum yaptıklarında, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün sigorta primleri varsa ve Bağ-Kur prim borçları yoksa doğum iş göremezlik rapor parası alabilirler.

 

SORU: Eşimin işinden dolayı başka bir şehre taşınacağız. Bu yüzden çalıştığım işten ayrılmak durumundayım. Başka şehre taşınan işçi kıdem tazminatı alır mı?

CEVAP: Başka şehre taşınmak, iş akdini sona erdirecek haklı nedenler arasında sayılmamıştır. İster bir mazereti olsun isterse olmasın, başka bir şehre taşınacağı için işten ayrılan işçi istifa etmiş olacak ve kıdem tazminatı alamayacaktır.

Bu yazı 2545 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Cumartesi günleri yıllık izin süresinden sayılır mı?
» BAYRAMDA ÇALIŞAN ZAMLI ÜCRET ALIR
» KIDEM TAZMİNATI YAZISINDA 1.5.2008 AVANTAJI
» MAAŞ BORDROSU NEDİR?
» Özel Bina İnşaatlarında Asgari İşçilik Uygulaması
» Ölüm Aylığı
» Emeklilikte Son Yedi Yıl Uygulaması
» Sigortasız çalıştırılan işçi ne yapmalı? 
» Şubat Ayı SGK Bildirimi
» Şubatta yapılan nakillerde SGK bildirimi
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter