20 Nisan 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
İşten Çıkış Kodu Değiştirilebilir mi?
Yazı Tarihi: 10 Şubat 2021 Çarşamba 06:24

Bir işçi işten ayrıldığında veya işten çıkarıldığında işveren, işçinin çıkışını bir kodla Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) elektronik ortamda bildirir. Bu kod birçok açıdan özellikle işsizlik maaşı almak açısından önemlidir. İşveren bazı nedenlerden dolayı SGK çıkış kodunu değiştirmek isteyebilir. Bu haftaki köşemde işten çıkış kodu ne zamana kadar değiştirilebilir ve değiştirmenin cezası var mıdır? konusuna değineceğim.

İşçinin işten çıkışı yapılırken 38 adet SGK çıkış kodu bulunmaktadır. Her bir kod farklı anlama gelir ve işçinin hangi sebeple işten ayrıldığını ya da çıkarıldığını gösterir.

Çıkış kodunun en önemli olduğu konulardan biri işsizlik maaşıdır. İşsizlik maaşı almanın 3 şartı vardır ve bunların birlikte sağlanması gerekir. İlki son 3 yılda en az 600 gün primi olmak, ikincisi son 120 gün kesintisiz olarak bir hizmet akdiyle işverene bağlı çalışıyor olmak ve üçüncüsü ise haklı bir nedeni varken işten ayrılmak ya da işveren tarafından haklı bir neden yokken çıkarılmaktır.

Üçüncü şartın sağlanıp sağlanmadığı SGK çıkış koduyla belirlenmektedir.  Örneğin, işçinin istifa ettiğinin gösteren 03 koduna işsizlik maaşı bağlanmazken, işveren tarafından haklı bir neden olmaksızın çıkarıldığını gösteren 04 koduna işsizlik maaşı bağlanmaktadır.

 

-İşten ayrılış bildirgesi verme süresi-

İşçinin işten ayrılmasına müteakip 10 gün içinde işten ayrılış bildirgesinin SGK’ya elektronik ortamda verilmesi gerekir. Eğer 10 günlük sürenin sonu resmi tatile rastlarsa, süre resmi tatil sonrası ilk iş verilebilir.

Sigortalı işten ayrılış bildirgesinde işten ayrılış tarihi ve nedeni işten ayrılış tarihi esas alınarak 10 günlük süre içerisinde düzeltilebildiği gibi bildirge iptali de bu sürede yapılabilir.

İşverenlerin sigortalı işten ayrılış bildirgesinde 10 günlük süreden sonra yaptıkları işten ayrılış nedenine yönelik düzeltme talepleri ise sigortalı işten ayrılış bildirgesine ait bilgilerin sigortalıların işten ayrıldığı tarihten itibaren 11. gün İŞKUR tarafından SGK’nın sistemine erişim sağlanarak alındığından bu süre dışında yapılan düzeltmeler İŞKUR tarafından kabul edilmediğinden işverenlerin ya da sigortalıların düzeltme nedenlerine ilişkin kanıtlayıcı belgelerle İŞKUR müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

İşveren veya sigortalı onuncu gün sonrasında işten ayrılış nedeni değiştirmek isterse ne yapacağı konusuna gelirsek. İşveren veya sigortalı işten ayrılış nedeni değiştirilebilir. Sigortalıların işten ayrılış nedenine yönelik talepleri işverenle birlikte müracaat etmişse değiştirebilir, bunun dışında sigortalı taleplerinde işten ayrılış nedeni ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmaz. İşverenlerin işten ayrılış nedenine yönelik talepleri buna ilişkin belgelerle müracaat edilmesi halinde değiştirilebilir.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Kolay İşverenlik kapsamında apartmanımızda asgari ücret ile çalışan işçimiz için 2021 asgari ücret arttığından dolayı sistemden değişiklik yapacak mıyız?

CEVAP: Çalışanlarının prime esas kazancı olarak asgari ücret beyan etmiş kolay işverenlik kapsamındaki işyerlerinden, Ocak ayında asgari ücretin artması nedeniyle yeni asgari ücret doğrultusunda işveren sisteminden herhangi bir ücret güncellemesi yapılmasına gerek yok.

5510 sayılı Kanuna göre brüt asgari ücret prime esas kazanç alt sınırı olup, bu sınırın altında yapılan bildirimleri SGK’nın sistemi kabul etmemektedir. Buna bağlı olarak da her asgari ücret artışında SGK’nın sistemi otomatik olarak prime esas kazanç alt sınırını yeni asgari ücret doğrultusunda güncellemektedir. Dolayısıyla çalışanlarını asgari ücret üzerinden SGK’ya bildiren kolay işverenlik kapsamındaki işyerlerinin herhangi bir işlem veya prime esas kazanç güncellemesi yapmalarına gerek yoktur. Ocak ayında sistem tarafından tahakkuk etmiş olan sigorta primi 2020 Aralık ayına ait olduğundan, eski asgari ücret üzerinden tahakkuk etmişti. 2021 Ocak ayına ait sigorta primi ise Şubat ayının 14’ünde sistem tarafından tahakkuk ettirilecek, tahakkuk eden primin bir önceki aya göre yüksek olduğu görülecektir.

Kolay işverenlik kapsamındaki işyerlerinden, sadece çalışanlarını asgari ücretten yüksek ücretle bildirmekte olup, çalışanına ödediği ücrette değişiklik yapan işyerlerinin çalışanlarla ilgili beyan edilmiş olan prime esas kazanç tutarında güncelleme yapmaları gerekir.

Bu yazı 3377 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Ramazan Kolisinden SGK Primi Kesilir mi?
» Yıllık İzin Ücreti Çalışırken Ödenemez!
» Emeklilik Başvurusu İçin İşten Ayrılmak Şart
» Gelir Testi İçin 31 Mart Son Gün
» Uzaktan Çalışma Hayatımıza Girdi
» HİZMET DÖKÜMÜNDEKİ HARFLER NE ANLAMA GELİYOR
» OKURDAN GELENLER
» Şubat Ayı Hizmet Bildirimleri Nasıl Olacak?
» KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NİÇİN ZAMLANMADI?
» İşten Çıkış Kodu Değiştirilebilir mi?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter