19 Nisan 2021 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
 BİR HAYALİM VAR
Yazı Tarihi: 19 Kasım 2020 Perşembe 07:57

  Geçen gün televizyonda Martin Luter King’in  biyografisini anlatan flimini izlemiştim. Amerika’da  zencinlerin eşit ve özgür yaşam haklarına sahip olmaları için mücadele eden bir liderdir. Martin Luther King’in 28 Ağustos 1963 günü, Lincoln Anıtı’nda iki yüz bin kişiye seslendiği, ünlü “Bir Hayalim Var” konuşmasını hepimiz biliyoruz. Konuşmasında  yer alan düşünceler Martin Luter  King gibi tüm siyahların yalnızca birer hayali olabilirdi; oysa dile geldiğinde bu sözlerin önce eyleme, sonra da gerçeğe dönüştüğünü gördük.

Okuduğumuz başarı öykülerinde atılan ilk adımların birer hayalle başlamaları rastlantı olmasa gerek. Hangi alanda isterse olsun, bilim, sanat, teknoloji, siyaset, buluşlar… her şey bir insanın kuracağı düşlemle başlıyor, giderek bu kıvılcım bir yangına dönüşüyor. Bu yüzden başarılı diye gördüğümüz, imrendiğimiz insanlar, hayallerini her türlü koşulda gerçekleştirebilenlerdir.

Bağımsızlığımızın baş mimarı yüce Atatürk’te tam bağımsız vatan toprağı için düşüncelerini, sözlerini canı pahasına eyleme dönüştürerek, Türkiye Cumhuriyeti devletini kurmuştur.

Hayallerimiz bizim yürek gücümüzü gösterir. Bir insanın yüreğinin gücünü anlamak için sadece yaptıklarına değil, yapmayı istediklerine de bakmak gerekir.  Hayallerimiz, sürekli enerjimizi tetikler. İçlerinde her zaman umut vardır, beklentiler vardır, doyurulması istenen tutkular vardır. Her sabah uyandığımızda, o gün için yapacak olduğumuz işlerin, gerçekleştirmek istediğimiz hayallerin heyecanıdır bize bu doyumu sağlayan. Onları tükettiğimiz anda, sürdüreceğimiz tekdüze bir yaşamdan ne beklentimiz olabilir ki?

Okulda bir öğretmen öğrencilerden  hayallerini  anlatan bir kompozisyon yazmalarını istemiş.

Maddi durumu iyi olmayan sınıftaki öğrencilerden  birisi  bütün gece oturup günün birinde at çiftliğine sahip olmayı hedeflediğini anlatan yedi sayfalık bir kompozisyon yazmış. Hayalini en ince ayrıntılarıyla anlatmış hatta hayalindeki iki yüz dönümlük çiftliğin krokisini bile çizerek ertesi gün  öğretmenine  yedi sayfalık ödevini sunmuş iki gün sonra ödevini geri aldığında   üzerinde kırmızı kalemle yazılmış kocaman bir “sıfır ” ve “Dersten sonra beni gör”, uyarısı varmış. Öğrenci öğretmenine  giderek  Neden” sıfır” aldığını  merakla sormuş;

Öğretmeni “ Bu senin yaşında bir çocuk için gerçekçi olmayan bir hayaldir.  Paran yok. Kaynak yok.  Maddi durumu olmayan  bir aileden geliyorsun.  At çiftliği kurmak büyük para gerektirir.  Bunu başarman imkânsız. Eğer ödevini gerçekçi hedefler belirledikten sonra yeniden yazarsan, o zaman notunu yeniden gözden geçiririm ” demiş.

Öğrenci evine döndüğünde uzun uzun düşünmüş. Babasına anlatmış;

  Babası oğluna  “Bu senin hayalin ve seçimindir. Kararını kendin vermelisin. Kimseye  hayallerini engellemesine   izin verme” demiş.

 Ertesi gün öğrenci ödevinde hiçbir değişiklik yapmadan öğretmenine vermiş. Şöyle not düşmüş;

 “Siz verdiğiniz notu değiştirmeyin... Ben de hayallerimi...”

Sevgiyle sağlıcakla kalın.

 

Bu yazı 1659 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ŞU FANİ DÜNYADA  ALDIĞIMIZ   SAYILI NEFES KADAR VARIZ
» BİR SORUNUM VAR
»   ŞU BOĞAZ HARBİ NEDİR? VAR MI Kİ DÜNYADA EŞİ?
» CEHALET VE EĞİTİM
» ÇOK ŞEYİ ÖZLÜYORUZ
»   ŞİŞŞT  SAKİN  OL !
»   YÜREĞİMİZİ  EĞİTMEK
» TENCERE DİBİN KARA…            
» Hepimiz, Birbirimizden Sorumluyuz!
» SÜRÜDEN BİRİ OLMAK YA DA OLMAMAK!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter