22 Ocak 2022 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
MASKELERİMİZ
Yazı Tarihi: 29 Ekim 2021 Cuma 07:19

 Yaşadığımız çevremizde bir şeyler elde etmek için, gerçek yüzünü maskesiyle saklayıp koşuşturan, çabalayan insanların çok olduğunu görürüz. Öyle ki bu tip insanları tanımak, saklandıkları maskelerinden dolayı zordur. Bir şeyler yaşandıkça bu insanların maskeleri arkasındaki yüzlerini görebiliriz. Bir çıkar kazanma uğruna, gerçek yüzlerini, kötü düşüncelerini maskeleriyle örterler. İhtirasla istediğini elde ettikten sonra onun gerçek yüzünü görebilirsiniz. Maskenin tarihine kısaca şöyle baktığımızda çok eski dönemlerde insanlar hastalıklarını saklamak için maske kullanırmışlar. Daha sonraki dönemlerde insanlar çeşitli eğlencelerde maskeyi kullanmaya başlamışlar. Burada amaç kimse kimseyi tanımayacak ve çekinmeden rahatça eğlenebileceklerdir. Yani maskeler eskiden beri saklanmak amacıyla kullanılmıştır. Bir şeylerden kaçmak, başka bir şeylerin ardına gizlenmek için bir araç olmuştur. Günümüzde de maskeler kullanılmakta. Bazı kişiler kâğıt maske yerine, değişik, olmadıkları kimliklere bürünerek yeni bir tip maske olayını gerçekleştirmekteler. Gerçekte olmadıkları o kişiliği, çevresine o kişiymiş gibi inandırmaya çalışır. Olmadığımız o kişiyi oynamak ve çevremizi, belki de kendimizi kandırmak. Yani gerçekte var olmayan kimlikleri kendimize maske edinmek. Örneğin iyi bir arkadaş gibi davranmak, gerçekten seviyormuş gibi yapmak. Sempatik ve saygın insan rolü oynamak gibi. Çok kültürlüymüş, çok bilgiliymiş havası vermek gibi çeşitlilikler sayılabilir.

 Bu tür örnekler kişi bazında olduğu gibi, ülkeler bazında da olabilir. Yoksul bir ülkeye refah getireceğim diye gelen zengin bir ülke orayı sömürme amacını maskesiyle gizlemekte, kendisini şirin göstermeye çalışmaktadır. Değerli maden yataklarını sömürebilmek için veya başka çıkarları için bu yola başvurabilmektedirler. Bazı kişilerde bir takım çıkarlar elde etmek uğruna ve bilinçli olarak gerçek yüzünü göstermezler. Bu tip insanlar için kişisel çıkarlar her şeyin üstündedir ve bu konumlarını değiştirmek için en ufak bir gayret göstermezler. Bu tip kötü niyetlilerin dışında, birçok insan bulundukları konum itibariyle maske takmak durumunda kalabilir. Örneğin hastanede görevli bir hizmetlinin, üzülen hasta yakınları karşısında gülmesi hiç hoş olmaz. Veya bir düğünde herkes eğlenirken devamlı somurtmak ters bir davranıştır. Bu gibi durumlarda ortama uyum sağlayıp, maske takmak gerekir. Birde Maskelerin altında çirkinleşen hakiki suretler görebiliriz. Yıllar önce televizyonda bir skeç izlemiştim. “Adam korkunç görünümlü bir maske takıp yeni tanışacağı misafirin karşısına öyle çıkar. Misafir, korkmak bir yana gayet normalmiş gibi konuşmaya başlar, tepki vermez. Şaşıran adam çaresiz maskesini çıkarır. Misafir, bu sefer basar çığlığı, kaçacak delik arar.” 
 Fakat genel olarak kişiler gerçek yüzlerini neden saklamak ihtiyacını hissederler. Kendimizde hoşumuza gitmeyen bir yönümüz mü var? Örneğin kişinin kendisini ifade edememesi, kendisine güvensizlik gibi. Bu huyumuzu insanlardan kaçırmak yerine, maske gibi geçici çözümler yerine, kendimizin kötü yanlarını değiştirmek üzere çabalayalım. Bu eksikliğimizi kabullenip bunu değiştirme ve iyileştirme yönünde çaba sarf etmeliyiz. Oldukça zor olan bu değişim için büyük bir gayret ve cesaret gerekmektedir. Burada kişinin kendisiyle yüzleşmesi ve kendisine karşı her zaman dürüst olması gerekmektedir. İyi niyetiyle bu değişim çabasına kendini kaptıran en sonunda başarıyı mutlaka yakalayacaktır.

Bu yazı 561 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» KONUŞMANIN GÜCÜ
» ROMEO VE JULiET
» SÜMER UYGARLIĞI
» PEŞİN HÜKÜMLERİMİZ
» TREN İSTASYONLARI
» CEMAL SÜREYA
» FURUĞ
» BİÇİMLENMİŞ YAŞAMLARIMIZ
» YENİ YIL
» HAYVANLARIN HAKLARI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter