22 Ocak 2022 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
SEVGİSİZLİK ÇAĞI
Yazı Tarihi: 09 Kasım 2021 Salı 06:37

 Günümüz yaşamının en büyük sorunu nedir diye sorsalar, tek cevabım olurdu sevgisizlik. Sevgisizlik açmazının topluma kazandırdığı en büyük yara olan bencillik bizleri tamamen sarmalamış durumda. Sadece kendisini düşünen, kendi çıkarına bakan ve etrafındaki en yakın dostlarının bile sorunlarına sırt çeviren insanlar topluluğu olduk. Bu sevgisizlik çağında en büyük yarayı kadınlar alıyor. Bizi büyüten, yediren, üreten kadınlarımız toplumumuzun her zaman göz bebeği olmalıdır. Bizlerin bir türlü anlamadığı onların naifliği, nezaketi, anlayışı, sevgi dolu kalpleri ve cesaretleri.

“Bir kadını ortadan ikiye böl

Yarısı annedir, yarısı çocuk, yarısı sevgili, yarısı aşk.

Duyanlar bunu bilmez, görenler anlamaz bunu!

Yarısı rivayettir, yarısı gece.”

Cemal Süreya

 Sevgisizlik çağının bizleri sardığı günlerimizde üzücü, kahreden haberler almaya devam ediyoruz. Şehrimizde geçen günlerde gerçekleşen iki olay tüm insanlarımızı yasa boğdu. İlknur Gökay Tuncel Şehrimizde yolda yürüdüğü esnada bıçaklanarak öldürüldü. Daha öncede Bilsen Pirpor’un kaybolmasının ardından öldüğü anlaşıldı. Her gün bir kadın cinayeti haberiyle uyanıyoruz. Kadının yıllar içinde sindirilip ruhunun yok edildiği günümüzde, sıra bedenlere geldi, şimdi teker teker onlar da alınıyor. Her gün onlarca kadın 'tehdit alıyorum, eski eşim, sevgilim beni öldürecek beni koruyun' diye feryat ediyor. Peki, biz hangi ara bu kadar vicdansız olduk, insanlıktan çıktık? Toplumda planlı cinayetler işleyenlerin, tecavüzcülerin sayısının giderek artışında toplum olarak hepimizin suçu yok mu? Bunları yapan erkekler evet suçlular, ama o erkekleri yetiştiren ebeveynler de suçlu değiller mi? Toplum olarak paylaşılmış bir ruhsal bozukluk hali mevcut. Anneler ve tabi ki babalar oğullarını 'paşam, şehzadem' diye büyütüp erkek egemenliğini körüklerse ortaya kayırıcı bir tablo çıkıyor. Komşulara 'Sen güçlüsün, ağzının ortasına vuraydın, kıraydın aslanım' övgüsüyle büyüyen, uyguladığı şiddetle gurur duyularak yetiştirilen çocuklar çevremizde oldukça çok. Ve tabi ki kendinden güçsüzü ezip dövmeye programlı yaşayacaklardır. Evde kızı ve oğlu olan anneler, ev işlerini kızlarına buyurup erkeğin hizmet beklemesini olağan kılarsa, o adam ilerde karısından da aynı şeyleri beklemez mi? Kendine güvenli, güçlü erkek çocuk yetiştirmekle; kadını ezerek kendini güçlü hissedecek bir canavar yaratmak arasındaki o ince çizgide ailelere büyük görev düşmektedir. Aileler kızlarınızı okutun, güç ve söz hakkına sahip edin onları. Evet, belki şiddet okumuş, cahil ayırmaz; ama inanın cehalet toplumda her sapkınlığı olağan kılar.

 

 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Eylül 2021 Raporunda, Eylül 2021 ayında 26 kadın cinayeti işlenmiş, 19 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur.2015'te 303, 2016'da 328, 2017'de 338, 2018'de 363, 2019'da 474, 2020'de 300, 2021'in Ekim ayına kadar 293 kadın daha erkek şiddeti nedeniyle hayattan koparıldı. Sevdiğine kurban olanların yerini, sevdiklerini kurban edenler aldı.

"Benim de kızım var!", "Benim de evladım var!" diye değil, o hepimizin evladı olduğu için endişelenmeliyiz. Ona sahip çıkmadığımız için endişelenmeliyiz. O pırıl pırıl bakışlı Şebnem Şirin’in o hayata meydan okuyan gülüşlü fotoğrafına bakıp yüreği sıkışmayanlar, kadın cinayetlerini ve her türlü şiddeti önlemeyenler; vicdanınızın sızlaması için daha kaç kadının yaşam hakkı elinden alınmalıdır. Kaç Özgecan, kaç Şule, kaç Özlem yeryüzünde çiçekken, toprak olmalı? İnsanlık bıçaklanırken, boğulurken, yakılırken,  gömülürken kaç annenin kaç babanın yüreği evlat acısıyla dağlanacak, kaç evlat annesiz kalacak? Öyle acı ki bilgisayara ‘kadın’ yazınca, ‘kadın cinayetleri’ alt başlığı çıkıyor. Kadın demek ‘hayat’ demek olmalıyken ‘ölüm’le birleştirilen bir dünyadayız.

 

 

Bu yazı 567 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» KONUŞMANIN GÜCÜ
» ROMEO VE JULiET
» SÜMER UYGARLIĞI
» PEŞİN HÜKÜMLERİMİZ
» TREN İSTASYONLARI
» CEMAL SÜREYA
» FURUĞ
» BİÇİMLENMİŞ YAŞAMLARIMIZ
» YENİ YIL
» HAYVANLARIN HAKLARI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter