01 Aralık 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
DENKLEŞTİRME ÇALIŞMASI NEDİR?
Yazı Tarihi: 08 Eylül 2021 Çarşamba 06:29

Fırat ÇALIŞKAN

Sosyal Güvenlik Uzmanı

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Denkleştirme uygulaması çalışma süresinin haftanın çalışılan günlerine farklı şekilde dağıtılmasıdır. Firmaların işlerinin yoğun olduğu dönemlerde işveren 2 ayı geçmemek üzere (Toplu iş sözleşmesi ile 4 aya kadar uygulanabilir.) işçisine denkleştirme çalışması yaptırabilir. Böylece yoğun zamanlarda işçisini çalıştırıp işin yoğun olmadığı dönemlerde çalıştırmayarak fazla mesai ücreti ödemek zorunda kalmayacaktır. Ancak işçi denkleştirme süresinde dahi günde 11 saatten fazla çalıştırılamaz. Çalıştığı takdirde fazla mesai ücretine hak kazanır.
Denkleştirme uygulamasına gidebilmek için işçinin yazılı onayı alınmalıdır. Ancak, denkleştirme dönemi içinde günlük ve haftalık çalışma süreleri ile denkleştirme süresi uygulamasının başlangıç ve bitiş tarihleri işverence belirlenir.
Örneğin; 5 haftalık denkleştirme uygulaması olan bir işyerinde çalışan işçinin haftalara göre çalışma süreleri aşağıdaki tabloda gösterildiği gibidir. İşçinin 5 haftalık ortalama çalışma süresi 45 saati aşmadığından fazla çalışma ortaya çıkmaz.
1. Hafta 50 Saat
2. Hafta 48 Saat
3. Hafta 43 Saat
4. Hafta 45 Saat
5. Hafta 39 Saat
Haftalık Ortalama Çalışma Süresi(50+48+43+45+39)/5=45 saat

Hafta tatili anayasal bir hak olduğundan işçilerin hafta tatillerinde dinlendirilmesi gerekir. Bu nedenle hafta tatillerinde çalıştırılan işçilerin bu çalışmaları denkleştirmeye tabi tutulamaz.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştırdığımız işçilerimize mesai ödemesi yapmayıp bir çalışma günü izin kullandırabilir miyiz?

CEVAP: Ulusal bayram ve genel tatil (UBGT) günleri kanunen belirlenmiş günler olduğu için o günkü çalışma durumunda 4857/47. madde gereği ekstra 1 günlük ücret ödenir. Ulusal bayram ve genel tatil günleri çalışma yapan işçiye serbest zaman veya izin kullandırılması gibi bir hüküm mevzuatımızda yer almamaktadır. Bu sebeple her ne kadar UBGT günlerinde çalışma durumunda karşılığında izin kullandırılması işçiye yapılacak ödeme miktarında değişiklik oluşturmasa da bu durum işçinin onayı ile bile olsa mevzuata aykırıdır. Bu sebeple; UBGT günlerinde çalışan işçilere ücret ödenmesi ve ödenen ücretin ücret hesap pusulasında muhakkak gösterilmesi gerekir.

 

SORU: PCR testi maliyetini işçi mi yoksa işveren mi karşılayacak?
CEVAP:
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı genel yazısı ile 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren işverenlere “İşyerinde duyuru yapılması, takip edilmesi ve arşivlenmesi” yükümlülüğü getirdi. Diyelim ki işçi PCR testi vermeye razı oldu, testi ücretsiz yapan devlet hastaneleri vaka teması, belirti olmadığı sürece böyle rutin bir PCR testi hizmeti vermiyor. Yani işçi her hafta devlet hastanesine gidip PCR testi olmak istiyorum diyemez. Bu konuda PCR testi hizmeti veren özel hastaneler, tıp merkezleri vs. var. Buralarda testler ücretli. Peki PCR testinin olası maliyetini kim karşılayacak? Eğer bakanlık konuyu 6331 SK kapsamında değerlendiriyorsa ki bu kapsama girer. 6331 SK gereği İSG ekipman, araç, gereç, muayene vs. işlemlerini işveren sağlamak ve masraflarını karşılamak mecburiyetindedir. bu sebeple PCR olası maliyet işvereni ilgilendirir.

 

SORU: İşçinin aynı işverenin birden fazla işyerinde ayrı ayrı iş sözleşmeleri ile çalıştırılması halinde kıdem tazminatı ne şekilde hesaplanır?
CEVAP:
Sözleşmeler aynı tarihte sona eriyorsa her iki ücretin toplamına göre kıdem tazminatı hesabı yapılır ve tek bir tavana tabi tutulur.
Sözleşmeler farklı tarihlerde sona eriyorsa her bir fesih tarihine göre kıdem tazminatı hesaplanacaktır. Bu durumda sözleşmelerde ki toplam ücret üzerinden hesaplama yapılamaz. Her bir ücret üzerinden ayrı ayrı hesaplama yapılır ve kıdem tazminatı tavanı da ayrı ayrı dikkate alınır.

 

Bu yazı 3041 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İŞVEREN ZAM YAPMAK ZORUNDA MI?
» 48 no’lu çıkış kodu nedir?
» İŞYERİ BİLDİRGESİ İÇİN SGK’YA GİTMEYE GEREK KALMADI
» 28 Ekim Öğleden Sonra Çalışan İşçiye Fazla Mesai Ödenir
» Ölen emeklinin maaşı çekilirse ne olur?
» GECE VARDİYASI
» SGK’da Elektronik Tebligat Uygulaması
» Raporlu işçinin çalışmazlık bildirimi kalktı mı?
» Askere giden işçi işsizlik ödeneği alabilir mi?
» BALTHAZARD FORMÜLÜ NEDİR?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter