23 Ocak 2022 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Ölen emeklinin maaşı çekilirse ne olur?
Yazı Tarihi: 27 Ekim 2021 Çarşamba 06:30

Fırat ÇALIŞKAN

Sosyal Güvenlik Uzmanı

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sigortalıların kendilerine veya ölümleri halinde hak sahiplerine bağlanan gelir ve aylıklar, SGK tarafından belirlenen ödeme tarihlerinde her ay kişilerin banka hesaplarına veya PTT’ye adlarına peşin olarak yatırılmaktadır.

Peki, kişinin emekli maaşı SGK tarafından bankaya yatırıldıktan sonra kişi vefat etmişse, ne olacak? SGK bu konuya, 2018/38 sayılı Emeklilik İşlemleri Genelgesinde açıklık getirmiştir.

Emekli aylıkları her ne kadar her ay peşin olarak kişilerin banka hesaplarına yatırılsa da SGK tarafından belirlenen ödeme tarihinde emekli aylığı bankaya yatırılan kişinin ölümü halinde, bankadan çekmiş olduğu emekli aylığı geri alınmaz, yani ölenin hak sahiplerinden, mirasçılarından geri istenmez. 

SGK 2018/38 sayılı genelge de konuya ilişkin olarak aşağıdaki örneği vermiştir.

Örnek: SSK emeklisi A’nın emeklilik numarasının son rakamı “9” olup, aylıklarını her ayın 17’sinde almaktadır. Emekli A, 2009/Mart dönemi aylığını 17/3/2009 tarihinde almış ve 23/3/2009 tarihinde vefat etmiştir. Hak sahiplerine ölüm tarihini takip eden ay başından yani 1/4/2009 tarihinden itibaren ölüm aylığı bağlanacaktır. Emekli A’ya 17/3/2009 tarihinde ödenen aylık 2009/Mart aylığı olup, süre olarak 17/3/2009-16/4/2009 süresini kapsamaktadır. Bu durumda 1/4/2009-16/4/2009 süresinde yapılan ödeme hak sahiplerinden geri alınmayacaktır.

Emekli maaşı SGK tarafından bankaya yatırıldıktan sonra ölen kişinin bankada kalan parasına ise dokunulmaması gerekir. Örneğin, emekli kişinin ölümü halinde banka kartı elinde bulunan hak sahipleri veya mirasçıları artık bu parayı bankadan çekemezler, çekmemeleri gerekir. Kişinin ölümü halinde bankada kalan para banka tarafından SGK’ya iade edilir.

Maaş almakta olan sigortalıların veya hak sahiplerinin ölümü halinde hak edip de alamadıkları tutarların SGK’ya iadesini müteakip söz konusu tutarlar, talep etmeleri halinde SGK tarafından varislere ödenir.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Ayrıldığım firma beni belli bir süre sigortasız olarak çalıştırdı. Şimdi ben SGK'ya başvuru yapmadan doğrudan hizmet tespit davası açabilir miyim?

CEVAP: Sigortasız olarak çalıştırılan kişiler bu çalışması ile ilgili SGK'ya başvuru yapmadan doğrudan hizmet tespit davası açabilir. Ancak dava için 5 yıllık hak düşürücü süre vardır. Buna göre; Çalışma ile ilgili SGK'ya bir belge verilmemiş ise 5 yıllık hak düşürücü süre işler,
Çalışma ile ilgili Kuruma Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde sayılan belgelerden (APHB, İşe Giriş Bildirgesi) biri verilmiş ise hak düşürücü işlemez.

 

SORU: İşe giriş yaptığımız gün işçi çalışmaya gelmeyip işe bıraktığını söylerse işe giriş bildirgesini iptal edebilir miyiz?

CEVAP: İşe giriş bildirgeleri işçinin çalışmaya başlaması gereken günü izleyen ilk iş günü iptal edilebilir. Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 11/7 fıkrasında “Bu madde kapsamında Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi sigortalı çalıştıran işverenler e-sigorta yoluyla yaptıkları bildirimleri bildirgede belirtilen işe giriş tarihini takip eden ilk iş günü saat 23.59’a kadar e-sigorta yoluyla iptal edebilir.” şeklinde açıklama yapılmıştır.
Bu nedenle, işe giriş bildirgesi SGK’ya süresi içinde verilen, ancak bildirgede beyan edilen tarihte çalışmaya başlamayan sigortalılara ilişkin işe giriş bildirgelerinin en geç çalışmaya başlamaları gereken tarihi izleyen ilk iş günü e-sigorta üzerinden iptal edilmesi gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu yazı 2296 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Borçlu Bağ-Kur ve GSS’liler Sağlıktan Yararlanacak
» Emekli aylıkları tatil gününde de ödenecek
» 5 PUANLIK PRİM TEŞVİKİNDE YENİ UYGULAMA
» AGİ Tarih Oldu
» SGK yapılandırması bozulanlar ne yapmalı?
» SGK e-Tebligat Başvuruları Başladı
» Yeni Yıl Girmeden Hizmet Borçlanmanızı Yapın!
» İŞVEREN ZAM YAPMAK ZORUNDA MI?
» 48 no’lu çıkış kodu nedir?
» İŞYERİ BİLDİRGESİ İÇİN SGK’YA GİTMEYE GEREK KALMADI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter