20 Nisan 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
VEHBİ KOÇ’TAN GENÇLERE ÖĞÜTLER
Yazı Tarihi: 25 Şubat 2021 Perşembe 06:14

Ailenizi seviniz ve sayınız.

Çok çalışınız.

İyi okuyunuz.

Ciddi ve bilgili olunuz.

Sosyal sorunlarla ve politikayla zamanında ilgileniniz.

Mesleğinize sevgi ve sabırla sarılınız.

Her zaman dürüst ve saygılı olunuz.

Olun ve yararlı olunuz.

Hesabınızı biliniz.

Dostlarınızı iyi seçiniz.

Yazılı bilgiler unutulmaz, not alınız.

Zamanında evleniniz.

Fotoğraf güzel şeydir, yararlanınız.

Duyguların etkisi önemlidir, güler yüzlü, tatlı dilli olunuz.

Çalışma, eğlence, dinlenme ve sporda denge önemlidir.

Sağlığınıza dikkat ediniz.

Her işin başında sağlığın geldiğini hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Sağlık varsa her şey olabilir, yoksa hiçbir şey olmaz. Devamlı olarak sağlığınızı korumanın tek yolu, çalışmanızı, dinlenmenizi ve sporunuzu dengeli bir şekilde düzenlemektir. Bir insanın ne kadar yaşayacağını yalnız Allah bilir. Yaşadığı sürece sağlıklı kalması ise insanın daha çok çok elinde olan bir şeydir.

Sağlık konusunda sevdiğim bir hikayeyi anlatıyım: ünlü bir iş adamı bir gün üç oğlunu yanına çağırmış: “Size bu ileri yaşımda hayat görüşümü sayılarla anlatmak istiyorum.” demiş ve en küçük oğluna dönerek şunları söylemiş:

“Sen bütün kardeşlerin gibi sağlam bir bedene sahipsin. Sağlamlık bir değer demektir, onun için önündeki kağıda ‘0’sayısını koy. Bu yıl liseyi bitirip, diploma alacaksın lise öğrenimi az bir şey değildir. Onun da taşıdığı değer için 1’in yanına bir sıfır koy. Sonra inşallah küçük ağabeyin gibi, üniversiteye gidip orayı da bitireceksin. Yüksek öğretimini yapıp, terhis olacaksın, o aşamayı geçince değerin daha da yükselecek. Bunun için de iki sıfır koy. Bir iş sahibi olup o işte ilerleyeceksin, yükseleceksin. Her yükselişin için de birer sıfır ekle, büyük ağabeyin gibi evlenip bir yuva kuracaksın. Ulaştığın bu kademe için de iki sıfır koy. Çocukların olacak, onlar için de iki sıfır koy. Böylece her başarılı adımda kendi değerine ekleyeceğin sıfırlar çoğaldıkça değerin daha da artacak”

Fakat görüyorsunuz ki çocuklarım, bütün bu sıfırlar ancak öndeki 1 rakamı ayakta durduğu müddetçe bir değer ifade ediyorlar. Yani insanın sağlığı iyi oldukça, öteki başarılarını da bir değeri olabilir. 1’i kaldırırsak, geriye kalan sıfırlar ne kadar çok olursa olsun, değerleri yalnız sıfırdır.

İşte evlatlarım, hayat boyunca en değerli şey burada gördüğünüz gibi “SAĞLIKTIR”

Bu hikayedeki sonuca yükleniyorum.

Küçük yaştan beri sık sık doktorlara muayene olurdum. Altı ayda bir kendimi kontrol ettirirdim. 15-20 yıldır gerek Türkiye’de, gerekse yurt dışında check-up denilen sağlık kontrolünden geçiyorum. Bu muayeneler sağlık durumumun yaşıma oranla nasıl olduğunu görmek bakımından çok yararlı oluyor.

DEYİŞLER

“Ben hayatımın hiçbir anında karamsarlık nedir tanımadım”

Mustafa Kemal ATATÜRK

“Bir şeye güvenmelisiniz; cesaretinize, kaderinize, hayata, karmaya, herhangi bir şeye; çünkü o noktaların ileride birleştiğini düşünmek, size kalbinizin sesini dinleme ferahlığı verir.”

Steve JOBS

“Zenginlik ve güzellikle birlikte bulunan ihtişam geçicidir ve kolay zedelenebilir. Erdemse muhteşem ve ölümsüz bir servettir.”

Bu yazı 781 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» KRAL, MÜNECCİM ve EŞŞEK
» KÖR TALİH
» BRAVO KIRKLARELİ’YE!
» KUYRUK ACISI
» KIRKLARELİSPOR 5- TURGUTLUSPOR 2
» NEYLE HATIRLANMAK İSTİYORSUN
» 3 BİLGE
» PAPAZIN PAPAĞANI
» AH ŞU DOKTORLAR
» YETENEK NEDİR?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter