20 Nisan 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Dyt. Yaren ÖZTEMEL
KAHVE TÜKETİMİ
Yazı Tarihi: 02 Mart 2021 Salı 07:42

Ana yurdu Afrika ve Asya olan kahve; yetiştirildikleri bölgelere, çekirdeklerinin türlerine, kavrulma ve demlenme şekillerine göre çeşitlenmektedir. İçeriğinde tanin, kafein, aromatik esanslar, kafetonik asitler ve eser miktarda antioksidanlar bulunmaktadır.

Eskilerden beri gelen kahve tüketimi gün geçtikçe daha da artmakta günün her saatinde tüketilmektedir. Kahve özellikle orta yaş grubunda şekersiz ve sade biçimde tüketilirken genç yaşlardaki bireylerde sütlü veya kremalı şekilde tüketildiği gözlemlenmektedir.

Sade içilen bir kahvenin kalorisi sıfır olarak kabul edilir; içerisine süt, aroma vericiler, şeker, tatlandırıcı gibi besinler katılarak kahvenin kalorisi arttırılmaktadır.

Yapılan çalışmalara bakıldığında günlük tüketilmesi gereken kahve miktarı kişiden kişiye değişmekle birlikte sağlıklı bir bireyin ortalama 2 tane türk kahvesi tüketiminin kalp sağlığı için olumlu etkilerinin olduğu, alzheimer ve parkinson gibi nörolojik hastalıkların görülme olasılığını düşürdüğüne dair çalışmalar mevcuttur.

Fazla miktarda kafein vücuda alındığında ise;
İnfertilite: 300 mg' dan daha fazla kahve tüketiminin kadınlarda doğurganlığı azalttığı, emzirme dönemindeki kadınlarda ise süt ile bebeğe geçeceğinden dolayı bebeğin uykusuz olmasına sebep olduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır.

Kalp problemleri: Fazla miktarda alınan kafein kalp atışını hızlandırmakta ve düzensiz kalp atışı gibi problemlere sebep olmaktadır. Buradaki miktar ise kişiden kişiye değişmektedir.

Kemik kaybı : Fazla miktarda alınan kafein Ca mineralinin atımını hızlandırmakta ve kemik kaybına sebep olabilmektedir.

Uyku düzensizliği:  Özellikle akşam saatlerinde içilen kahvenin kafein içeriğinden kaynaklı uykuya dalmayı güçleştirmektedir.

Peki Kahvelerde Ne Kadar Miktarda Kafein Bulunmaktadır ?

Kahvelerin özellikle demlenme çeşitlerine ve sürelerine göre kafein miktarları değişkenlik göstermektedir. 150 ml' lik instant bir kahvede 65 mg kafein bulunurken, kafeinsiz kahvelerinde ise 3 mg , 60 ml expresso kahvede ise 100 mg kadar kafein bulunmaktadır.  

Aşırı miktarda kahve tüketen, vücuduna fazla miktarda kafein alan, bireyler kafeinin birden kestiğinde huzursuzluk, baş ağrısı ve uyuklama gibi semptomlar gözlenmektedir. Bu durumda kişi kafein yoksunluğuna girmektedir. Bu sebeple kafeini azaltması gereken danışanlarda kahve tüketim birden değil yavaş bir biçimde bırakılmaktadır.

Bilgi dolu bir hafta olması dileği ile ...

 


 

 

Bu yazı 629 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» RAMAZANDA BESLENME ÖNERİLERİ
» KİLO VERMEK İÇİN HAZIR MISIN?
» SEBZE SEVMEYENLERDEN MİSİN?
» KAHVE TÜKETİMİ
» YEME SÜRESİ KİLOM ÜZERİNDE ETKİLİ Mİ?
» HER PAZARTESİ DİYETE BAŞLIYORUM...
» EKMEKTEN KAÇARKEN TATLIYA TUTULDUM!
» İŞLENMİŞ GIDALAR NEDEN DAHA FAZLA YEME HİSSİ UYANDIRIR?
» HANGİ VÜCUT TİPİNE SAHİPSİN?
» YILBAŞI AKŞAMI İÇİN ÖNERİLER
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter