17 Eylül 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Vicdan ALADAĞ
CİĞERLERİMİZ YANIYOR
Yazı Tarihi: 04 Ağustos 2021 Çarşamba 06:40

Vicdan ALADAĞ

Orman Yüksek Mühendisi

TEMA Vakfı Lüleburgaz Sorumlusu

 

Ülkemizin dört bir yanında çıkan ve bir kısmı halen devam etmekte olan orman yangınları ciğerlerimizi en ağır bir şekilde yakmakta, çok büyük üzüntüler yaşamamıza neden olmaktadır. Gerek birey olarak gerekse toplum olarak doğamıza ve yaşamamıza sahip çıkmakta son derece yetersiz kalmaktayız. Söz konusu yangınlar; onarılması son derece güç ve çok uzun zaman alacak yaralar açmaktadır. İnsanımızı; yaşamı ve doğayı seven, doğayı gözü gibi koruyan yurttaşlar olarak yetiştiremediğimiz sürece bu ve buna benzer acıları daha çok yaşarız.

TEMA Vakfı da yangından zarar gören alanların bir an evvel ağaçlandırılarak tekrar eski durumuna getirilebilmesi için bir kampanya başlatmıştır. Bu kampanya ile elde edilen bağışların ne şekilde değerlendirildiği konusunda açıklama yapılması yararlı görülmüştür.

Anayasamızın 169 ve 168’inci maddeleri gereği ormanlar, devletin hüküm ve tasarrufu altında olup, “devlet ormanı” olarak adlandırılır. Ülkemizdeki ormanlık alanların %99’u devlet ormanı statüsündedir. Bu alanların yetki ve sorumluluğu Orman Genel Müdürlüğü’ne aittir. Yanan orman alanları da Anayasa'nın 169. maddesi gereğince başka amaçla kullanılamaz ve bu alanların Orman Genel Müdürlüğü tarafından yeniden orman haline getirilmesi zorunludur.

Ağaçlandırma faaliyetleri, Anayasa hükümleri doğrultusunda 6831 sayılı Orman Kanunu (1956) ve 4122 sayılı Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberlik Kanunu (1995) hükümlerine göre yapılır. Orman hukuku sistemi gereği, ağaçlandırma faaliyetleri Orman Genel Müdürlüğü yetkisinde olup, onun denetim ve kontrolündedir.  Özel mülkiyetteki sahalarda oluşan ormanların denetiminde dahi aynı sistem geçerlidir. Ağaçlandırma bir devlet sorumluluğu olup, TEMA Vakfı ile benzer diğer kuruluşlar veya kişiler, bağış ve yardımlarıyla buna destek olmaktadır.

Sivil toplum kuruluşlarına yapılan bağış ve yardımların yönetilmesi, mutlaka hukuki denetimi sağlanmış sözleşmeler ile yapılır. TEMA Vakfı’na yapılan bağış ve yardımların sonuçları Vakfımız tarafından sonuna kadar izlenir. TEMA Vakfı, ağaçlandırma faaliyetine tahsisli bağış ve yardımların hedefine ulaşıp ulaşmadığını takip için ilgili kamu kuruluşunu izler ve sonuçlarını kamuoyuyla paylaşır. Bu izleme, bağış ve yardım toplama hukukunun gereğidir. TEMA Vakfı, yapmış olduğu tüm ağaçlandırma çalışmalarına ilişkin detaylı bilgileri web sitesinde şeffaf olarak paylaşır. (https://www.tema.org.tr/agaclandirma-sahalari).

TEMA Vakfı olarak yanan alanlar da dahil olmak üzere tüm ağaçlandırma çalışmalarımızı uzun yıllardır Orman Genel Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde yürütüyoruz. Bize yapılan her bir bağışın takipçisi olarak, bağışlar sayesinde oluşturduğumuz ağaçlandırma sahalarımızda 3 yıl boyunca sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde olacak şekilde kontrolünü gerçekleştiriyoruz.

Her yıl gerçekleştirdiğimiz kontroller sonucunda TEMA Vakfı bağışçılarının sahalarındaki başarı oranının (minimum %80 başarı hedefi vardır) tespitini yaparak bağışçılarımızı bilgilendiriyoruz.  Her zaman olduğu gibi, yapılan her bir fidan bağışının toprakla buluşması adına konunun takipçisiyiz.

 

Sonuçları web sitemiz ve kurumsal sosyal medya hesaplarımızdan kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz.

 

 

Bu yazı 2485 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» CİĞERLERİMİZ YANIYOR
» Sağlıklı araziler için restorasyon çalışmaları şart
» Sağlıklı Bir Çevre Hepimizin Ortak Geleceği
» Hayat çizgimiz: Orman ve Su
» TEMA Vakfı’nın tüm öğretmenlere açık eğitim portalı yayında!
» Bu termik santraller çalışamayacak
» Hayrettin Karaca anısına anlamlı proje
» Coğrafyamızı yakından ilgilendiren rapor artık Türkçe!
» Yaşamın temel kaynakları: Toprak ve Su
» Madde 6’ya Hayır!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter