20 Nisan 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Dyt. Yaren ÖZTEMEL
HER PAZARTESİ DİYETE BAŞLIYORUM...
Yazı Tarihi: 03 Şubat 2021 Çarşamba 06:21

Bu sözü kendine kaç kez verdin?

Kaç kez pazartesi başlayan diyetin salı günü bitti?

Haftanın sonunda ise tek bir cümle kurulur: ''Diyete başlamak için doğru zaman değildi''

Peki ya o doğru zaman ne zaman?

Diyet diye isimlendirdiğin, yaklaşık olarak dayanabildiğin maksimum 5 gün içerisinde manken görünümlü bir vücuda kavuşma hayalin gerçek olmadı dimi... İlk yaptığında ulaşılması imkansız hayaller ile kendini kandırdın şimdi de kendine inanmıyor ve diyetini sürdüremiyor olabilir misin? Ya da diyet diye isimlendirdiğin şey kendini tüm gün aç bırakmak olabilir mi ?

Toplumumuzun çok büyük bir kısmında diyetin sadece güzellik algısı amacı ile yapılabileceği ve aç kalınmadan zayıflayamayacağı düşüncesi olduğunu görmekteyim. Yapılan kısa süreli düşük kalorili diyetler kilo vermenize kalıcı olarak katkı sağlamaz iken pazartesi başlayıp salı günü biten diyetler ile bir ayın sonunda başlangıç kilonuza göre kilo aldığınızı dahi gözlemleyebiliriniz. Bu süreçte tek düşünceniz beden algınız, peki ya sağlığınız?

Gittikçe tartıda görülen rakamların artması, artan organ yağlanmaları, kronik yorgunluk, kan tahlillerindeki dengesizlikler, vitamin mineral eksiklikleri ile gelinen bir diyetisyen odası... Doğru zaman sence şimdi mi?

Diyet aç kalmak değildir. Diyet diye isimlendirdiğimiz kişiye özgü beslenme programları sürdürülebilir şekilde planlanmalı ve kişinin sağlığı dikkate alınarak besinler öğretilmelidir ki kişi hedeflediği kiloya ulaştıktan sonra da sağlıklı beslenebilsin ve kilosunu koruyabilsin. Bizlerin amaçlarında biri olan yaşam tarzı değişiklikleri sizlerle birlikte evinizdeki ve çevrenizdeki bireylerin de sağlığına dokunmanızı sağlayacaktır.

En büyük miraslarımızın sağlığımız olduğunu bir kez daha hatırladığımız bu dönemde beslenmemiz nasıl hastalıklara sebep oluyorsa aslında hastalıkların da doğru bir beslenme tarzı ile olumlu yönde iyileşebileceği söylemek isterim...

Sağlıklı günler dileği ile...

 

Bu yazı 2496 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» RAMAZANDA BESLENME ÖNERİLERİ
» KİLO VERMEK İÇİN HAZIR MISIN?
» SEBZE SEVMEYENLERDEN MİSİN?
» KAHVE TÜKETİMİ
» YEME SÜRESİ KİLOM ÜZERİNDE ETKİLİ Mİ?
» HER PAZARTESİ DİYETE BAŞLIYORUM...
» EKMEKTEN KAÇARKEN TATLIYA TUTULDUM!
» İŞLENMİŞ GIDALAR NEDEN DAHA FAZLA YEME HİSSİ UYANDIRIR?
» HANGİ VÜCUT TİPİNE SAHİPSİN?
» YILBAŞI AKŞAMI İÇİN ÖNERİLER
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter