23 Ocak 2022 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
GEZME KÜLTÜRÜ  
Yazı Tarihi: 02 Kasım 2021 Salı 05:40

 Çoğumuz çevremizi yeterince tanımayız. Gerek işlerin, sorunların yoğunluğu, gerekse bölgemizi tanımaya, araştırmaya olan ilgisizliğimizden dolayı civarımızı yeterince bilemeyiz. İnsanın yaşadığı yöreyi bilmemesi ona çok şey kaybettirir. Bir akvaryumdaki gibi sadece kendi kabuğu içinde yaşaması, etrafını tanımaması, kendisini tanımaması gibi bir şeydir. İnsan doğanın bir parçasıdır. Albert Camus’un bir eserinde hatırladığım bir öykü oldukça ilginç. Cezayir’in Oran kentinde yaşayanlar, uzun yıllar var oldukları yerin deniz kenarında bulunduğundan habersiz yaşamışlar. Zira denizle aralarında bir dağ varmış ve kimse o dağın arkasında ne olduğunu merak etmemiş. Bizler ayni hatalara düşmeyip yanı başımızdaki dünyaları keşfetmeliyiz.

 Çevremizi gezmek, doğanın çok değişik şekillerini görmek, gezerken de yeni insanlar tanımak, onların bilmediğiniz yaşamına tanıklık etmek çok güzel. Ayni şekilde onların ilgi çekici hikâyelerini dinlemekte çok etkileyici olmaktadır. Gezerek, sohbet ederek, okuduğunuz hikâyelerin gerçeğe döndüğünü görebiliyorsunuz. Hayatta sadece eve kapanarak, yaşamı televizyondan, filimler den izlemek kişiyi ne kadar mutlu edebilir. Giderek doğanın güzelliğini, gerçekliğini yaşamak, insana heyecan verdiği gibi, onun mutluluk tablosuna da oluşturacaktır.

 Gezme kültürümüzü oluştururken kendi yurdumuzda yaptığımız gezilerin, yurtdışına yaptıklarımızdan az olması önemli bir eksiğimiz gibi gözükmekte. Buna herhalde popüler kültürün şov yönü etkili olmaktadır. Medya dünyasının pompaladığı şehirleri öncelik sırasına koyan bizler, Ülkemizdeki tarihi mekânların kaçını acaba gezdi. Gaziantep’in İslâhiye ilçesindeki 1025 adet Hitit heykelinin yer aldığı, Dünya’nın ikinci büyük açık hava müzesini gezdiniz mi? Yine Gaziantep’te Zeugma kenti mozaiklerinin yer aldığı müzeyi izleyebildiniz mi? Kapadokya’nın yeraltı tünellerini ve manastırlarını gördünüz mü? Nemrut’ta gün batımını seyrettiniz mi? Dünya’nın ikinci büyük mozaik müzesi olan Hatay Mozaik Müzesi’ni gezdiniz mi? Dünya’nın en eski üniversitelerinden olan Harran Üniversitesini ve Harran Evleri’ni gördünüz mü? Aspendos’u ve muhteşem Efes Antik Kenti’ni gezdiniz mi? Mimar Sinan’ın yaptığı kaç eseri gördünüz? Floransa hayranlığı içindeyken, hiç Mardin’in mimari estetiğini inceleyebildiniz mi?

 Gezmek işlevi severek yapılan bir kültür olayıdır. Gezi kültürümüzü incelediğimizde, bu konuda da yeterince başarılı olamadığımızı görüyoruz. İzmir, Selçuk civarını gezdiğimde orada oturan bazı kişilerin Efes Antik Kentini daha gezmediklerini gördüm. Yanı başımızdaki böyle güzelliklere karşı ilgisiz kalmak oldukça üzücü. Dış ülkelerden gelen turistlere baktığımızda ise ilk yaptıkları hemen böyle tarihi, doğa güzelliği olan yerleri gezmeleridir. Unutmayalım, üzerinde yaşadığımız Dünya’mız kocaman ciltli bir kitap gibidir. Onu tanımak, onu yaşamak için gezmeyenler, onun sadece bir sayfasını okumuş olurlar. 

 

 

 

Bu yazı 527 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» KONUŞMANIN GÜCÜ
» ROMEO VE JULiET
» SÜMER UYGARLIĞI
» PEŞİN HÜKÜMLERİMİZ
» TREN İSTASYONLARI
» CEMAL SÜREYA
» FURUĞ
» BİÇİMLENMİŞ YAŞAMLARIMIZ
» YENİ YIL
» HAYVANLARIN HAKLARI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter