20 Nisan 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
TOK SARAYDA, AÇ FIRINDA
Yazı Tarihi: 04 Mart 2021 Perşembe 06:25

Dervişin biri İstanbul sokaklarında “Sen doğru ol, kem belasını bulur. Sen doğru ol, kem belasını bulur” diyerek dolaşıyormuş. Padişah tebdil-i kıyafet çarşıda gezerken dervişin sözlerini duymuş, ilgisini çekmiş ve dervişe; “Her gün saraya gel, seninle muhabbet ederiz” demiş.

Derviş ertesi gün sarayın kapısına gitmiş, padişahın karşısına çıkarılmış. Sohbet-muhabbet derken zaman geçmiş, saraydan ayrılırken padişah dervişin cebine bir altın konulmasını emretmiş. Sarayın dışında dervişimizi takip eden sahte derviş kılıklı biri yanına yanaşmış; “Ya arkadaş, padişah seni neden saraya davet etti? Derdi neymiş?” diyerek bir yığın sorgu suale tutmuş.

Her gün bir altın aldığını da öğrenince “Onun yaptığı işi bende yaparım” diye düşünmüş. Sormuş; “Ya kardeş ben de seninle gelsem rahatsız olmazsın değil mi?” demiş. “Belki de padişah bana da bir altın verir, çoluk çocuğum nasiplenir”

İyi derviş; “Padişahım kabul ederse neden olmasın, sen de gelirsin tabii” demiş.

Gel zaman, git zaman, padişah her muhabbet sonrası bir ona, bir öbürüne birer altın verdirir olmuş.

Sahte derviş, bir gün arkadaşının çorba içmeye davet etmiş. Garsona da gizlice arkadaşının çorbasına bol sarımsak koymasını tembihlemiş.

Gerçek dervişin; “Padişahımla muhabbet ederken kötü kokarım” sözlerine sözüm ona çare de üretmiş, “ağzına mendil tutarsın kardeşim” demiş. O gün aynen böyle olmuş. Bizim derviş ağzını mendille örterek padişahla sohbetini sürdürmüş. Bu arada sahte derviş fırsat bulduğunda padişahın kulağına eğilip; “efendim, arkadaşımız yemek yerken ağzını neden kapatıyor, biliyor musunuz? Ağzınız kokuyormuş, o kokuyu duymamak için” demiş.

Padişah çok sinirlenmiş, gerçek dervişe sarayın fırıncısına verilmek üzere bir pusula vermiş ve; “Al bunu fırıncıya götür” demiş. Tam kapıdan çıkıp fırıncıya gidecekken sahte derviş; “ istersen ver o pusulayı ben götüreyim fırıncıya. Belki padişah ekmek lütfetmiştir, çocuklara götürürüm, senin ekmeğe ihtiyacın var mı?” demiş.

Pusula böylece sahte dervişin elinden fırıncıya ulaşmış. Fırıncı kağıtta yazılan; “Bunu sana getireni kızgın fırına at” emrini hemen yerine getirip sahte dervişi de alev alev yanan kızgın fırına yollamış. Ertesi gün gerçek derviş yine saraya gelmiş. Padişah şaşırmış; “Hayrola, sen dün fırıncıya gitmedin mi?” diye sormuş. Derviş de olanları anlatmış. Padişah, dervişin kulağına eğilerek; “Sen doğru ol, kem belasını bulur” demiş.

Bu yazı 364 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» KRAL, MÜNECCİM ve EŞŞEK
» KÖR TALİH
» BRAVO KIRKLARELİ’YE!
» KUYRUK ACISI
» KIRKLARELİSPOR 5- TURGUTLUSPOR 2
» NEYLE HATIRLANMAK İSTİYORSUN
» 3 BİLGE
» PAPAZIN PAPAĞANI
» AH ŞU DOKTORLAR
» YETENEK NEDİR?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter