20 Mayıs 2022 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
NELER DEĞİŞTİ VE DEĞİŞİYOR
Yazı Tarihi: 12 Ocak 2022 Çarşamba 06:07

Pandemi ile birlikte iş yapma şekillerinden yaşam şekillerimize neler değişti ve değişiyor? Milyonların yer değiştirdiği göçlerle, yangınların kasıp kavurduğu, suyun, toprağın bereketinin solmakta olduğu, neredeyse yediğimiz içtiğimiz her şeyle bedenlerimizi kimyasallarla doldurduğumuz, bütün dünyada birkaç ülke istisna ekonominin dengesizliği, neler değişti ve değişiyor?

 Pandemi öncesi ve pandemi sonrası hayatımızda bireysel ve kurumsal olarak var olabilmek için neleri fark etmeli, neleri geçmişte bırakıp nereye evrilmeliyiz?

Pandemi ile birlikte alıştığımız zamansız ve mekansız çalışma şekilleri bireyleri kurumların önüne koydu. Bireyin ihtiyaç ve talepleri, değer ve öncelikleri karar mekanizmalarında daha etkin olmaya başladı. Artık tüketmek ve yok etmek değil fayda sağlamak, yaratmak, hatta olanı insana, hayvana pay etmek. Paylaşmaktır.

Teknoloji ile birlikte dönüşüm hızlı bir şekilde devam ediyor, her saat hayatımızı kolaylaştıran yeni icatlarla karşılaşıyoruz. Fakat dikkatimi çeken bir şey daha var ki insanlarda doğaya ve öze dönüş var.

Toprak önemli. Ve beslenmek için önce toprağı beslemek gerekir. Yediklerimizden olduğu kadar yemediklerimizden de sorumluyuz.Yaptıklarımızdan olduğu kadar yapmadıklarımızdan da.

Sorunları ve tehlikeleri bilmek, görmek çözüm üretebilmek için önemli bir ilk adım. Ve çözüm korumaktan geçiyor. Sevmekten, sahip çıkmaktan,kendin gibi sevmekten.

Doğaya ve insanlığa karşı sorumluluklarının bilincinde olan her birey, yaşanan olumsuzluklara karşı, gözlerini kapalı tutabilir mi?

Hayatın içinden biri olan hala göçebe hayatı süren bilge insan Sarıkeçili Göçer Pervin Çoban Savran’ın dediği gibi:

 Doğa başlı başına bir bilim merkezidir. Dünyaya gelen her yavru oğlak bize bir umut veriyor, anne sütünü emeyim, ayaklanayım, yürüyeyim diye. Dünyaya gelen her bebek bize gelecek vaat ediyor. Diyor ki, yetişeyim, bilinçleneyim, bu düzeni şekillendireceğim. Her tohum çatlıyor, bitki örtüsü olarak dünyaya geliyor, yaşam alanında bize moral veriyor. Akşam olup havanın kararmasını dünyanın sonu olarak düşünmemeliyiz. Sınırlı da olsa beynimizin bir köşesinde bu güzelliklerin yer bulmasını sağlamalıyız…

Sevgiyle sağlıcakla kalın.

 

Bu yazı 5445 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» NELER DEĞİŞTİ VE DEĞİŞİYOR
» BEN SENİN YERİNDE OLSAM
» ATATÜRK YÜREĞİMİZDE YAŞIYOR
» Cumhuriyet bir aydınlanma devrimidir
»  ŞİMDİ Kİ AKLIM OLSAYDI
»  19 MAYIS 1919 ATAM SAMSUN'DA
» İNSAN YAŞAMI YAZILI METİN GİBİDİR
» ŞU FANİ DÜNYADA  ALDIĞIMIZ   SAYILI NEFES KADAR VARIZ
» BİR SORUNUM VAR
»   ŞU BOĞAZ HARBİ NEDİR? VAR MI Kİ DÜNYADA EŞİ?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter