22 Ocak 2022 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
FARKIN OLSUN
Yazı Tarihi: 04 Kasım 2021 Perşembe 06:08

 Bizler genelde yaşamımızın tek düze olmasından yakınır, bu tür yaşamın sıkıcılığından şikâyet ederiz. Hayatımızı renklendirmek, daha neşeli bir duruma getirmek için neler yapabilir izi pek düşünmek istemeyiz. Benim yaşamına farklı düşünerek renk katan, mutluluk katan kişiler hep ilgimi çekmiştir. İnsanlık tarihini incelediğimizde farklı ve araştırıcı düşünen kişilerin hem kendilerine, hem insanlığa büyük faydaları olduğunu görmekteyiz.

1968 yılındaki Meksika Olimpiyat Oyunları'na kadar bütün yüksek atlamacılar, yüzleri çıtaya dönük, vücutları paralel şekilde çıtayı geçmeye çalışırlardı.

O tarihe kadar pek tanınmayan bir atlet olan Dick Fosbury çıtaya yaklaştı ve 2.24 m. atlayışı ile yenidünya rekorunu belirledi. Tek yaptığı havalandıktan sonra, tüm atletlerin aksine çıtaya yüzünü değil sırtını dönmekti. Fosbury, o güne kadar kimsenin sıçramadığı en yüksek seviyeye sıçradı. Yaptığı sadece diğerlerinin düşündüğünün aksini düşünmekti. Demek ki araştırarak, düşünerek kimsenin denemediği yollarla başarı yakalanabiliyor.

 Newton yerçekimini bulana kadar herkes elmanın çürüdüğü için düştüğünü zannediyordu. Ama o farklı düşünmüş ve yer çekim gücünü bulmuştu.  Edison da paltosunun düğmelerinden birisini çevirirken düğme kopar ve sarkan iplik parçası ona elektriğin nakledilmesi konusunda fikir verir. Havası boşalan lambaya kömürleştirilen iplik yerleştirildi ve lambaya elektrik verildiğinde iplik kızdı ve sarı ışık oluştu. Arşimet banyo yaparken sıvıların kaldırma gücünü keşfetti. O da Edison gibi farklı ve yaratıcı düşünmüş ve unutulmazlar arasında yerini almıştı.
 Futbol da herkes normal oyununu oynarken Pele arkasına düşen topa sırt üstü havalanarak ilk defa röveşata tekniğini kullanıyordu. O da herkesten farklı düşünüyordu ve başkalarının yapmadığını yapıyordu.
İyi bir fikre sahip olmanın en iyi yolu, birçok fikre sahip olmaktır, der Albert Einstein. Hayat denilen yaşam mücadelesinde sağlıklı, güçlü olmak için olumlu, yaratıcı düşüncelere çok ihtiyacımız vardır.

 Standart hale gelen düşünceleri bir kenara bırakıp, başkalarının yaptıklarının tersini yaparak daha güzel sonuçlar elde edebiliriz. Bu şekilde yapmayı çok istediğimiz halde çekindiğimiz bir hayalimizi gerçekleştirebiliriz. Yaptığımız bu işimizden olumlu sonuç alamayabiliriz. Ama çok isteyip de yapamamak duygusunun daha fazla içimizi kemirmesine engel olmuş oluruz.
 

 

 

Bu yazı 703 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» KONUŞMANIN GÜCÜ
» ROMEO VE JULiET
» SÜMER UYGARLIĞI
» PEŞİN HÜKÜMLERİMİZ
» TREN İSTASYONLARI
» CEMAL SÜREYA
» FURUĞ
» BİÇİMLENMİŞ YAŞAMLARIMIZ
» YENİ YIL
» HAYVANLARIN HAKLARI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter