19 Nisan 2021 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
MERİNOS HALI
Yazı Tarihi: 03 Mart 2021 Çarşamba 06:29

İbrahim Erdemoğlu, 13 yılda küçük tezgahlardan halı imparatorluğuna uzandı. 42 yaşındaki iş adamının, 2 bin işçinin çalıştığı Merinos Halıları fabrikası 113 trilyonluk ciroyla 500 büyük firma arasında yer alıyor.

Halı sektöründe dünyada üçüncülüğü elinde bulunduran İbrahim Erdemoğlu; “Çocuklarıma Merinos’un sahibi olduğumu söylemeyin, onlar benim fabrikada çalıştığımı zannediyor.” diyor.

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu içinde yer almasının ardından 100 metrekarelik evinden ailece bir eve taşınmaya karar verince vicdan azabı çektiğini anlatan Erdemoğlu;  “Çalışanlarım kirada otururken, ben bu kocaman evde nasıl yaşarım diye düşündüm.  Hemen bir kooperatif fikri geliştirdik. Benim oturduğum yerdeki gibi spor kompleksi, otoparkı olan bir site kurmaya başladık. Yarısını ödüyor, diğer yarısını maaşlarından dörtte biri kadar ayırarak kira öder gibi ödeyerek ev sahibi olacaklar” diyor.

42 yaşındaki bu genç işadamı basından uzak durmasını, “İş hayatında başarı elde ettikten sonra basında röportajları çıkan arkadaşlara baktım. İster istemez hayatları değişti, ben de değişirim diye korktum.” sözleriyle açıklıyor. Kendisini hiçbir zaman fabrikatör olarak görmediğini anlatan Erdemoğlu; “Bizim fabrikada sınıf yoktur.” diye konuşuyor. Fabrika kurulduğu ilk günden beri herkesin aynı yemeği yediğini anlatan Erdemoğlu; “Bu fabrikanın bereketidir. Sağlık sorunları olduğunda da biz ailece Gaziantep’te Amerikan Hastanesi’ne gideriz. Ben ve ailem hangi hastaneye gidiyorsak, diğer çalışanlar da o hastaneye giderler.” diyor. Üç çocuk babası İbrahim Erdemoğlu’nun kızları Merinos’un sahibi olduklarını okulda hocalarından öğrenmiş. “Benim kızlarım özel okula, özel şoförle gidemezler. Servisi kaçırırlarsa otobüse binerler” diyor.

SIRTIMDA KİLİM SATTIM

Erdemoğlu, bugünlere gelirken yokluğu da çok iyi bildiğini ve unutmayacağını söylüyor. Sekiz yaşında babasına ait kilim tezgahlarında çalışma başlayınca iş hayatına atıldığını anlatan, 14 yaşında harçlığını kilim dokuyarak kazanmaya başladığını anlatıyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi, Fizik Mühendisliği’ne ailenin tek üniversiteli olarak gireceği gün babasının cebine koyduğu harçlıktan son derece utandığını söylerken, bugün 9 kilometreyi bulan halı fabrikasının ilk kuruluş günlerini şöyle anlatıyor; “Kazanmadan para verdikleri için kahroldum. Bir daha para istememek için üniversitede okurken çalışmaya karar ama iş bulamadım. Babamdan iki kilim istedim, sırtıma vurduğum bu kilimleri esnafa pazarladım. Pek çok esnafla anlaştım, dokunan kilimleri balya balya satmaya başladım. Trabzon’un ardından Rize derken Karadeniz’i dolaştım. Üniversite dördüncü sınıfta kilim üretimimizin dörtte üçü Karadeniz’de satmaya başladık.”  Anadolu’yu dolaşarak kilimleri pazarlamayı sürdürdüğünü anlatan Erdemoğlu; “Bu arada, halı tezgahı aldık. Kardeşlerim, babam durmadan çalışıyorlardı, ben de pazarlıyordum. Anadolu’yu gezerken üç yıl yatak görmedim. Geceleri yolculuk yaparken ancak otobüste uyurdum.” diye anlatıyor birkaç yıl öncesini. Artık Türkiye’de hemen hemen her evde Merinos bulunduğunu anlata Erdemoğlu; “satıyorduk ama adımız bilinmiyordu. Türk halkına Merinos markasını İbrahim Tatlıses duyurdu. Reklamlarımıza çıkan Tatlıses’in emeği bol oldu.” diyor.

 

 

Bu yazı 286 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» KRAL, MÜNECCİM ve EŞŞEK
» KÖR TALİH
» BRAVO KIRKLARELİ’YE!
» KUYRUK ACISI
» KIRKLARELİSPOR 5- TURGUTLUSPOR 2
» NEYLE HATIRLANMAK İSTİYORSUN
» 3 BİLGE
» PAPAZIN PAPAĞANI
» AH ŞU DOKTORLAR
» YETENEK NEDİR?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter