23 Ocak 2022 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mesut SARIOĞLU
MUZ ORTAYA BUYRUN KARDEŞLERİM
Yazı Tarihi: 19 Kasım 2021 Cuma 06:10

Belediye Meclisleri, başkanlar ile teknokratların manipülasyonuna açık oldukları için tehlikeli ve işlevsiz oluşumlardır. Yarattıkları sahte demokrasi havası ise bu tehlikenin ekşili sosudur.

Birkaç istisnası hariç, belediye meclis üyeleri yetkili etkisizler olarak geçip giderler hayatımızdan. (Bir kısım kadrolular dahil değil ki onlar mesleklerinden fazla meclis üyeliği yapmış ve yapmakta olan enteresan tiplerdir)

İnsanların 3 yaşından 93 yaşına kadar internet kullanabildikleri ve pırasa ile lahananın bile internetten sipariş edilebildiği bir dönemde bizim adımıza başkalarının karar alması ve bizim bu duruma seyirci kalmamız çok matrak ve bir o kadar da acıklı bir durum sevgili kardeşlerim.

İlla ki yapacak bir şeylerimiz olmalı. Genel idari sistemi ve bizi her gün kurşuna dizen demokrasi gerekçeli orta oyununu değiştirmemiz şu an için mümkün değil. Partisiz belediye başkanı seçebiliriz ama bizim isteğimizle ‘belediye meclisi’ orta oyununu değiştirmemiz mümkün değil. Bir süre daha bu tuhaflığı yaşayacağız kağıt üzerinde.

Lüleburgaz’ı anlatırken, çağdaşlık, demokratlık, okumuş yazmışlık, acayip ayrıcalıklı bir ilçe oluşumuza dair mangalda kül bırakmayanlara bu ideal duruma ulaşmak için ‘muz orta’ yapmak istiyorum.

Başlayalım mı?

Meclis toplantılarında başkanlıktan ya da müdürlükten gelen tekliflerin oylanması ile kasabanın ve ülkenin geldiği durum ortada. O nedenle bu emredici önerileri gelir gelmez çöp tenekesine atalım.

Seçimlerde genel kayıkçı kavgasının gölgesinde bize seçtirtilen meclis üyelerinin görevi, halkın taleplerini yerel yasa haline getirmekle sınırlı olsun. Başkan ve teknokratlar, ben yaptım meclis üyeleri parmakladılar rahatlığından kurtularak, yasada tanımlanan ‘uygulayıcı’ pozisyonuna evrilip yasanın gereğini yerine getirsinler.

Böylece halk seyrettiği gibi değil, istediği gibi yönetilsin.

Peki bu halkın talepleri yerel yönetime nasıl ulaşacak?

Öncelikle artık çok da pahalı olmayan bir yazılımla dijital ortamda sokak, mahalle ve genel halk meclisleri kurulsun. Tüm yurttaşlar (seçme seçilme yaşına bakılmaksızın) bu meclislere üye yapılsınlar. Çocuklar ve gençler sadece kendileri ile ilgili kararlarda değil daha işin başında projelendirmede söz sahibi olsunlar. (Ama lütfen kurmaca ‘çocukları dinliyoruz bak’ videoları çekilmesin)

Sakın bana kent meclisi, kadın meclisi, çocuk meclisi var demeyin. O organizasyonun ilk yönergesini ben hazırlamıştım. Sonrasında defalarca değiştirildi. İlk mecliste görev almıştım. İstifa etmeyen tek üst düzey yönetici olmama rağmen tuhaf bir şekilde müstafi sayıldım. Sonrasında da bu organizasyon partili belediye başkanının alt komisyonu gibi işlev gördü. Sahte demokrasi orta oyununun repliksiz oyuncusu oldu.

Beşinci dünya kasabalarında bu tür organizasyonların yaşamayacağını bile bile ilk yola çıkışta umutla destek verdim ama ne ben, ne de sonraki gönüllüler bu organizasyondan pozitif baskı grubu çıkarmayı başaramadık. Çünkü model yapıştırmaydı.

Uzun lafın kısası o konseyden ‘350 kişilik dar alanda kısa paslaşmalar ve kısır çatışmalar’ dışında kasaba için hayırlı bir iş çıkmaz. Ne kadar iyi niyetli olursanız olun varacağınız yer başarısızlıktır.

Dünya insanlarının uzay taksisine bindiği bir dönemde, bizim hala 1945 model araçla ‘geleceğe yolculuk’ hayali kurmamızdan ibarettir bu trajikomik durum.

Durum tespiti nihayete erdi.

Gelecek yazıdan itibaren, iletişimin dibini bulduğumuz bu dönemde, kendi kendimizi nasıl yönetiriz ve bize ait olmasına rağmen bize sorulmadan çarçur edilen kaynaklarımızın hesabını nasıl sorarız bölümüne geliyoruz.

Bu yazı 3562 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MUZ ORTAYA BUYRUN KARDEŞLERİM
» OTURMAĞAA MI GELDİK!
» BELEDİYE MECLİSLERİ DERHAL LAĞVEDİLMELİDİR KARDEŞLERİM
» ZURNANIN ZARTLADIĞI YERDEYİZ KARDEŞLERİM
» BÜYÜK MAYMUNLAR SİRKİ
» ÖYLEYSE YENİDEN MERHABA !
» SEVİYOM LA BEN BU MEMLEKETİ
» O AKADEMİLER ‘ÇOKOMELLİ’ SAYIN BELEDİYE
» GERÇEĞİ SÖYLEYİN DOKTOR YAŞAYACAK MIYIZ!
» HADİ BE GÖZÜNÜ SEVDİĞİM SAYIN BELEDİYE!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter