22 Ekim 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
DEĞERİ ANLAMAK
Yazı Tarihi: 26 Eylül 2020 Cumartesi 06:14

 Eski bir doğu öyküsüne göre kuyumcunun birinin eline olağanüstü büyüklük ve güzellikte, çok değerli bir siyah inci geçmiş. Kuyumcu onu sergilemek için ceviz ağacından bir kutu yaptırmış. Kutu bitince düz kutuyu çok sıradan bulup üzerine bir oymacı ustasının el işi oymalar yapmasını istemiş. Sonra şehrin en iyi gümüşçü ustasına gitmiş kutunun köşelerine gümüş işlemeler yaptırtmış. Tabi kutunun içerisinde incinin konacağı yuva, lacivert ipek kadife imiş. Hızını alamayıp kutunun üzerindeki işlemelerin arasına küçük pırlantalar da mıhlatmış. Ve son olarak da kutunun içindeki kadifeye bolca pahalı bir parfüm yedirmiş, böylece kutu açıldığında güzel bir koku etrafa yayılıyormuş.

İnciyi kutuya yerleştirmiş ve müşterileri çağırıp inciyi satmak için sunmuş. Ancak istisnasız her gelen inciden çok kutu ile ilgileniyormuş. Bütün değerine rağmen inci, kutusundan daha az ilgi çekmiş.

Ne kutusu mücevherin değerindedir ve ne de inci değerinden bir şey kaybetmemiştir. Gereğinden çok daha fazla değer verdiğimiz her şey, içlerinde ruh barınmaz ise, benliğimizi doyurmayınca yok olur gider. İçerik her zaman, dış görünüşten daha önemlidir.

Aşık Veysel ne güzel anlatmış;

"Güzelliğin on para etmez

Bu bendeki, aşk olmasa"

 Yaşamın kıyısında gezinirken insanları incelediğimizde, genelde asık suratları ve hayattan bezmişlik tablosuyla karşı karşıya kalırız. Sorunların girdabında devamlı boğuşan kişilerde, ara sıra bile olsa bir tebessüm izlemek hakikaten zordur. Ama her türlü güçlüklere rağmen hayata direnmeli ve yaşamdan zevk almaya gayret etmeliyiz. Zorluklara kafa tutmak için önce kendine güvenmek ve cesaretli olmak gereği kaçınılmazdır. Genelde insan elindeki değerlerin kıymetini bilmez, ancak ondan yoksun kalınca bu güzelliğin farkına varır. Sahip olduğumuz bir yaşamın güzelliğini, ancak daha kötüsünü yaşamaya başladığımız zaman değerini anlayabiliyoruz. Devamlı şikâyet ettiğimiz hayatımız aslında yaşanılır bir şekildeymiş demeye başlıyoruz. Olduğumuz anın kıymetini ancak daha kötü anları yaşayarak farkına varabiliyoruz. Bu güzelliklere sahip olduğumuzu hissetmek için illaki bir hüzün yaşamak mı gerekir? Bu anlaşılmazlıklar bir kişi için kötü bir durum aslında. Bazı şeylerden hoşnut değilsiniz, fakat bunlar elinizden alındığında daha büyük bir memnuniyetsizlik doğuyor. Sonra sevemediğiniz şeyler tekrar size veriliyor. Bu sefer çok mutlu oluyorsunuz. Bunlar kişinin olayları değerlendirmedeki yanlış teşhisini çok güzel ifade ediyor. Doğadaki güzellikleri görmenin ne kadar harika bir olay olduğunu anlamak için mutlaka kör olmak gerekmez. Sevdiklerimizin kıymetini bilmek için illaki onları kaybetmemiz gerekmez. Mesela çok güzel bir tarihi yapı veya bir doğa güzelliğinin önünden günlerce geçmiş fakat onlardaki etkileyici sihri fark edememişsinizdir. Onların varlığı size mutluluk vermemiştir. Daha sonra sizde oluşabilecek bir fotoğraf veya tarih merakı bu nesnelere farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak, size ayrı bir sevgi aşılayacaktır. Öğrenim ve iş yaşamımla ilgili olarak kaldığım İstanbul da koşuşturmaktan olsa gerek Can Yücel’in dizelerindeki denizlerin sokak çocukları martıların gizemli güzelliklerini ancak fotoğraf çekme merakımdan sonra görebildim.     

 Bundan dolayı elimizdeki güzelliklerin kıymetini bilip, kendine güven ve cesaretle daha mutlu olma yollarını aramalıyız. Başkasının belirlediği yaşam şekliyle değil, kendin istediğin bicimde yaşamını sürdürmeye çalışmalısın. Bu şekilde hayatın kendisinden, daha çok mutluluk alırsın. Oscar Wilde, “Bazı insanlar her şeyin fiyatını bilirler ama hiçbir şeyin değerini bilmezler,” demiş. Yaşamımızı sadece para kazanmak için değil, kendi istediğimiz yaşam biçimini sürdürmek için şekillendirmeliyiz. Bununda değerini bilerek, hayatımızı daha çok sevmeliyiz.

Bu yazı 887 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» BEKLEMEK
» HATIRLADINIZ MI?
» EDEBİYAT VE SANAT
» MÜZELER
» UTANMAK
» BAŞARIMIZ
» HAYVANLAR
» İNSAN NE İÇİN YAŞAR?
» BALKAN TÜRKÜLERİ  
» KAYBEDİLENLER
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter