19 Ocak 2022 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
GENCO ERKAL
Yazı Tarihi: 16 Eylül 2021 Perşembe 06:09

4 Eylül’de Lüleburgaz’da harika bir tiyatro şöleni yaşandı. Ahmed Arif’in şiir, söyleşi ve mektuplarından uyarlanan Büyük Usta Genco Erkal’ın yönettiği ve oynadığı Şahdamarım adlı müzikli gösteri muhteşemdi. Müziklerini Ercan Çağıran ve Gökhan Çağıran’ın yorumladığı oyun izleyenlere unutulmaz bir gün yaşattı. Gerçek sanatın güzellikleriyle bizleri buluşturan Lüleburgaz Belediyesi yöneticilerine çok teşekkür ederim.

 Genco Erkal, 28 Mart 1938 tarihinde İstanbul’da doğdu. Robert Kolej’den mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi’nin Psikoloji bölümünü bitiren Genco Erkal 1959 yılından başlayarak Türkiye’nin önemli özel tiyatro topluluklarında oyuncu ve yönetmen olarak çalıştıktan sonra, 1969 yılında, bugün de sanat yönetmeni olduğu Dostlar Tiyatrosu’nu kurdu. Gorki, Brecht, Sartre, Peter Weiss, Steinbeck, Havel, Tankred Dorst gibi yabancı yazarların yanı sıra, Aziz Nesin, Haldun Taner, Nazım Hikmet, Can Yücel, Refik Erduran, Vasıf Öngören, Orhan Asena, Behiç Ak gibi Türk yazarlarının oyunlarını yönetti. Roman, öykü, şiir gibi değişik türlerden tiyatroya uyarlamalar yaptı, oyunlar çevirdi. Çeşitli ödüller kazandığı ünlü rolleri arasında Aslan Asker Şvayk, Gogol’ün Bir Delinin Hatıra Defteri, Brecht’in Galileo’su, Maxwell Anderson’un Yalınayak Sokrates’i, Nâzım Hikmet’ten Kerem Gibi, Can Yücel’den Can sayılabilir.2008 yılında kendi yazdığı ve yönettiği Sivas’93 isimli belgesel tiyatro oyununu, Türkiye ve Avrupa genelinde tiyatro severlere sunmuştur. Oyun 1993 yılında Sivas’ta Madımak otelinde yapılan katliamı konu almıştır. Bu oyunu ile Pertevniyal Lisesi tarafından 2008 yılının en iyi tiyatro ödülünü almıştır.

 Geçtiğimiz günlerde Enka Açıkhava Sahnesi’nde, Enka’nın yapım sponsorluğunda, Türkiye Tiyatrosu’na damga vurmuş bir isim olan Genco Erkal’ın 83 yıllık hayat öyküsünü anlatan ‘Genco’ adlı belgeselin galası yapıldı. Erkal’ın 60 yıllık sanat hayatının tüm temel taşlarını izlediğimiz bu belgesel aslında ülke tiyatrosunun nasıl geliştiğine dair önemli bir kanıttır. Sadece tiyatro yaparak 60 yıl sahnelerde kalabilmek kolay iş değil, hatta hayal ötesi bir durum. Genco Erkal gibi bir çınarı hayranlık duyarak saygı göstermemek mümkün değil. Yönetmenliğini Selçuk Metin’ in yaptığı belgeselde, bugüne kadar 55 oyun yönetmiş, 80 oyunda oynamış, 9 oyun çevirmiş, 23 uyarlama yapmış ve 1 oyun yazmış sanatçının, bütünüyle tiyatroya adanmış yaşam öyküsü anlatılıyor. Muammer Karaca Tiyatrosu’nda oyunlarını oynayan, insanlara tiyatronun devrimci gücünü aşılayan Genco Erkal’a bir daha hayran oluyorsunuz. Sanatçının çocukluk, gençlik ve meslek hayatının büyük bölümünün geçtiği, dönemin kültür, sanat hayatının şekillendiği İstiklal Caddesi’nde başlayan konu, zamanlar ve mekânlar arasında dönüşerek ilerliyor. Sanatçının 22 yaşında profesyonel sahneye ilk adım attığı, bugün yenileme sürecindeki Muammer Karaca Tiyatrosu, Ali Paşa Han, Arena Tiyatrosu, Küçük Sahne, Ses Tiyatrosu ve Kenter Tiyatrosu belgeselde derin analizlerle kendisine yer buluyor. Bu mekânlar arasında yolculuk yapan seyirci, dönemin sosyal kültürel koşullarının tarihsel imgelerine şahit olmaktadır. 90 dakikalık belgesel, Genco Erkal’ın ve Dostlar Tiyatrosu’nun arşivinden belgeler, fotoğraflar ve videolar ile izleyicilere görsel açıdan da zengin, benzersiz bir serüven sunuyor. Yönetmen Selçuk Metin’i, Metin Akpınar’ın belgeselinde de Kadıköy Göztepe Özgürlük Parkında yapılan galasında dinlemiştim. İyi ki Yapmışım belgeseli çok anlamlı idi. Benim için galanın en güzel tarafı Metin Akpınar gibi dev bir sanatçının belgeselini çeken Selçuk Metin kardeşimizin Lüleburgazlı oluşu idi. Kendisine bu sanat aşkını aşılayan tüm Lüleburgaz’ın tanıdığı Sevgili Müjdat Hocamdı. Müjdat Hocam öğrencisinin bu başarılarından çok mutlu olduğunu her zaman dile getiriyordu. Lüleburgaz’da sanat, edebiyat alanında birçok gencin yetişmesinde büyük emekleri olan Müjdat Hoca’mı kutluyorum.  Netflix'de yayınlanan Metin Akpınar belgeselini izlemenizi tavsiye ederim. Genco adlı belgeselde yakında Netflix’de gösterime girecekmiş.  

 Kendisini birçok oyunda izlediğim usta oyuncu, insanları tiyatronun gücüyle var eden, sahnede yarattığı enerjiyi toplumla birleştirerek sinerjiye dönüştürebilen bir kişilikti. 83 yaşındaki Genco Erkal Ülkemize tiyatro sanatı adına çok büyük katkılarda bulunmuştur.

Bu yazı 701 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SÜMER UYGARLIĞI
» PEŞİN HÜKÜMLERİMİZ
» TREN İSTASYONLARI
» CEMAL SÜREYA
» FURUĞ
» BİÇİMLENMİŞ YAŞAMLARIMIZ
» YENİ YIL
» HAYVANLARIN HAKLARI
» YÜZLEŞMEK
» DAVRANIŞLARIMIZ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter