01 Aralık 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
SGK’da Elektronik Tebligat Uygulaması
Yazı Tarihi: 13 Ekim 2021 Çarşamba 06:10

Fırat ÇALIŞKAN

Sosyal Güvenlik Uzmanı

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Sosyal Güvenlik Kurumunca Elektronik Ortamda Yapılacak Tebligata İlişkin Yönetmelik 24.09.2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. 1 Ekim 2021 tarihinde yürürlüğe giren uygulama ile artık SGK’da elektronik tebligat uygulamasına geçecek.

SGK tarafından mevzuat gereği işverenlere tebliği gereken tüm evraklar, elektronik ortamda tebliğ edilecek, dolayısıyla zorunlu elektronik tebligat kapsamına işverenler girecek. İşverenler dışında kalan muhataplar ise isteğe bağlı olarak kendilerine elektronik ortamda tebligat yapılmasını Kurumca belirlenen sistem üzerinden talep edebilecekler. Ancak isteğe bağlı olarak kendilerine elektronik tebligat yapılmasını isteyen bu kişiler bu taleplerinden sonra sistemi kullanmak zorunda olup daha sonra bu kapsamdan çıkamayacaklar.

Elektronik tebligat adresi almak zorunda olan işverenlerin, SGK tarafından belirlenen sistem üzerinden, Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2021 tarihini takip eden üç ay içinde yani 31 Aralık 2021 Cuma günü saat 23:59’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor, bu başvuru zorunlu. Ayrıca daha sonra elektronik posta adresinde veya tebligatı alacak kişilerde değişiklik olan işverenlerin de bu durumu SGK’ya bildirmeleri gerekecek.

1 Ekim 2021 tarihinden sonra sigortalı çalıştırmaya başlayan yani SGK’da işyeri dosyası açtıran işverenler ise sigortalı çalıştırmaya başladığı ayı/dönemi takip eden aydan itibaren üç ay içinde, Kurumca belirlenen sistem üzerinden başvurularını yapacaklar.

Sosyal güvenlik il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezi tarafından tebliğ edilmesi gereken evrak elektronik ortamda imzalanacak ve Kurum tarafından muhatabın kendisi tarafından SGK’ya beyan edilen elektronik tebligat adresine iletilecek.

Elektronik imzalı evrak muhatabın elektronik ortamdaki adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacak. İşvere isterse bu sürede elektronik posta hesabını hiç kontrol etmemiş olsun fark etmez, kendisine tebligat yapılmış sayılacak. 

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Annem, vefat eden babam üzerinden ölüm aylığı alıyordu, şimdi annem de vefat etti. Annemin vefatı için SGK'dan cenaze ödemesi alabilir miyim?
CEVAP:
Aylık veya gelir alan hak sahiplerinin vefatı halinde cenaze yardımı ödenmez.
Cenaze yardımı; iş kazası - meslek hastalığı sonucu ölen sigortalının, gelir veya aylık alan kişilerin veya 360 gün uzun vadeli sigortası olan kişilerin ölümü halinde cenaze masraflarının karşılanması adına nikahlı eşe, çocuklarına, kardeşine, anne veya babasına ödenebilir.
Yakınları yoksa, cenaze masraflarını karşılayan ve kanıtlayan tüzel ya da gerçek kişilere de ödenebilir.
2021 yılı için cenaze yardımı 918 TL'dir. Talep şartı vardır, SGK kendiliğinden bu yardımı vermez.

 

SORU: Aşı ve PCR testi uygulamasına istinaden çalıştığımız firma aşı olmayan işçileri ücretsiz izne çıkarıyor. İşçiler ücretsiz izin kullanmak istemese de işveren bunu yapabilir mi?

CEVAP: Çalışanın rızası olmadan ücretsiz izne çıkarılması durumunda, çalışan iş akdini 4857/22'ye göre "haklı nedenle" feshedebilir, 1 yıldan fazla çalışması varsa "Kıdem Tazminatı" hak eder. Ayrıca şartları sağlaması durumunda "İşsizlik Ödeneği" de alabilecektir.

 

SORU: Aynı ay içerisinde işveren değiştiren personelin asgari geçim indirimi ödemesi nasıl yapılacak?

CEVAP: Aynı ay içinde işveren değiştiren personele ayrıldığı aya ilişkin kıst dönem ücretin hesabında eski işveren tarafından asgari geçim indirimi tam olarak uygulanması gerektiğinden yeni işverenin anılan personele aynı aya ilişkin yapacağı kıst dönem ücretine asgari geçim indirimini uygulaması söz konusu değildir.
Ancak, personelin aylık olarak hesaplanan asgari geçim indirimi tutarı kıst dönem ücretine hesaplanan gelir vergisinden fazla olması halinde kıst dönem ücretinde mahsuba konu edilmeyen asgari geçim indirimi tutarının yeni işveren tarafından çalışanın bordrosuna yansıtılması gerekir.

Bu yazı 2788 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İŞVEREN ZAM YAPMAK ZORUNDA MI?
» 48 no’lu çıkış kodu nedir?
» İŞYERİ BİLDİRGESİ İÇİN SGK’YA GİTMEYE GEREK KALMADI
» 28 Ekim Öğleden Sonra Çalışan İşçiye Fazla Mesai Ödenir
» Ölen emeklinin maaşı çekilirse ne olur?
» GECE VARDİYASI
» SGK’da Elektronik Tebligat Uygulaması
» Raporlu işçinin çalışmazlık bildirimi kalktı mı?
» Askere giden işçi işsizlik ödeneği alabilir mi?
» BALTHAZARD FORMÜLÜ NEDİR?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter