20 Mayıs 2022 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Vicdan ALADAĞ
İNSANLIK İKLİM KRİZİNİ DURDURAMIYOR
Yazı Tarihi: 05 Kasım 2021 Cuma 07:24

 

 

 

Durum artık acilden de öte. Gezegenimiz yardım çığlıkları atıyor.

Şu an dünya liderleri tarihe yön verebilecek iklim görüşmeleri için bir araya geliyorlar. Ama somut adımlar atılmazsa verilecek taahhütlerin hiçbir anlamı yok. Bizim, bizi bu karanlık uçurumdan çekip çıkarmak için ne gerekiyorsa yapacak cesur ve öngörülü liderlere ihtiyacımız var.

 Vanessa Nakate ve Dominika Lasota gibi genç liderler bu işin öncülüğünü yapmaktadır. Onlarca hükümetle görüşüp devasa bir acil eylem planı talep etme gayreti içinde bulunmaktadırlar. Bu çerçevede aşağıdaki açıklamayı yapmışlardır.

 

Dünyanın tüm liderlerine,

"İhanet."

Hükümetlerimizin sera gazı emisyonlarını azaltmaktaki başarısızlığını dünyanın her yerindeki genç insanlar işte böyle tanımlıyor. Hiç de şaşılacak bir yorum değil.

Kritik 1.5°C hedefinden kıyamet kadar uzağız ama buna rağmen dört bir yanda hükümetler fosil yakıtlara milyarlar harcayarak bu krize adeta körükle gidiyorlar.

Bu bir tatbikat değil. Dünya kırmızı alarmda. Gezegenimiz yıkıma uğrarken milyonlarca kişi büyük acılar çekecek -- vereceğiniz kararlarla bizi bekleyen korkunç bir geleceği ya yaratacaksınız ya da önleyeceksiniz. Bunu belirleyecek güç sizin elinizde.

Bu gezegende yaşayan yurttaşlar olarak sizi iklim acil durumuyla yüzleşmeye çağırıyoruz. Ama gelecek yıl değil, gelecek ay da değil. Hemen! Şimdi...

*Kıymetli 1.5°C hedefine bağlı kalın ve bu hedef için daha önce görülmedik bir hızda ve etkide yıllık emisyon azaltımlarını gerçekleştirin.

*Fosil yakıtlara yapılan tüm yatırımları sonlandırın, teşvikleri ve yeni projeleri durdurun ve yeni arama ve çıkarma faaliyetlerine son verin.

*‘Yaratıcı’ karbon muhasebesine son verin; bunun için tüm tüketim endekslerinin, tedarik zincirlerinin, uluslararası hava ve deniz taşımacılığının ve biyokütle yakılmasının toplam emisyon değerlerini yayınlayın.

*En savunmasız ülkelere vaadedilen 100 milyar doları aktarın ve iklim felaketleri için ek fonlar verin.

*İşçileri ve en savunmasız durumdakileri koruyacak iklim politikalarını hayata geçirin ve her alanda eşitsizliği azaltın.

Bunu hâlâ başarabiliriz. Eğer değişim için hazırsak yaşanabilecek olası en kötü sonuçları önlemek için hâlâ vaktimiz var. Bunun için kararlı ve öngörülü bir liderlik gerekiyor. Ve bir de muazzam bir cesaret -- ama şunu bilin ki, biz o adımı attığınızda arkanızda bizi destekleyen milyarlar olacak.

                                     

 

Bu yazı 1482 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» TEMA Vakfı doğaya sahip çıkıyor                                    
» Bize Hayat Veren Ormanları ve Suyu Yaşatalım
» İklim Değişirken Eğitimi Yeniden Tasarlamak
» İklim Şurası’nda kömürden çıkış yok
» ATIK OYUNLARI
» Mega Endüstri Bölgeleri Türkiye’ye ekolojik yıkım getirecek
» 2021’in olumsuz çevre haberleri
» Yaşam En Temel Haktır!
» Toprağı korursan yaşamı da  biyolojik çeşitliliği de korursun
» Glasgow’da ülkeler ormanları korumaya söz verdi
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter