01 Aralık 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mahir KÖK- Emekli Tuğgeneral
Kul olmaktan kurtularak, özgürce yönetime katılmanın yolu: Cumhuriyet İdaresi
Yazı Tarihi: 29 Ekim 2020 Perşembe 06:23

Kıymetli Lüleburgazlılar

Değerli Dostlarım

Bugün Büyük Önderimiz Atatürk’ün en büyük eseri olan Cumhuriyet ile yönetilmemizin 97’nci yılını kutlamanın huzur ve mutluluğu içindeyiz. Hepimize kutlu olsun. İnsanlık tarihi boyunca büyük medeniyetlere hayat vermiş olan Anadolu Toprakları tükenmiş bir imparatorluğun yönetiminde büyük acılar içindeydi.

Birinci Dünya Savaşı sonunda yenilen imparatorluk parçalanmış, emperyal güçler vatanımızı işgal etmişti.

Tüm yaşamını insanlık onuru ve özgür bireyler için mücadele ederek geçiren bu coğrafyanın yetiştirdiği yüzyılın dehası Mustafa Kemal Atatürk’ün ateşlediği özgürlük ve diriliş mücadelesini kazanarak emperyalizme dur demiştir.

Nihayet 29 Ekim 1923’te Atamızın engin öngörüsü ve dönemin fedakar kadrolarının sağduyusuyla; insan onuruna yakışan özgür bir yaşamın temelini oluşturan Cumhuriyet Yönetimi biçimi kabul edilmiştir.

İnsanlığın en önemli kazanımı olan Cumhuriyet Rejiminin sağlıklı gelişmesi ve güçlenmesi vatandaşlarımızın özgürleşmesinin de güvencesidir. Ancak unutulmamalıdır ki bu asil yönetim biçiminin temelinde de fikri hür, vicdanı hür, vatandaşlarımız vardır. Ve de olmalıdır. Özgürlüğün değerini kavrayamayan, bunun için mücadele etmeyen toplumlar bu kazanımları koruyamazlar. Cehalet, gaflet ve delalet içinde olanlarda bu rejimin kıymetini anlayamazlar.  Medeni dünyanın parçası olmak isteyen, sorgulayan vatandaşlarımız Cumhuriyet Rejiminin kıymetini iyi bilir.

Cahil bilmediğinin farkındadır. Ama gafil asla bilmediğini kabul etmez. Asla öğrenmeye de yatkın değildir. Bizler Atamızın gösterdiği yolda ilerleyen, sorgulayan, araştıran bilen vatandaşlar olacağız. Cumhuriyet Rejimini ancak ve ancak akıllı vatandaşlarımız korur insanca yaşamamıza imkan sağlayan Cumhuriyetimizi bize bahşeden başta Büyük Önderimiz Atatürk ve tüm kurucu kadroları minnetle anıyor; Cumhuriyet değerleri ile aydınlanan vatandaşlarımızın Cumhuriyet İdaresine ebediyen sahip çıkmalarını diliyorum. Atamızın en büyük eseri olan, insanca yaşamamıza imkan sağlayan kendisini iyi yönetecekleri yöneticileri seçme hakkı veren en büyük bayramımız Cumhuriyet Bayramı hepinize kutlu olsun.

Sevgi ve saygılarımla.

Bu yazı 7804 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Atamızın emaneti cumhuriyetimiz 98 yaşında
» Zafer Bayramımız kutlu olsun
» 2021 yılına girerken
» ATATÜRK ÖLMEDİ, İÇİMİZDE YAŞIYOR
» Kul olmaktan kurtularak, özgürce yönetime katılmanın yolu: Cumhuriyet İdaresi
» Kul olmaktan millet olmaya giden yol!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter