20 Nisan 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
İŞ KAZASI RAPOR ÖDEMELERİNDE PRİM GÜNÜ ŞARTI ARANMAZ
Yazı Tarihi: 03 Şubat 2021 Çarşamba 06:48

SSK kapsamında çalışan sigortalılar iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde istirahat raporu alabilmektedirler. Bunların hepsi kısa vadeli sigorta kolları yani iş kazası ve meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortası kolları kapsamına girmektedir.

İstirahat raporları, çalışanların işyerlerine gidemedikleri halde devamsızlık yapmış sayılmalarını önleme dışında, ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası nedeniyle büyük önem taşımaktadır.

Rapor parası açısından sigortalılar tarafından alınan tüm istirahat raporlarında SGK sigortalının kazancının 3’te 2’si tutarında rapor parası öder. Sigortalının hastanede yattığı süre için de kazancının yarısı tutarında geçici iş göremezlik ödeneği öder.

İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle alınan raporlarla hastalık ve analık nedeniyle alınan raporlar arasında farklılık olan durumlar vardır. Bu durumlar;

  • SGK iş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle alınan raporlarda, hatta analık nedeniyle alınan raporlarda tüm rapor süresi için rapor parası öder. Hastalık nedeniyle alınan raporlarda ise rapor süresinin ilk iki günü için rapor parası ödemez. Örneğin; sigortalı hastalık nedeniyle 15 günlük rapor alıysa SGK 13 günlük rapor parası öder, sigortalı 2 günlük rapor aldıysa SGK hiç rapor parası ödemez.
  • Hastalık ve analık nedeniyle alınan raporlarda rapor parası ödenebilmesi için geriye dönük bir yıl içinde en az 90 gün sigortalı olma şartı aranır. İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle alınan raporlarda ise hiç prim günü şartı aranmadan rapor parası ödenir. Örneğin; işe başladığı gün iş kazası geçirmiş ve daha önce hiç sigortalılığı olmayan veya olsa bile geriye dönük 90 gün sigortalılığı olmayan işçiye bile rapor parası ödenir.

-Emekliler ve Bağkur’lular Rapor Parası Alabilir Mi?-

Emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışan sigortalılar sadece iş kazası ve meslek hastalığı hallerinde istirahat raporu alabilmektedir. Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılar da aynı şekilde sadece iş kazası, meslek hastalığı ve analık hallerinde istirahat raporu alabilmektedir. Hastalık halinde ise rapor parası ödenmemektedir.

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Yaklaşık 2 aydır bir firmada işe başladım. İşyeri sahibi sigortamı işe başladığım gün yaptı fakat ücret olarak asgari ücretin altında maaş veriyor. Bunun nedenini sorduğumda henüz deneme aşamasında olduğumu birkaç daha böyle olacağını söyledi. Asgari ücret altında maaş ile çalıştırmam doğru mu?

CEVAP: Asgari ücretin altında işçi çalıştırılamaz. Asgari ücret, her yıl asgari ücret tespit komisyonunca belirlenen ve işçilere ödenebilecek en az maaş tutarı olarak tanımlanabilecek bir ücret türüdür. İşyereniniz 2021 yılı için net asgari ücret agi dahil 2.557,59TL olup bunun altında bir maaş belirlenmesi ise mümkün değildir.

İş Kanununun 102nci maddesine göre işçisine asgari ücretin altında ödeme yapan bir işverene; bu durumdaki her işçisi ve her ay için 315,00 TL idari para cezası uygulanmaktadır. İşçi ister işe yeni başlasın isterse sadece bir günlük çalışacak olsun, onun ücreti asgari ücretten aşağı belirlenemez. Bunun bir istisnası da bulunmamaktadır. İşçi işe yeni başlamış da olsa, deneme süresinde de olsa; ona asgari ücretten daha az maaş verilmesi mümkün değildir. Adından da anlaşılacağı üzere; işçiye ödenmesi gereken en az maaş tutarını gösteren bu yasal tabana bütün işverenler uymakla mükelleftir.

 

 

Bu yazı 3471 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Ramazan Kolisinden SGK Primi Kesilir mi?
» Yıllık İzin Ücreti Çalışırken Ödenemez!
» Emeklilik Başvurusu İçin İşten Ayrılmak Şart
» Gelir Testi İçin 31 Mart Son Gün
» Uzaktan Çalışma Hayatımıza Girdi
» HİZMET DÖKÜMÜNDEKİ HARFLER NE ANLAMA GELİYOR
» OKURDAN GELENLER
» Şubat Ayı Hizmet Bildirimleri Nasıl Olacak?
» KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NİÇİN ZAMLANMADI?
» İşten Çıkış Kodu Değiştirilebilir mi?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter