20 Nisan 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NİÇİN ZAMLANMADI?
Yazı Tarihi: 17 Şubat 2021 Çarşamba 06:16

Son günlerde okurlarımızdan sıklıkla gelen bir soruyu bu hafta köşeme taşımak istedim. Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) ve işsizlik maaşı alan vatandaşlar 2021 yılında asgari ücrete zam geldi fakat kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı niçin zamlanmadı sorusunu soruyorlar.

Bilindiği üzere 1 Ocak 2021 tarihinden geçerli olmak üzere asgari ücrete yüzde 21.56 oranında zam yapıldı. Yapılan bu zam bazı basın organlarında da kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı da zamlandı haberleri üzerine KÇÖ ve işsizlik maaşı alanlarda bu alacakları yeni ödenekleri bu zam üzerinden hesapladılar. Ancak Şubat ayında ödenen kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşının, 2020 Aralık ayına ait olarak Ocak ayında yapılmış olan ödemeyle yani 2020 yılına ait ödemeyle aynı olması sonrası vatandaşlar “2021 yılında kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşına niçin zam gelmedi?” sorusunu soruyorlar.

Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı nasıl hesaplanır bunu kısaca anlatmak gerekirse;

Kısa çalışma ödeneği; sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı üzerinden hesaplanır ve ödenecek tutar aylık brüt asgari ücretin yüzde 150’sini geçemez.

İşsizlik maaşı ise sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt brüt kazancının yüzde 40’ı üzerinden hesaplanır ve ödenecek tutar aylık brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemez.

Kısa çalışma ödeneğinin, gerekse işsizlik maaşının hesaplama şeklinden de anlaşılacağı üzere; çalışan adına işveren kısa çalışma ödeneği başvurusu yaptığında İŞKUR yapacağı ödemeyi, çalışanın son 12 aylık SGK’ya bildirilmiş sigorta primine esas kazancını dikkate alarak hesaplar. Aynı şekilde İŞKUR, işten çıktıktan veya çıkarıldıktan sonra işsizlik maaşına başvuran işçiye ödeyeceği işsizlik maaşını, işçinin işten çıktığı veya çıkarıldığı tarihten önceki son dört aylık SGK’ya bildirilmiş sigorta primine esas kazancını dikkate alarak hesaplar.

Bu nedenle de Ocak ayında asgari ücrete yapılan zam işçiye ödenecek kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşını etkilemez.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Bir işletmede çalışan 22 kişiyiz. İşletmemiz pandemi nedeni ile kapalı olduğundan bazı arkadaşlarımız kısa çalışma ödeneği biz ise ücretsiz izinde olduğumuzdan nakdi ücret desteği alıyoruz. Size sorumuz şu çalışmadığımız için maaş alamıyoruz ama bildiğimiz kadarıyla asgari geçim indirimi maaş olmadığından bunu almamız gerekmez mi?

CEVAP: Kısa çalışmaya tabi tutulan veya ücretsiz izne gönderilen işçilerin ücret ve maaşlarında azalma meydana geldiği gibi almakta oldukları asgari geçim indirimi tutarlarında da (AGİ) azalma meydana geldi, hatta bu süreçte kendisine hiç AGİ ödenmeyen çalışanlar dahi var. Asgari geçim indirimi; aldığı maaşından gelir vergisi kesilen çalışanlara yapılan bir ödeme olup, çalışanın maaşından kesilip Devlete ödenmesi gereken gelir vergisi tutarından bir miktar indirim yapılıp bunun işveren tarafından çalışana verilmesi şeklinde bir uygulamadır. Buna karşılık çalışana İŞKUR tarafından ödenen kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) veya ücretsiz izin sırasında ödenen nakdi ücret desteğinden herhangi bir gelir vergisi kesilmemekte, sadece damga vergisi kesilmektedir. Bu nedenle de gelir vergisi kesintisine tabi olmayan kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğine bağlı olarak çalışana herhangi bir AGİ ödenmesi mümkün değildir. Ücretsiz izinli olduğu halde nakdi ücret desteği almayan çalışana ise herhangi bir maaş ödemesi de yapılmadığından, dolayısıyla gelir vergisi kesintisine tabi bir ödeme söz konusu olmadığından, bu çalışanın da aynı şekilde asgari geçim indirimi alması söz konusu değildir.

Bu yazı 3592 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Ramazan Kolisinden SGK Primi Kesilir mi?
» Yıllık İzin Ücreti Çalışırken Ödenemez!
» Emeklilik Başvurusu İçin İşten Ayrılmak Şart
» Gelir Testi İçin 31 Mart Son Gün
» Uzaktan Çalışma Hayatımıza Girdi
» HİZMET DÖKÜMÜNDEKİ HARFLER NE ANLAMA GELİYOR
» OKURDAN GELENLER
» Şubat Ayı Hizmet Bildirimleri Nasıl Olacak?
» KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NİÇİN ZAMLANMADI?
» İşten Çıkış Kodu Değiştirilebilir mi?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter