20 Nisan 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN
Irkçılık doğuştan gelmedi, sonradan öğrenildi!
Yazı Tarihi: 10 Aralık 2020 Perşembe 10:01

Bugün Dünya İnsan Hakları Günü, 10 Aralık. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, 72 yıl önce bugün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edildi.

Fakat aynı günden 72 yıl sonra, önceki akşam Şampiyonlar Ligi H Grubu’nun son maçında Medipol Başakşehir, Fransa deplasmanında PSG’ye konuk oldu. Mücadelenin 14. dakikasında kulübede kırmızı kart gören Başakşehir antrenörü Webo, bu sırada maçın 4. hakemi olan Rumen Constantin Sebastian Coltescu tarafından ırkçı söylemlere maruz kaldı. Bu olay sonrası önce Başakşehir ardından da PSG sahayı terk etti ve mücadele yarıda kaldı.

İnsan hakları evrensel bildirgesinin tam da yıl dönümünde bir insana sadece ten renginden dolayı yapılan bir aşağılamayı nasıl kabul ederiz?

Edemeyiz, etmemeliyiz.

İnsan hakları konusunda uluslararası alanda en temel belge olan bu bildirge ırk, renk, din, cinsiyet, dil, siyasi veya diğer görüşler, ulusal veya sosyal köken, mülkiyet, doğum veya diğer statüler sebebiyle ayrımı gözetmeksizin hepimizin doğal insan haklarına sahip olduğunu vurgular. Yaşama hakkımız başta olmak üzere tüm haklarımıza insan onuruna yaraşır bir şekilde erişmemizi hedefler. Senelerdir hem uluslararası alanda hem de ülkelerin benimsediği kanunlarla temel hak ve özgürlüklerimizin korunması, haklarımıza erişim konusunda pek çok ilerleme oldu. Fakat siz bu satırları okurken hala milyonlarca insan savaş ve çatışmalarda yaşamını yitiriyor, sömürü, taciz, istismar ve şiddete uğruyor. Daha dün akşam bir futbol maçında tüm dünya faşizmle karşı karşıya kaldı, inanılır gibi değil…

 

Özellikle aşağıdaki konulara dikkatinizi çekmek istiyorum:

  • Bütün insanlar hürriyet, haysiyet ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler ve birbirlerine karşı kardeşlik zihniyeti ile hareket etmelidirler.
  • Nerede doğduklarına, kim olduklarına, cinsiyetlerine, dinlerine, etnik kökenlerine bakılmaksızın bütün çocukların yaşama hakkı başta olmak üzere, eksiksiz biçimde gelişme hakkı, zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma hakkı, aile, kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma hakları var. Bu hakları korumak hepimizin sorumluluğu.
  • Yaşadığı ülkede zulümden kaçıp sığınma, bir statüye sahip olma, sığındığı ülkede temel hak ve özgürlüklerden yararlanma ve geri göndermeme ilkesinden yararlanma hakkı herkes için temel bir insan hakkı. Geri gönderme yasağını ihlal etmek, uluslararası hukuka göre işkence suçunu işlemek anlamına gelmekte.
  • Toplumsal cinsiyet eşitliği bir insan hakkı. Herkes, algılandığı ya da hissettiği cinsiyet ya da toplumsal cinsiyet sebebiyle zulme, ayrımcılığa, şiddete ve diğer hak ihlallerine uğramadan yaşama hakkına sahip.

 

Bugün dünya kentlerinden olan Paris’te bir ırkçılıkla karşılaşmak insanın halen tamamlanmayan gelişimine işaret ediyor. Eşit, adil ve onurlu bir yaşam için, insan haklarının korunması için hepimize düşen sorumlulukları bugün de hatırlatmak gerekir. Unutmayın ırkçılık doğuştan gelmedi, sonradan öğrenildi.

 

Bu yazı 2313 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» CADI AVI
» İstanbul Sözleşmesi Uygulansaydı Onları Yaşatacaktı…
» 8 Mart ‘Hayatımızdaki Kadınlara Teşekkür Etme Günü’
» Şehzade değil ‘Beyefendi’
» Gazetede Akıl Tutulması
» 2021 yılında en az 10 kadın erkekler tarafından öldürüldü…
» 2021’den Beklediklerimiz…
» Ölen Umutlar, Öldürülen Kadınlar
» Irkçılık doğuştan gelmedi, sonradan öğrenildi!
» Ölümsüz Bir Ölüm, Sonsuz bir Teşekkür ve Minnet…
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter