01 Aralık 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
BALTHAZARD FORMÜLÜ NEDİR?
Yazı Tarihi: 22 Eylül 2021 Çarşamba 06:12

Fırat ÇALIŞKAN

Sosyal Güvenlik Uzmanı

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Balthazard formülü, birden fazla iş kazası veya meslek hastalığı sonucu sürekli iş göremezlik dereceleri veya birden fazla engellilik derecelerinin birleştirilmesinde kullanılan hesaplama şekli olarak tanımlanır. Balthazard formülü, engel oranı belirlenirken birden fazla engeli olanlar için kullanılan hesaplama şeklini ifade etmektedir.

Balthazard formülü aşağıdaki şekilde uygulanır:
- Engel oranları ayrı ayrı tespit edilir.
- Bu oranlar en yükseğinden başlanarak sıraya konulur.
- En yüksek oran, engellinin tüm vücut fonksiyonunun tamamını gösteren yüzde 100’den çıkarılır.
- Bu çıkarmada kalan miktar, sırada ikinci gelen engel oranı ile çarpılır. Çarpımın 100’e bölünmesinden çıkan rakam en yüksek özür oranına eklenir; böylece, birinci ve ikinci rahatsızlıkların engelli oranı bulunmuş olur.
- Engel ikiden fazla ise, birinci ve ikinci rahatsızlıkların engel oranı birinci sıraya ve üçüncü sıradaki özür oranı ise ikinci sıraya alınarak formül tekrarlanır.
- 60 yaşın üzerindekilerde hesaplanan özürlülük oranına balthazard formülü ile yüzde 10 eklenerek kişinin engel oranı bulunur.

 

ÖRNEK: İki kaybı olan engelli için %45 ve %25 olması halinde;
a) En yüksek engelli miktarı %45 olup,100-45=55 olup
b) 55 / ikinci engel oranı 25/100=13,75
c) En yüksel engel rakamı %45+%13,75=%58,75 Engel oranı bulunur.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Üç vardiya çalışıyoruz. Saat 15.00-23.00 arasındaki vardiya gece çalışmasına girer mi?
CEVAP:
Bilindiği üzere gece dönemi çalışması 20.00-06.00 arası saatleri kapsamaktadır. Çalışma süresinin çoğu gece çalışması dışında olduğu için bu vardiya gece çalışması dışında değerlendirilmektedir.

 

SORU: 6 ay önce işten ayrılan personelimizi daha önceki yaptığı görevden farklı bir pozisyonda yine işe aldık. Sözleşmeye deneme süresi koyabilir miyiz?

CEVAP: İşyerinde daha önce çalışmış işçinin yeniden işe başlaması durumunda deneme süresi belirlenemez. Yargıtay bir kararında farklı pozisyonlar da olsa işçinin genel durumunun bilinmesi nedeniyle deneme süresi konulamayacağı yönünde karar vermiştir.

 

SORU: İşçiler hastalık, hamilelik gibi muayeneler için gün içinde raporlu olmayacak şekilde saatlik izin alıyor, bu süreler için ücret kesintisi yapılabilir mi?
CEVAP:
4857 sayılı kanunun 74. maddesi gereği hamileler için verilen muayene, tedavi izinleri ücretli izin kapsamındadır. Hamile kadın hamilelik süreci ile ilgili olarak doktora gitmesi durumunda o geçirdiği süre ücretinden kesilemez. Ayrıca bu süre için telafi çalışması da istenemez. Bu durum sadece hamilelik tedavileri için geçirilen süreler için geçerlidir, yani hamile kadın hamilelik harici başka bir hastalığı için birkaç saat izin alıp doktora gitmesi durumunda bu süre ücretsiz izin olarak kabul edilir. Eğer ücretsiz izin değil de yerine telafi çalışma yapması isteniyorsa bu tip durumlarda telafi çalışma işçiden istenebilir.

 

SORU: Çalıştığım firma yetkilisi işlerin yoğunluğundan dolayı yıllık iznimi kullanamayacağımı söyleyip bu izne karşılık bana ücret ödeyeceğini söyledi. Fakat ben bunun yasal bir hak olduğunu ve yıllık iznimi kullanmak istediğimi söyledim. Şimdi korkum beni bu yüzden işten çıkarabilir mi?
CEVAP:
Kullanılmayan yıllık izin süreleri için ücret ödenmesi, iş sözleşmesinin sona ermesi halinde mümkündür. Yıllık izin kullanılması gereken bir haktır. Bu yüzden İşten çıkartılırsanız tüm haklarınızı alırsınız. Yeri gelmişken yıllık izin ile ilgili birkaç dipnot söylemek gerekirse. İzin süresine rastlayan Ulusal bayram ve genel tatil günleri, hafta tatili ve raporlu günler izin süresine ilave edilir. Yıllık izinler, izin defteri ile takip edilir.

 

Bu yazı 2381 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İŞVEREN ZAM YAPMAK ZORUNDA MI?
» 48 no’lu çıkış kodu nedir?
» İŞYERİ BİLDİRGESİ İÇİN SGK’YA GİTMEYE GEREK KALMADI
» 28 Ekim Öğleden Sonra Çalışan İşçiye Fazla Mesai Ödenir
» Ölen emeklinin maaşı çekilirse ne olur?
» GECE VARDİYASI
» SGK’da Elektronik Tebligat Uygulaması
» Raporlu işçinin çalışmazlık bildirimi kalktı mı?
» Askere giden işçi işsizlik ödeneği alabilir mi?
» BALTHAZARD FORMÜLÜ NEDİR?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter