01 Aralık 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Sigortasız Çalışan Dönemlerin Prim Ücreti Alınamaz
Yazı Tarihi: 11 Ağustos 2021 Çarşamba 06:58

Fırat ÇALIŞKAN

Sosyal Güvenlik Uzmanı

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Son günlerde sıkla karşılaştığım soruların başında “İşçinin geriye dönük sigortasız çalıştırılmış olduğu sürelere ait sigorta primini işverenden isteyip isteyemeyeceği konusu”

Sosyal Güvenlik Kanuna göre işçiyi sigortalı çalıştırmak işveren için bir zorunluluk olduğu kadar aynı zamanda işçi için de sigortalı çalışmak bir yükümlülüktür. İşçi istese de sigortalı olarak çalışma hakkından vazgeçemez, bu işçinin kendi isteğine bağlı bir durum değildir.

İşçi geçmişte sigortasız çalıştırıldığı sürelere ait sigorta primini işverenden talep edemez, işçi elinde geriye dönük çalışmalarını kanıtlayacak belge ve delilleri varsa işyerinin bağlı olduğu SGK Müdürlüğüne şikayette bulunabilir, SGK işçinin geriye dönük sigortasız çalıştırıldığı süreleri tespit etmesi halinde işverenden prim belgelerini ve faiziyle birlikte primlerini ister, işverene gerekli ceza ve yaptırımları uygular, işçinin tespit edilen çalışmalarını da sigortalı hizmet sürelerine ekler.

Geriye dönük çalışmalarını kanıtlayacak belgesi olmayan işçi ise iş mahkemesinde hizmet tespit davası açabilir, elinde sigortasız çalışmalarına ait hiçbir belge olmasa bile şahit gösterebilir. İşçinin hizmet tespit davasını kazanması halinde tespit edilen çalışmalarına ait prim belgeleri ve faiziyle birlikte primlerini SGK işverenden talep eder, işçinin tespit edilen çalışmalarını sigortalı hizmet sürelerine ekler.

Dolayısıyla geriye dönük sigortasız çalıştırılan sürelere ait primleri işverenin ödeyeceği yer Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. İşçiye ödenmesi şeklinde bir uygulama söz konusu değildir. İşçi ile işveren daha sonra aralarında anlaşmış ve geriye dönük sigortasız çalıştırılan sürelere ait primlerin yerine işveren işçiye ödeme yapmış olsa bile, o işçinin geriye dönük sigortasız çalıştırıldığının SGK tarafından tespit edilmesi halinde, işveren yine geriye dönük sigorta primlerini faiziyle birlikte ödemek zorunda kalır, gerekli cezalarda aynı şekilde kendisine uygulanır, geriye dönük sigortasız çalıştırdığı sürelere ait işverenin işçiye yaptığı ödemeler de bir anlam ifade etmez, işvereni sorumluluktan kurtarmaz.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Telafi çalışmasını kabul etmeyen işçinin iş sözleşmesi haklı nedenle feshedilebilir mi?
CEVAP: İşçi, İş Kanunu 64 maddesinde belirtilen koşullara göre uygulamasına karar verilen bir telafi çalışmasına katılmakla yükümlüdür. Çünkü telafi çalışması bir fazla çalışma olmadığı için işçinin onayı gerekmez. İşçinin, telafi çalışmasına katılmaması işi ifa borcuna aykırılık oluşturur ve İş Kanunu m.25/II-(h) fıkrasına göre (İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi.) iş sözleşmesi işverence haklı nedenle feshedilebilir.

 

SORU: 2 yıl önce çocuğum doğumundan sonra mazeret iznimi kullanmamıştım. Önümüzdeki ay iş değişikliği nedeniyle çalıştığım firmadan ayrılacağım. Kullanmamış olduğum bu mazeret izninin ücretini alabilir miyim?

CEVAP: Mazeret izinleri kural olarak doğduğu anda kullanılması gerekir. Kullanılmadığı takdirde yıllık ücretli izin gibi ücrete dönüşmez.

Bu yazı 2630 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İŞVEREN ZAM YAPMAK ZORUNDA MI?
» 48 no’lu çıkış kodu nedir?
» İŞYERİ BİLDİRGESİ İÇİN SGK’YA GİTMEYE GEREK KALMADI
» 28 Ekim Öğleden Sonra Çalışan İşçiye Fazla Mesai Ödenir
» Ölen emeklinin maaşı çekilirse ne olur?
» GECE VARDİYASI
» SGK’da Elektronik Tebligat Uygulaması
» Raporlu işçinin çalışmazlık bildirimi kalktı mı?
» Askere giden işçi işsizlik ödeneği alabilir mi?
» BALTHAZARD FORMÜLÜ NEDİR?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter