20 Nisan 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
ÇİFTLİKTEKİ YANGIN
Yazı Tarihi: 22 Şubat 2021 Pazartesi 06:06

Soğuk bir kış günü, hava soğuk mu soğuk! Saatler gece yarısını gösterdiğinde, vadinin biraz ötesinde bir çiftlikten alevler gökyüzüne ulaşmış, dumandan herkes korkmuştu. Bütün köy çiftliğin alevler arasında yanarken herkes yangın yerine gelmişti.

Çiftliğin sahibi, eşi ve çocuğu kurtarmak için olağanüstü bir çaba gösteriyordu. Yangına sıcaktan fırlayan bir ateş parçası neden olmuştu.

Yangın kısa zamanda evi, ahırı, ambarları, samanlığı kül haline sokmuştu. Can kaybı yoktu ama birkaç hayvan yaralanmıştı. Çiftliğin sahibi kederli bakışlarla sönmek üzere olan alevleri seyredip acıma nidaları haykırıp duruyordu.

Birisi; “Köyümüzde bir aile kavrulup gitti. Bu çok acı bir şey”

Köyün yaşlıları, “Üzülmeyin! Her şeyin bir çaresi vardır”

Başka birisi de ; “buna bir çare bulmalıyız. Hele hava bir güneş açsın çıplak gözle neleri kaybettiğimize odaklanalım” dedi.

Ertesi gün bütün köy halkı işi gücü bırakıp kazma-küreklerle yanan evin yerini temizliyorlardı. Tüm çiftliği 4-5 gün içinde yeniden yaptılar ve çiftlik yanan evden de çok güzel olmuştu. Köylüler ambarları ve samanlığı doldurdular. Çiftlik sahibi ve karısı gözyaşlarını tutamayıp ağlıyorlardı.

Köyün en yaşlısı:

“Sakın üzülmeyin ve başkalarına yük olduk, zorluk çıkardık diye düşünmeyin” dedi. Kalbimizde başınıza gelen bu sefaletin acısını taşımaktansa, yaptığımız iyiliğin sevinci kalbimizde taşımak bizim için çok daha iyidir.

“Hadi bakalım, dediler köylüler yeni yerinizde güle güle oturun. Allah bize ve size böyle kötü felaketler göstermesin”

SABIR KAHRAMANI

Allah, Eyüp Peygamber’e türlü türlü hastalıklar vermişti. O sabır kahramanı peygamber ise, bütün acılara ve ağrılara katlanıyor, asla halinden şikayet etmiyordu. Her zaman haline şükrediyordu.

Sanki büyük nimetler içindeymişçesine, bedenine gelen pek çok hastalığa sabrediyordu. Öyle ki Allah’a el açıp, halini arz etmekten ve şifa dilemekten bile utanıyordu. Bu acayip durum, hanımının dikkatini çekti. Bir gün dayanamadı ve sordu; “Sen Allah’ın peygamberisin. Duası kabul edilen bir kimsesin. Neden şu hastalıklardan kurtulmak için dua etmiyorsun?”

Eyüp Nebi ona şöyle cevap verdi; “ biz yetmiş sene sıhhat ve afiyetler içinde yaşamadık mı? Bırak da bir o kadar da sıkıntı çekelim…”

İşte o sabır kahramanı peygamber, senelerce bu ıstıraplara tahammül etti. Ama ne vakit, Allah’ı zikreden dili hastalandı ve onu zikirden alıkoydu. İşte o zaman Rabbine yalvardı, şifa istedi…

“O, ne güzel kuldu.” Sad Suresi, 44. Ayet.

Bu yazı 443 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» KRAL, MÜNECCİM ve EŞŞEK
» KÖR TALİH
» BRAVO KIRKLARELİ’YE!
» KUYRUK ACISI
» KIRKLARELİSPOR 5- TURGUTLUSPOR 2
» NEYLE HATIRLANMAK İSTİYORSUN
» 3 BİLGE
» PAPAZIN PAPAĞANI
» AH ŞU DOKTORLAR
» YETENEK NEDİR?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter