24 Kasım 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
28 EKİM ÖĞLEDEN SONRA RESMİ TATİLDİR
Yazı Tarihi: 28 Ekim 2020 Çarşamba 06:37

Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günleri, 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun'la belirlenmiştir. Buna göre, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ulusal bayram olup, 28 Ekim günü 13.00'da başlar ve 1,5 gün tatil kabul edilmektedir.

Ulusal bayram ve genel tatil olarak kabul edilen günlerde işçilere, işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın bir gündelik tutarında ücret ödenir veya tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir. Bu ücrete genel tatil ücreti denir. Saat 13.00'a kadar çalışan işçi tam gün mesai hakkını doldurmuş olur. Yarım günlük çalışmama durumu için mesai ücretinden herhangi bir kesinti olmaz.
Örneğin: 28 Ekim günü saat 13.00’den sonra çalışmayan işçinin ücreti bir iş karşılığı olmaksızın tam olarak ödenecektir. İşçinin gündeliği 100 TL ise, bu işçiye bir iş karşılığı olmaksızın 100 TL ödenecektir.

 

-Çalışan İşçi Mesai Ücreti Alır-
28 Ekim sabah işe başlayan işçi akşam normal mesaisinde işini bırakıyorsa eğer bir tam mesai ve bir de yarım mesai ücreti alır. İşçi 13.00’den sonra çalışırsa, yani tam gün çalışırsa, ½ oranında ilave yevmiye ücret olarak 50 TL ödenecektir. İşçiye ödenecek toplam ücret ise 100+50 = 150 TL olacaktır.

 

-İşyerlerinin Kapanması Zorunlu mu?
29 Ekim’de özel işyerlerinin kapanması zorunludur. Mahiyetleri itibariyle sürekli görev yapması gereken kuruluşların özel kanunlarındaki hükümler saklıdır. Ancak, 29 Ekim günü özel işyerlerinin kapatılması gerekirken buna uymamanın cezası kanunda gösterilmemiştir. Yargıtay'da kanunsuz suç ve ceza olmaz prensibinden hareketle buna ilişkin davaları reddetmiştir. Aşağıda konuya ilişkin Yargıtay kararı verilmiştir.
29 Ekim dışında kalan diğer genel tatil günlerinde çalışılıp çalışılmayacağına ilişkin düzenlemeler iş sözleşmelerine veya toplu iş sözleşmelerine konulabilir. Eğer, yazılı iş sözleşmesi yapılmamışsa veya buna ilişkin bir hükme iş sözleşmelerinde yer verilmemişse, işverenler bu günlerde işçilerin onayını alarak ve yasada belirtilen zamlı ücreti ödeyerek çalıştırabilir.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: 5 yıldır yanımızda çalışan bir personelimiz 11 haftadır rapor alarak işe gelmemektedir. Bu personelimizi işten çıkartmak istiyoruz ama raporlu olan işçilerin işten çıkışının yapılmasının yasak olduğunu biliyoruz. Bu personelimiz için nasıl bir yol izlemeliyiz?

CEVAP: Süresi belirli olsun veya olmasın işveren; işçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından yahut içkiye düşkünlüğünden doğacak bir hastalığa yakalanması veya engelli hale gelmesi durumunda, bu sebeple doğacak devamsızlığın ardı ardına 3 iş günü veya bir ayda 5 iş gününden fazla sürmesi halinde iş sözleşmesini bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir. Yukarıdaki sebepler dışında işçinin hastalığa yakalanması veya kaza geçirmesi gibi durumlarda ise işveren için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı; belirtilen hallerin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre "İş Kanunu 17. maddesindeki bildirim sürelerini" altı hafta aşmasından sonra doğar.
4857 sayılı kanunun 17 maddesinden belirtildiği üzere

"İş sözleşmeleri;
a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,
b) İşi altı aydan bir buçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,
c) İşi bir buçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,
d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra, feshedilmiş sayılır." hükmü yer almaktadır.

 

Sorunuza gelince işyerinde 5 yıllık kıdemli olan işçiyi işten çıkarmak isteyen işveren, bu durumu en az 8 hafta önceden işçisine bildirmek zorundadır. Belirtiniz durum için ise hastalanan bir işçinin iş sözleşmesi 14 hafta geçtikten sonra işveren tarafından  bildirimsiz feshedilebilir. (14 hafta= sekiz haftası 17. maddede belirtilen hüküm; altı haftası ise işçinin hastalığından dolayı işverenin beklemek zorunda olduğu süredir.) Yani bu durumda personeliniz 3 hafta daha raporlu olursa iş sözleşmesini bildirimsiz feshedebilirsiniz.

Bu yazı 2506 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SGK HANGİ BORÇLARI SİLECEK
» TORBA YASADA SGK YAPILANDIRMA VE İSTİHDAMA İLİŞKİN NELER VAR?
» KÇÖ ve Ücretsiz İzin Uygulamasında Yapılan Suiistimal
» Nakdi Ücret Desteği Hangi Durumlarda Kesilir
» 28 EKİM ÖĞLEDEN SONRA RESMİ TATİLDİR
» YENİ TEŞVİK PAKETİ TMMM’DE
» Filyasyon Ekipleri Rapor Verebilecek
» İşçi Çıkarma Yasağına Giren İşten Çıkış Kodları
» Devamsızlık Nedeni İle Fesih
» Sigortalı Çalışan Öğrencinin Burs veya Kredisi Kesilmez
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter