01 Aralık 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Yapılandırma Başvuru Süresi Uzatıldı
Yazı Tarihi: 01 Eylül 2021 Çarşamba 06:22

Fırat ÇALIŞKAN

Sosyal Güvenlik Uzmanı

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

7326 sayılı Kanunla başta vergi ve prim borçları, trafik cezaları, öğrenim kredisi borçları olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına, oda ve birliklere olan birçok borç için yapılandırma ve taksitlendirme imkanı getirilmişti.

Söz konusu Kanun hükümlerine göre yapılandırma başvurularının 31 Ağustos 2021 tarihine kadar yapılması, taksitle ödeme yolunu seçenlerin Vergi Dairelerine, Ticaret Bakanlığına, il özel idarelerine, belediyelere ve YİKOB’lara bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksitini 30 Eylül 2021 tarihine kadar (bu tarih dâhil), Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ise ilk taksitini 1 Kasım 2021 tarihine kadar (bu tarih dâhil), diğer taksitleri ise bu tarihleri takip eden ikişer aylık dönemler hâlinde ödemeleri gerekiyordu.

27 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 4420 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yapılandırma başvuru, bildirim ve beyan süreleriyle bu başvuru, bildirim ve beyana ilişkin ilk taksit ödeme süreleri birer ay uzatıldı.

Buna göre;

• Yapılandırmaya 30 Eylül 2021 tarihine kadar (bu tarih dâhil) başvuruda bulunulabilecek.

• Taksitle ödeme yolunu seçenler; Hazine ve Maliye Bakanlığına (Vergi Dairelerine), Ticaret Bakanlığına, il özel idarelerine, belediyelere bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksitini 31 Ekim tatile denk geldiğinden 1 Kasım 2021 tarihine kadar (bu tarih dâhil), Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksitini ise 30 Kasım 2021 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ödeyebilecekler.

 

Sadece İlk Taksit Ödeme Süreleri Uzatıldı

Sadece ilk taksitlerin ödeme süreleri uzatıldığından, sonraki taksitlerin ödeme süreleri değişmedi. Dolayısıyla borçlarını 7326 sayılı Kanun kapsamında taksitlendirenlerin, ikinci ve sonraki taksitleri daha önce belirlenmiş olan sürelerde ödemeleri gerekiyor. Vergi Dairelerine, Ticaret Bakanlığına, il özel idarelerine, belediyelere bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ikinci taksitinin 30 Kasım 2021 tarihine kadar (bu tarih dâhil), sonraki taksitlerin ise iki ayda bir, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ise ikinci taksitinin ise 31 Aralık 2021 tarihine kadar (bu tarih dâhil), sonraki taksitlerin de iki ayda bir ödenmesi gerekiyor.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Eşim doğum sonrası 6 ay ücretsiz izin hakkını kullanıyor. Eşim bu dönemde çalışmadığı için eşi çalışmayan eş durumundan Asgari Geçim İndirimim artarmı?
CEVAP:
Doğum nedeniyle 6 ay ücretsiz izne ayrılan eş, ücretsiz izinli olduğu dönemde “çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş” olarak kabul edilir ve dolayısıyla izin alan eş için (%10) işverene bildirimde bulunmak kaydıyla asgari geçim indiriminden yararlanılabilir.

 

SORU: Sigortalı adına ay içinde özel sağlık sigortası primi ve bireysel emeklilik katkı payı adı altında işverence yapılan ödemeler yüzde kaçı prime esas kazanca dahil edilmez?

CEVAP: Sigortalı adına ay içinde özel sağlık sigortası primi ve bireysel emeklilik katkı payı adı altında işverence yapılan ödemeler toplamının aylık asgari ücretin yüzde 30’una isabet eden kısmı prime esas kazanca dahil edilmez, ancak kalan tutar ödendiği ayın prime esas kazancına dahil edilir. Sigortalının özel sağlık sigortası ve bireysel emeklilik katkı payının ödendiği aydaki prime esas kazancının, Kanunun 82 nci maddesine istinaden belirlenen prime esas kazanç üst sınırının üzerinde olması halinde, söz konusu özel sağlık sigortası ve bireysel emeklilik katkı payları takip eden iki ayda üst sınır aşılmamak kaydıyla sigortalının prime esas kazancına dahil edilir. Sigortalı adına işveren tarafından yalnızca özel sağlık sigortası primi veya yalnızca bireysel emeklilik katkı payı ödenmiş olması durumunda, prime esas kazanca dahil edilecek tutar, ödenen özel sağlık sigortası primi veya bireysel emeklilik katkı payı üzerinden yüzde 30 oranındaki istisna tutarının düşülmesi suretiyle hesaplanır.

Bu yazı 2386 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İŞVEREN ZAM YAPMAK ZORUNDA MI?
» 48 no’lu çıkış kodu nedir?
» İŞYERİ BİLDİRGESİ İÇİN SGK’YA GİTMEYE GEREK KALMADI
» 28 Ekim Öğleden Sonra Çalışan İşçiye Fazla Mesai Ödenir
» Ölen emeklinin maaşı çekilirse ne olur?
» GECE VARDİYASI
» SGK’da Elektronik Tebligat Uygulaması
» Raporlu işçinin çalışmazlık bildirimi kalktı mı?
» Askere giden işçi işsizlik ödeneği alabilir mi?
» BALTHAZARD FORMÜLÜ NEDİR?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter