01 Aralık 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Askere giden işçi işsizlik ödeneği alabilir mi?
Yazı Tarihi: 29 Eylül 2021 Çarşamba 06:53

Fırat ÇALIŞKAN

Sosyal Güvenlik Uzmanı

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Bilindiği üzere sigortalı işsizler 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için yine Kanunda belirtilen süre ve miktarda ''İşsizlik Ödeneği'' alabilmektedir.
Bu ödenekten yararlanın esas koşulu işçinin ''Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalması'' durumudur.
Askerlik nedeniyle işten ayrılmada da zorunlu ve kendi isteği dışına bir ayrılma söz konusu olduğu için işçiler bu kodla (12- Askerlik) işten ayrılırlarsa ve işsizlik maaşı almak için gerekli diğer şartları (son 3 yılda 600 gün prim / son 120 gün hizmet akdi ile çalışma ve başvuru) taşırlarsa işsizlik maaşı/ödeneği almaya hak kazanırlar.
Bilinmesi gereken, terhisten sonra en fazla 30 gün içinde başvurma zorunluluğudur. Eğer bu süreyi geçirirseniz alacağınız maaşın süresinden kesiliyor. Yani bu süre ödeneğin tamamı için hak düşücü olmasa da ödenek alacağınız süre kısalmaktadır.

-İşsizlik ödeneği ne kadar süre alınır?-
Son 3 yılda 600 gün primi olanlar 6 ay süreyle, 900 gün primi olanlar ise 8 ay süreyle, son 3 yılın tamamında çalışanlar yani 1080 gün primi olanlar ise 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabilmektedir.
Günlük işsizlik ödeneği tutarı, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının  yüzde 40'ı olarak hesaplanmaktadır. Ayrıca bir kişinin alabileceği en düşük işsizlik maaşı brüt asgari ücretin yüzde 40’ının altında, en yüksek işsizlik maaşı ise yine brüt asgari ücretin yüzde 80’ini üzerinde olamaz. Bu ücretten sadece damga vergisi kesilmekte olup damga vergisi kesilmeden en düşük 1.420,00 TL en yüksek 2.840,00 TL işsizlik ödeneğinden faydalanabilirsiniz.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Merhaba, çalıştığım işyeri Temmuz maaşımın yarısını ve Ağustos maaşımı hiç vermedi. Ve ne zaman vereceği ile ilgilide bir şey söylemiyor. İşi bıraksam tazminat ve diğer haklarımı alabilir miyim?
CEVAP:
İşçiye ücret ayın son günü itibari ile ödenmesi gerekir ancak iş sözleşmesinde makul bir süre opsiyon olarak kararlaştırılabilir. Takip eden ayın 20'sine kadar bir kere bile ödenmeyen ücret sebebi ile işçi iş akdini kıdem tazminatı alarak feshetme hakkını kazanır.
Fesihte, ücret ödenmemesinde işyerinin ödememe gerekçesi önemli değildir. Feshetmedeki 6 iş günlük süre ücretin ödenmediği sürece devam eder.

 

SORU: Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışanlarımızın yıllık izinlerini nasıl kullandıracağız.

CEVAP: Kısmi süreli ya da çağrı üzerine iş sözleşmesi ile çalışanlar yıllık ücretli izin hakkından tam süreli çalışanlar gibi yararlanır ve farklı işleme tabi tutulamaz.
Kısmi süreli ya da çağrı üzerine iş sözleşmesi ile çalışanlar iş sözleşmeleri devam ettiği sürece her yıl için hak ettikleri izinleri, bir sonraki yıl izin süresi içine isabet eden kısmi süreli iş günlerinde çalışmayarak kullanır.
Yukarıdaki esaslara göre izine hak kazanan kısmi süreli ya da çağrı üzerine çalışan işçilerle tam süreli çalışan işçiler arasında yıllık izin süreleri ve izin ücretleri konularında bir ayrım yapılamaz.

 

SORU: İşyerinde sigara içmek, cep telefonu vs. yasaklayıp aykırı davrananlar hakkında ceza uygulasak ve uyguladığımız cezayı da bir hayır kurumuna aktarsak olur mu?

CEVAP: Cezayı işçiyi bilgilendirmek kaydıyla uygulayabilirsiniz ama cezayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Merkez Saymanlık müdürlüğün hesabına (TR 95 0001 0007 6597 2628 3050 01) aktarmanız gerekiyor ve bu parayı sadece işçilerin eğitimi için kullanabiliyorsunuz.

 

SORU: İhbar süreleri sözleşme ile azami ne kadar artırılabilir?
CEVAP:
İhbar süreleri nispi emredici nitelikte olduğu için sözleşme ile artırılabilir. Ancak ihbar sürelerinin ne kadar arıtılabileceği ile ilgili Kanunda bir üst sınır öngörülmemiştir. Yargıtay’a göre ise, ihbar sürelerinin üst sınırı ihbar ve kötü niyet tazminatlarının toplamını geçemez.

 

Bu yazı 2136 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İŞVEREN ZAM YAPMAK ZORUNDA MI?
» 48 no’lu çıkış kodu nedir?
» İŞYERİ BİLDİRGESİ İÇİN SGK’YA GİTMEYE GEREK KALMADI
» 28 Ekim Öğleden Sonra Çalışan İşçiye Fazla Mesai Ödenir
» Ölen emeklinin maaşı çekilirse ne olur?
» GECE VARDİYASI
» SGK’da Elektronik Tebligat Uygulaması
» Raporlu işçinin çalışmazlık bildirimi kalktı mı?
» Askere giden işçi işsizlik ödeneği alabilir mi?
» BALTHAZARD FORMÜLÜ NEDİR?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter