20 Nisan 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Borcu olan Bağ-Kur ve GSS’liler sağlıktan yararlanacak
Yazı Tarihi: 27 Ocak 2021 Çarşamba 07:50

Herhangi bir işverene bağlı olarak çalışmayıp, sigorta primleri kendileri tarafından ödeyenlerin sağlık yardımlarından yararlanabilmeleri için bu sigortalılıklarına ait primlerini SGK’ya düzenli olarak ödüyor olmaları, yani herhangi bir borçlarının olmaması gerekmektedir.

Bağ-Kur kapsamında sigortalı olanlar ile hiçbir sosyal güvencesi olmadığı için Genel Sağlık Sigortalısı (GSS) olanlara zaman zaman, borçları olsa dahi sağlık yardımlarından yararlanma hakkı tanınmıştır. Bu kapsamdaki sigortalılara en son tanınan hakkın süresi 31 Aralık 2020 tarihinde sona ermişti.

Ancak bu kapsamdakilere 23 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete ’de yayımlanan 3432 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile tekrar sağlıktan yararlanma hakkı tanındı.

Söz konusu karar uyarınca; Bağ-Kur sigortalıları ile GSS’li olanlar,  SGK’ya prim borçları olsa bile Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde (üniversite hastanelerinde) sunulan sağlık hizmetlerinden 31 Aralık 2021 tarihine kadar yararlanabilecekler. Bu imkandan hak sahipleri de yararlanabilecek. Bu kapsamdakiler özel hastaneler ile vakıf üniversite hastanelerinden ise ücretini kendileri ödeyerek yararlanabilecekler, aynı şekilde eczanelerden ücretini kendileri ödeyerek ilaçlarını alabilecekler.

Bu düzenleme sigortalıların GSS prim borçlarının silindiği anlamına gelmiyor, düzenleme borçların silinmesini kapsamıyor. Bunlar GSS prim borçlarıyla ilgili olarak 7256 sayılı Kanunla tanınan haktan yararlanabilirler.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı kararı ile tanınan bu hak sadece Bağ-Kur sigortalıları ve GSS’lileri kapsadığından; 2925 SSK tarım, Ek-5 Tarım ve Ek-6 sigortalıları ile isteğe bağlı sigortalılardan SGK’ya prim borcu olanlar ise borçlarını yapılandırmış olmaları, yapılandırma kapsamına girmeyen borçlarını ise düzenli ödemeleri şartıyla sağlık yardımı alabilecekler.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: İşsizlik maaşı alırken isteğe bağlı sigorta olur mu?

CEVAP: işe giren ya da kendi işini kuran bir kişi artık gelir getirici bir işte çalışıyor demektir ve sigorta girişi yapıldığı anda işsizlik maaşın kesilir.

Ancak isteğe bağlı sigortalılık, kişinin emeklilik düşüncesiyle kendi cebinden yatırdığı bir tür sigorta primidir ve bu kişinin gelir getirici bir işte çalıştığını söylemek mümkün olmaz.

Böyle olunca; işsizlik sigortası alırken isteğe bağlı sigorta yaptırmanın bir sakıncası yoktur ve bu kişinin işsizlik maaşı da kesilmeyecektir.

 

SORU: Çalışan emekli, işten ayrıldığında işsizlik maaşı alabilir mi?

CEVAP: Emekli çalışanların işsizlik sigortası primi ödemedikleri ve işsiz kaldıklarında da emekli maaşı alarak gelir elde etmeye devam etmeleri nedeniyle, işten nasıl ayrılmış olursa olsun, emekli çalışanlara işsizlik maaşı ödenmez.

 

SORU: 10 yıl çalışan işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

CEVAP: Kıdem tazminatının ilk ve en önemli şartı, işçinin aynı işveren bünyesindeki çalışma süresinin en az 1 yıl olmasıdır. Ayrıca iş sözleşmesinin de, kıdem tazminatını hak edecek şekilde sona ermiş olması gerekir. Bunun dışında; işyerinde 5 yılını dolduran ya da 10 yılını veya 15 yılını tamamlayan işçinin, sadece bu süreleri doldurduğu için kıdem tazminatını hak etmesi ise kesinlikle mümkün değildir.

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

Bu yazı 4000 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Ramazan Kolisinden SGK Primi Kesilir mi?
» Yıllık İzin Ücreti Çalışırken Ödenemez!
» Emeklilik Başvurusu İçin İşten Ayrılmak Şart
» Gelir Testi İçin 31 Mart Son Gün
» Uzaktan Çalışma Hayatımıza Girdi
» HİZMET DÖKÜMÜNDEKİ HARFLER NE ANLAMA GELİYOR
» OKURDAN GELENLER
» Şubat Ayı Hizmet Bildirimleri Nasıl Olacak?
» KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NİÇİN ZAMLANMADI?
» İşten Çıkış Kodu Değiştirilebilir mi?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter