20 Nisan 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
SAVAŞTAN SONRA NE YAPTILAR ?
Yazı Tarihi: 01 Mart 2021 Pazartesi 06:56

Mustafa Kemal, 1683’te Viyana Çekilmesiyle başlayan Türk geri çekilmesini, 238 yıl sonra Sakarya’da 1921’de durduran Türk Komutanı oldu. Meclis tarafından, Gazilik ünvanı ve Mareşal rütbesi verildi.

9 Eylül 1922’de, işgal devletlerini vatan toprağından attı. Muzaffer bir komutan olarak, dünya savaş tarihine geçti. Türkiye Devleti’nin kurucu lideri olup ilk cumhurbaşkanı seçildi. 10 Kasım 1938’de ebediyete intikal etti.

Atatürk’ün vefatının ardından bir İtalyan Profesörünün gazeteye yazdığı gazetede; “Sezar, İskender, Napolyon, ayağa kalkın büyüğünüz geliyor.” cümlesi Atatürk’ü gerçek makamına taşıyan 7 sözcüktü. Atatürk’ün dünya savaş tarihinin en iyi komutanı olduğu bu 7 sözcükle anlatılmıştı. Sezar, İskender, Napolyon, kıskanmışlar mıdır bilinmez, ama Atatürk’ün önünde büyük bir saygıyla eğilmişlerdir.

Mustafa Fevzi Çakmak

Sakarya Savaşı’ndan sonra, Meclis tarafından Mareşal rütbesi verildi. 1922’de Büyük Taarruz ’da Genel Kurmay Başkanı olarak görev yaptı. Genel Kurmaylığı görevini Atatürk dönemi boyunca sürdürdü. 1944 yılında Genel Kurmay Başkanı iken emekli oldu. 10 Nisan 1950’de vefat etti.

Mustafa İsmet İnönü

Sakarya Savaşı sonrası, Büyük Taarruz’da Batı Cephesi Komutanlığı görevini sürdürdü. Büyük Taarruz’da başarılarından dolayı Korgeneral rütbesine yükseldi. İzmir’in anılmasından sonra, Mudanya’da Ateşkes görüşmelerinde Türk tarafını temsil etti. Lozan görüşmelerinde   Türk tarafını temsil etti. Yeni Devletin bağımsızlığını ve egemenliğini onaylayan Lozan Barış Antlaşması’nı imzaladı.

Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra Atatürk’ün başbakanlığını yaptı. Atatürk’ün ebediyete intikalinden sonra 11 Kasım 1938’de Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci Cumhurbaşkanı seçildi. 25 Aralık 1973’de vefat etti. Devlet Töreni ile Anıtkabir’de Atatürk’ün tam karşısında toprağa verildi.

Padişah Vahdettin

Osmanlı Devleti’nin 36. Ve son padişahıdır. 3 Kasım 1922’de Saltanatın kaldırılmasının ardından, İngiltere’ye  bir mektup yazarak İstanbul’dan ayrılmak istediğine dair talebini iletti. 17 Kasım 1922’de İngiltere’ye sığındı. Malta’ya götürüldü. 16 Mayıs 1926’da İtalya San Remo’da vefat etti. Şam’a defnedildi.

Enver Paşa:

Birinci Dünya Savaşı, 1 Kasım 1918’de Türkiye’den bir Alman Savaş gemisiyle Rusya’ya kaçtı.

Anadolu’da umduğu gelişmeler olmayınca, Orta Asya’da bir Türk Devleti kurmaya çalıştı. Akıl almaz bir çılgınlık yaparak yanına topladığı bir avuç insanla Sovyet Rusya’ya karşı ayaklandı. 4 Ağustos, Tacikistan’da Pamir Dağları eteklerinde, Abiderya Köyü civarındaki tepelerde Rus kurşunlarıyla birlikte hayalleri de noktalandı. Mezarı Türkiye’ye getirildi. 4 Ağustos 1996 yapılan askeri cenaze töreniyle İstanbul’da Çağlayan’da Abide-i Hürriyet tepesine nakledildi.

Kral Konstantin

Felaketle sonuçlanan Anadolu Seferi’nin ardından askeri ayaklanma sonucu 1922’de tahtını bırakmak zorunda kaldı. 11 Ocak 1923’de İtalya Palermo’de vefat etti.

Gunais (Yunan Başbakan), Theotokis (Yunan Savunma Bakanı)

Anadolu Seferi’nin Yunanlıların deyimiyle; “büyük felaket”e dönüşmesinden ve Yunan Ordusu’nun yenilgisinden sorumlu tutularak 28 Kasım 1922’de kurşuna dizildiler.

General Papulas

1935’te askeri darbe hazırladığı suçlamasıyla, idama mahkum edildi ve cezası infaz edildi.

Prens Andrew

Yunan Ordusu’nun Anadolu’da yenilmesinin sorumlu görülerek, 1922’de sürgün edildi. 1944’te Monte Carlo’da vefat etti.

MUHAFIZ TABURU

Muhafız Taburu da muharebeye katılmıştı. Muhafız Tabur Komutanı İsmail Hakkı Tekçe, yaralıları topluyor, şehitleri gömüyordu.

 Bir su kaynağının başında yarar bir er görür; “ne zaman yaralandın oğlum?”

“Üç gün oldu”

Yüzbaşı İsmail şaşkındır; “ ne yaptın bunca zaman, ne yedin, ne içtin?”

“Açlık dayanılmaz olunca, bu kaynaktan su içtim”

Yüzbaşı, yaralı taşınırken sorar; “Ne istersin, ne yapalım senin için?”

“Hiçbir şey istemem. Birliğime yazın kaçak olmayayım. Beni kaçtı bilmesinler”

Yüzbaşı Hakkı duygulanır; “vatandan başka sevgili tanımayan bu kuşak… Bu kahramanlar ...”

Bu yazı 396 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» KRAL, MÜNECCİM ve EŞŞEK
» KÖR TALİH
» BRAVO KIRKLARELİ’YE!
» KUYRUK ACISI
» KIRKLARELİSPOR 5- TURGUTLUSPOR 2
» NEYLE HATIRLANMAK İSTİYORSUN
» 3 BİLGE
» PAPAZIN PAPAĞANI
» AH ŞU DOKTORLAR
» YETENEK NEDİR?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter