17 Ekim 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
İlave Asgari Geçim İndirimi
Yazı Tarihi: 15 Eylül 2021 Çarşamba 06:23

Fırat ÇALIŞKAN

Sosyal Güvenlik Uzmanı

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 32inci maddesine göre “Asgari Geçim İndirimi” (AGİ), Devletin çalışan ücretinden almış olduğu gelir vergisinin belirlenen asgari miktar kadar alınmamasıdır.

Aynı Kanun’un 103üncü maddesine göre ise uygulanacak gelir vergisi dilimleri belirlenmiş olup 2021 yılı için;

0 - 24.000 TL için %15

24.000 - 53.000 TL için %20 olarak belirlenmiştir. Bununla beraber 2021 yılı için brüt asgari ücret 3577,50 TL, net asgari ücret 2.557,59 TL ve çalışanın sadece kendisi için AGİ tutarı 268,31 TL’dir.

11 Haziran 2018 tarih ve 303 Seri nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile çalışanların eline geçen net ücretin Ocak ayında belirtilen net ücretin altına düşmesini engellemek için süreklilik niteliği kazandırılan uygulama hayata geçirilmiştir.

İlave asgari geçim indirimi uygulamasına göre, net ücretleri, sadece kendisi için asgarî geçim indirimi hesaplanan asgarî ücretlilere, içinde bulunulan yılın Ocak ayına ilişkin ödenen net ücretin altında kalanlara, bu tutar ile bu tutarın altında kalındığı aylara ilişkin olarak aylık hesaplanan net ücreti arasındaki fark tutar, ücretlinin asgari geçim indirimine ayrıca ilave edilecektir.
Buna göre; sadece kendisi için asgari geçim indirimi hesaplanan ücretlilere (oran %50), içinde bulunulan Ocak ayına ilişkin ödenen net ücretin altında kalanlara, bu tutar ile bu tutarın altında kaldığı aylara ilişkin olarak aylık hesaplanan net ücreti arasındaki fark tutar, ücretlinin asgari geçim indirimine ayrıca ilave edilir.

Brüt asgari ücret üzerinden %15 oranında işçi sigorta ve işsizlik primi kesintisinden sonra gelir vergisi matrahı oluşmaktadır (3577,50 x %15 = 3040,88 TL). Ağustos ayı itibariyle 24.000 TL tutarındaki gelir vergisi dilimi aşıldığından (3.040,88 x 8 = 24.327,04) aşan kısım için %20lik gelir vergisi dilimi uygulanmakta ve oluşan 16,35 TL tutarındaki gelir vergisi farkı, kişinin sadece kendisi için hesaplanan asgari geçim indirimine ilave edilir. (268,31+ 16,35 = 284,66 )

Benzer şekilde, Eylül ve sonraki aylarda %20lik gelir vergisi dilimi uygulanmakta ve oluşan 152,04 TL tutarındaki gelir vergisi farkı, kişinin sadece kendisi için hesaplanan asgari geçim indirimine ilave edilir. (268,31 + 152,04 = 420,35)

Asgari geçim indirimi tamamlaması yapılırken, çalışanın yılbaşından beri aldığı kümülatif ücret toplamına bakılarak asgari ücretin altında kalıp kalmadığının tespiti yapılmalıdır. Ücret ödemesi altında yapılmış olan prim ve tazminatlar, ücretlinin gelirini arttırdığından tamamlama kapsamına alınmamalıdır. Yine benzer şekilde, asgari geçim indirimi tamamlaması sadece çalışanın kendisi için yapılmakta, eş ve çocukları için yapılmamaktadır.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Aşı olmak istemeyen çalışan ücretsiz izne gönderilebilir mi?
CEVAP: Kanundaki istisnalar hariç, ücretsiz izin uygulaması ancak işçi ve işverenin karşılıklı anlaşmasıyla yapılabilir. Bu sebeple işveren tek taraflı olarak işçiyi ücretsiz izne gönderemez. Öncelikle yıllık izinleri kullandırılabilir daha sonra da idari izin ya da uzaktan çalışma yahut devamsızlık olarak işleme alma seçenekleri değerlendirilebilir.

 

SORU: 3 ay önce iş kazası geçiren bir personelimizin iş kazası geçirdiği günü bordroda çalışmadı olarak gösterdik. Sizin daha önce yazmış olduğunuz yazınızı okuduktan sonra yanlış yaptığımızı fark ettik. Bununla ilgili olarak herhangi bir ceza yer miyiz?
CEVAP:
İşverenler tarafından ibraz edilen ücret bordrosunun 5510 sayılı kanunun 102-e/5 maddesinde belirtilen unsurları taşıması gerekir.
Diğer yandan ücret bordrosunda, bu bilgilerin bulunmasına rağmen hatalı veya eksik olması ve söz konusu hataların bordrodan ve diğer unsurlardan anlaşılması halinde kayıt ve belge geçersizliğinden dolayı idari para cezası uygulanmaz.
Örneğin, ücret bordrosunda yer alan sigortalının kimlik numarası doğru olarak yazılmasına karşın soyadı bordroya hatalı yazılmıştır. Bu sigortalı, tüm bilgileri doğru olacak şekilde Mphb ile Kuruma bildirilmiştir. Bu durumda sigortalıya ilişkin bilgilerin ücret bordrosuna hatalı kaydedildiği hususu diğer unsurlardan anlaşılmış olduğundan kayıt ve belge geçersizliğinden dolayı idari para cezası uygulanmayacaktır.
Ancak; İşyerinde fiilen çalıştığı tespit edilen sigortalılardan bazılarının kaydedilmediği veya çalışma gün ve kazançlarının eksik kaydedildiği ücret bordroları geçersiz sayılır. Bu nedenle özellikle iş kazası olaylarında kaza gününe hizmet bildirilmemesi halinde o aya ait yasal defter ve ücret bordrosu geçersiz sayılacaktır.

Bu yazı 2284 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SGK’da Elektronik Tebligat Uygulaması
» Raporlu işçinin çalışmazlık bildirimi kalktı mı?
» Askere giden işçi işsizlik ödeneği alabilir mi?
» BALTHAZARD FORMÜLÜ NEDİR?
» İlave Asgari Geçim İndirimi
» DENKLEŞTİRME ÇALIŞMASI NEDİR?
» Yapılandırma Başvuru Süresi Uzatıldı
» Tarım Sigortalıları Primlerini 6 Ayda Bir Ödeyebilecek
» Cumartesi Günü Yıllık İzin Süresinden Sayılır mı?
» Sigortasız Çalışan Dönemlerin Prim Ücreti Alınamaz
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter