20 Nisan 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN
Sesimizi duyan yok…
Yazı Tarihi: 03 Kasım 2020 Salı 11:21

Bundan tam 21 sene önce, 17 Ağustos 1999 sabahı, yerel saatle 03:02'de gerçekleşen, Gölcük merkezli deprem. Richter ölçeğine göre 7,5 Mw büyüklüğünde gerçekleşen deprem, büyük çapta can ve mal kaybına neden olmuştu. Resmî raporlara göre 17.480 ölüm, 23.781 yaralanma oldu. 505 kişi sakat kaldı. 285.211 ev, 42.902 iş yeri hasar gördü. Resmî olmayan bilgilere göre ise yaklaşık 50.000 ölü, ağır-hafif 100.000'e yakın yaralı olmuştur. Ayrıca 133.683 çöken bina ile yaklaşık 600.000 kişi evsiz kalmıştır. Yaklaşık 16.000.000 insan, depremden değişik düzeylerde etkilenmiştir. Bu nedenle Türkiye'nin yakın tarihini derinden etkileyen en önemli olaylardan biridir.

O binaları yapanlara ne oldu?

Depremden sonra yapım hatalarından çöken binaların müteahhitlerine yaklaşık 2100 dava açılmıştır. Bu davalardan 1800'ü hukukî boşluklardan dolayı cezasız sonuçlanmıştır. Geriye kalan 300 davanın 110 kadarında ceza verilmiş, birçoğu ertelenmiştir. Bunun dışında kalan davalar ise 16 Şubat 2007 tarihinde 7 buçuk yıl geçtikten sonra zaman aşımına uğramış ve düşmüştür.

1999 depreminden sonra doğan Seda Dinçer. 20 yaşındaydı. Geçtiğimiz hafta yaşanan İzmir depreminde göçük altında kaldığı belirlenmiş, yaşadığı tespit edilmişti.  

Seda’yı maalesef kaybettik. Göçük altından sesi gelen Seda’ya milyonlarca yürek olup “dayan” dedik ama Seda dayanamadı.  Nasıl dayansın ki zaten? Aç, susuz, binlerce moloz, beton ve eşya yığının altında, nasıl dayansın? Düşünsenize, hayatınızın normal seyrinde, evinizdesiniz. Belki ders çalışıyor belki film izliyor belki de uyuyorsunuz. Bir anda deprem oluyor ve evim dediğiniz yer, belki de en rahat ettiğiniz, dünyada en çok sevdiğiniz yer size mezar oluyor. Kolonlar çatırdıyor, duvarlar üzerinize yıkılıyor. Dayanabilir misiniz? Siz olsanız dayanabilir miydiniz?

Şu ana kadar 105 kişi kaybettik İzmir depreminde. 105 can, 105 insan. Elif Perinçek, 3 yaşındaki mucizemiz günler sonra canlı çıktı göçükten. ​Elif Perinçek'in annesi Seher Dereli Perinçek ile 10 yaşındaki ikiz ablaları Elzem ve Elif Perinçek de yaklaşık 23 saat sonra enkazdan yaralı olarak kurtarıldı. Ağabeyi 7 yaşındaki Umut ise enkazda yaşamını yitirdi. Elif’in abisi o ölen 105 kişiden biri. Evet Elif kurtuldu. Ama Umut yok. Elif’in abisi Umut artık yok. Anlıyor musunuz? Hani umut var diyorlar ya, Umut yok, Elif’in abisi Umut öldü…

Her zaman iyiye bakmak istediğimizi biliyorum, ama kötülerden de ders çıkarmamız gerekli.

İzmir depremi yaklaşan büyük İstanbul depreminin ayak sesi, duyuyor musunuz?

O depremde yaşanabilecekleri hayal edebiliyor musunuz? Ben düşünemiyorum. Türkiye’nin en büyük şehrine vuracak büyük bir depremin ekonomik, ruhsal ve de fiziksel yıkımının ne kadar yüksek olabileceğinin farkında mısınız?

Sesimizi duyan var mı?

Denetlemelerin artması, belediyelere yetki verilmesi, tüm çürük binaların tahliye edilmesi ve gerekliyse oturulamayacak yapıların yıkılması gereklidir. Tedbirlerin artması binlerce kurtarılacak can demektir. Suçluların cezalandırılması emsal teşkil ederse, sonraki can ve mal kayıpları önlenebilir.

3 yaşındaki 91 saat sonra enkazdan çıkan Ayda bebek veya 65 saat sonra enkazdan çıkan Elif bebek bize umut veya mucize olmasın.

Onun yerine bebekler, çocuklar, canlar hiç enkaz altına girmesin. Yaptırımlar çoğalsın, cezalar artsın. İnsanlara kendi evleri mezar olmasın. Molozlara diri diri gömülmesin “hayatlar”.

Tekrar soruyorum; Sesimizi duyan var mı?

 

Bu yazı 2443 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» CADI AVI
» İstanbul Sözleşmesi Uygulansaydı Onları Yaşatacaktı…
» 8 Mart ‘Hayatımızdaki Kadınlara Teşekkür Etme Günü’
» Şehzade değil ‘Beyefendi’
» Gazetede Akıl Tutulması
» 2021 yılında en az 10 kadın erkekler tarafından öldürüldü…
» 2021’den Beklediklerimiz…
» Ölen Umutlar, Öldürülen Kadınlar
» Irkçılık doğuştan gelmedi, sonradan öğrenildi!
» Ölümsüz Bir Ölüm, Sonsuz bir Teşekkür ve Minnet…
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter