20 Nisan 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Dyt. Yaren ÖZTEMEL
GİZLİ KALORİLER
Yazı Tarihi: 21 Aralık 2020 Pazartesi 07:56

EN-FİT BESLENME VE DİYET DANIŞMANLIĞI

“Hiçbir şey yemiyorum ama bir türlü kilo veremiyorum”, “Yediğim sadece salata ama hep aynı kilodayım...” gibi benzer birçok konuşma ile karşılaşıyoruz. Burada birden fazla faktör etkili olurken ilk dikkat etiğimiz yer gerçekten neler yediğiniz. Detayı bir besin tüketim kağıdı aslında çok da az besin tüketmediğinizi bizlere gösteriyor. Gözünüzden kaçan bu önemli noktalardan birisi gizli kaloriler olabilir.

Gizli Kalori Nedir ?

  • Salata yediğinizi düşünürken içerisine koyduğunuz nar ekşi sosları, salata sosları... Salatalarımı biraz renklendireyim derken fazladan konulan haşlanmış mısırlar, meyveler... Yoğurtlu mezelere konulan mayonezler, et yediğinizi düşünürken yanında sunumu güzelleştirirken bizleri de kilo aldıran pesto, avokado, brokoli sosları...
  • Bu öğünümü de kahve ile geçireyim derken tercihinizin bol kremalı olandan yana seçmeniz aslında sadece ismi kahve olan bol kalorili bir içecek içmenize sebep oluyor.
  • Kilo vermek istiyorum, çikolata yememeliyim derken kendimizi kuru meyveli bar atıştırmalıkların yanında buluyor, çikolata olmadığı için de bolca tüketiyoruz. Unuttuğumuz nokta içinde saf şeker olmasa da şeker içeriği yüksek kuru meyvelerin olduğu ve miktarı ayarlayamadığımızda bizlere kilo aldıracağı.
  • Yoğun çalışma tempoları ve detoks kavramları ile hayatımıza eklenen smoothieler de gizli kalorilerin başında yer alıyor. Sıvı detoks bir içecek içtiğimizi düşünürken içerisine fazladan eklediğimiz meyveler ve bazen de bal veya tatlandırıcılar ile şeker bombası içtiğinizi sizlere söylemek isterim. Bizler smoothieleri hazırlarken içerisine bir porsiyonu geçmeyecek meyve ve bolca sebze ile blenderize edilmesini ve aslında en önemli kısımlardan olan posalarının tüketilmesini istiyoruz.
  • Akşamları yemekten sonra filmlere eşlik eden kaselerce kuruyemişler, patlamış mısırlar da gizli kalorilerin başında yer alıyor. Sizlere tokluk hissi sağlamazken porsiyon kontrolü aşıldığında fazladan yağ almanıza sebep olan bu yiyecekler aslında bakıldığında kiloyu sabitlemeye ve belki de kilo almanıza sebep olmaktadır.

      En önemli nokta ise tüm bunların aynı gün içerisinde tüketiliyor olması. “Sabah kahvaltımı smoothie” ile yaptım derken şeker bombası içtiğinizi, öğle yemeği yerine kahve tükettiğinizi düşünürken yiyebileceğiniz tabaklar dolusu bir yemekten daha fazla kalori aldığınızı, “Ara öğün yapacak vaktim yok” diyip şeker ilavesiz barlar tüketiyor ve akşam yemeğimizi salata ile tamamlarken de içerisine soslar, meyveler ilave ediyoruz... Tüm gün diyet yaptığınızı düşünüp kendinizi ödüllendirmek isterken de akşam film karşısında kontrolü gözden kaçırdığınız kuruyemişler yiyerek aslında tüm öğünlerimizde gizli kalorilere yer veriyor ve tartıda istediğiniz sonucu göremiyoruz...

      Porsiyon kontrolü ve besin seçiminin ne kadar önemli olduğunuzu sizlere hatırlatmak istiyorum...

      Haftaya yepyeni bir konu ile görüşmek üzere...

 

Bu yazı 1926 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» RAMAZANDA BESLENME ÖNERİLERİ
» KİLO VERMEK İÇİN HAZIR MISIN?
» SEBZE SEVMEYENLERDEN MİSİN?
» KAHVE TÜKETİMİ
» YEME SÜRESİ KİLOM ÜZERİNDE ETKİLİ Mİ?
» HER PAZARTESİ DİYETE BAŞLIYORUM...
» EKMEKTEN KAÇARKEN TATLIYA TUTULDUM!
» İŞLENMİŞ GIDALAR NEDEN DAHA FAZLA YEME HİSSİ UYANDIRIR?
» HANGİ VÜCUT TİPİNE SAHİPSİN?
» YILBAŞI AKŞAMI İÇİN ÖNERİLER
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter