20 Mayıs 2022 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Emekli aylıkları tatil gününde de ödenecek
Yazı Tarihi: 12 Ocak 2022 Çarşamba 06:03

Fırat ÇALIŞKAN

Sosyal Güvenlik Müşaviri

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından emekli, dul, yetim aylıklarının SSK kapsamındaki kişilerin gelir ve aylıkları her ayın 17 ila 26 sında, Bağ-Kur kapsamındaki kişilerin gelir ve aylıkları her ayın 25 ila 28 inde, Emekli Sandığı kapsamındaki kişilerin aylıkları ise ayın 1 inde ödenmektedir. Aylıklarını Ziraat Bankası aracılığı ile alan Emekli Sandığı kapsamındaki sigortalıların ödemeleri ise her ayın 1 ila 5 inde yapılmaktadır.

Ödeme günü Cumartesi gününe rastlayan grubun ödemesi Cuma, Pazar gününe rastlayan grubun ödemesi Pazartesi günkü grup ile birleştirilerek yapılıyor, ödeme günlerinden herhangi birinin Cumartesi veya Pazar günü dışında resmi tatil gününe rastlaması halinde, ödemelerin hangi tarihlerde yapılacağı Kurumca belirlenerek ilan ediliyordu.

Dolayısıyla SSK ve Bağ-Kur kapsamında gelir veya aylık alanlardan ödeme günü Cumartesi gününe denk gelen kişilerin gelir aylıkları Cuma günü, ödeme günü Pazar gününe denk gelen kişilerin gelir aylıkları Pazar günü, ödeme günü hafta içi resmi tatil günlerine denk gelen kişilerin gelir aylıkları ise belirlenip ilan edilen ödeme gününde SGK tarafından bankaya yatırılıyordu. Emekli Sandığı kapsamında aylık alanlar için ise Cumartesi veya Pazar ayrımı yoktu.

Ancak 18 Ağustos 2021 tarihinde değişiklik yapılmış ve yapılan değişiklik 1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe girmiş olup, artık SSK ve Bağ-Kur kapsamında gelir veya aylık alan sigortalı ve hak sahiplerinin her ay ödeme dönemlerinde ödenen gelir veya aylıkları, ödeme günlerinin cumartesi ve pazar günü ile resmi tatil günlerine rastlaması halinde herhangi bir değişiklik yapılmaksızın normal ödeme gününde yani zamanında ödenecek, yani tatil günlerinde de artık ödeme yapılacak.

Yönetmelikte yapılan değişiklik uyarınca, sadece ödeme günlerinden herhangi birinin dini bayramlara rastlaması hâlinde, ödeme tarihi SGK tarafından ayrıca belirlenerek ilan edilebilecektir. Uygulamada da genelde ödeme tarihi dini bayramlara rastlayan gelir ve aylıklar bayramdan önce ödenmektedir.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Yaklaşık 1,5 yıldır beraber çalıştığımız bir arkadaşımız istifa ederek işten ayrılmak istiyor. Bugüne kadar vermiş olduğu emekleri karşılık firma olarak kanunen hak etmese de kıdem tazminatı vermek istiyoruz. Kıdem tazminatı vermemiz firma olarak bize kanunen bir sıkıntı yaşatır mı?

CEVAP: En az 1 yıl çalışması bulunmayan bir işçinin işten çıkartılması veya 1 yıldan fazla süredir çalışan işçinin istifa sebebiyle işten çıkması halinde; işverenin kıdem tazminatı adı altında ödeme yapmak istemesi makbul karşılansa da bu ödeme kıdem tazminatı yerine geçmemektedir. Yapılan bu ödeme ücret niteliğinde olup ilgili ödemeden sigorta primi ve vergi kesintisinin yapılması gerekmektedir.

 

SORU: Geçtiğimiz hafta çalıştığım işten ayrıldım. İşverenim kullanmış olduğum yıllık ücretli izinlerimin hak edilenden fazla olduğu öne sürülerek fazla kullanılan izinlerin parasını son ücretimden düşeceğini söyledi. Böyle bir hakkı var mı?

CEVAP: İşvereninizin böyle bir talebinin yasal bir dayanağı yok. İşten ayrılan işçinin kullandığı yıllık izin günü hakkettiğinden fazla ise fazla kullanılan yıllık izin günleri işçinin ücretinden kesilemez. (9. Hukuk Dairesi 2016/26145 E. , 2020/11957 K.)

 

Bu yazı 2202 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Cumartesi günleri yıllık izin süresinden sayılır mı?
» BAYRAMDA ÇALIŞAN ZAMLI ÜCRET ALIR
» KIDEM TAZMİNATI YAZISINDA 1.5.2008 AVANTAJI
» MAAŞ BORDROSU NEDİR?
» Özel Bina İnşaatlarında Asgari İşçilik Uygulaması
» Ölüm Aylığı
» Emeklilikte Son Yedi Yıl Uygulaması
» Sigortasız çalıştırılan işçi ne yapmalı? 
» Şubat Ayı SGK Bildirimi
» Şubatta yapılan nakillerde SGK bildirimi
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter