29 Eylül 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
ISSIZ TEPEDE 3 MEZAR
Yazı Tarihi: 05 Ağustos 2020 Çarşamba 05:20
Kaptan-ı Derya, Küçük Ali Paşa, yanına şair Siyahî Ahmed Efendi’yi de alarak, bir deniz yolculuğuna çıktı. Bir müddet sefer eyledikten sonra, bugünkü Ağva sahillerinde konakladılar. Şair Siyahî Ahmed Efendi, karaya çıkıp, etrafı biraz gezmeyi arzuladı. Orada burada gezerken, bu ıssız yerin, daha da ıssız bir tepeciği üzerinde, yan yana üç mezar gördü. Dayanamayıp güldü ve şöyle dedi: “Hey mübarekler! Ne vardı bu ıssız yerde ölecek. Az ötede şenlikli Şile kasabası vardı. Ayol biraz dişinizi sıksaydınız da, oraya gömüleydiniz olmaz mıydı?” Gezip tozmasını bitiren Siyahî Efendi, bir miktar yorulmuştu. “Gemiye gidip dinleneyim” artık dedi. Gemiye çıkıp, odasına çekildiğinde, kendisine ani bir rahatsızlık geldi. Büyük bir sancı, tüm bedenini ıstıraplara sardı. Az zaman sonra da, ruhunu teslim eyleyip, Rahmet-i Rahman’a kavuştu. Kaderin cilvesine bakınız ki, gemi taifesi, Şair Siyahî Ahmed Efendi’nin bedenini, o üç mezarın yanına kazdıkları dördüncü kabre defnettiler. Böylece o ıssız tepenin dördüncüsü oldu gitti. Allah rahmet eylesin… MİCHAEL JORDAN Michael Jordan lise ikinci sınıf öğrencisiyken, okulun basketbol takımına alınmadı. Antrenörü, onun bu konuda yetenekli olmadığını ve boyunun kısa olduğunu belirterek takımda yer alamayacağını söyledi.
Eve geldiğinde Michael'in morali oldukça bozuktu. Hemen odasına çıktı ve ağlamaya başladı. Hayalleri yıkılmıştı. Durumu fark eden annesi odaya girdi ve "Neler oluyor?" diye sordu.
"Takıma giremedim." diye yanıt verdi Michael. "Bana sen küçüksün dediler..."
Annesi bunun üzerine kolunu oğlunun boynuna doladı ve "Önemli olan, senin takımın içinde ne kadar küçük olduğun değil, senin içinde ne kadar büyük bir takım olduğudur." dedi.
Bu sözler genç basketbolcu Michael Jordan için yeni bir başlangıç oluşturdu. Artık ne istediğini çok daha iyi biliyordu. Bunun üzerine çalışmaya başladı. Her geçen gün temposunu artırdı ve bir sonraki seçmelerde okul takımına girdi.
Bu, onun basketbol yaşamının ilk basamağıydı. Önce amatör, ardından profesyonel lige transfer oldu. O şimdi, yalnızca Amerika'nın değil, dünyanın yetiştirdiği "tüm zamanların en büyük basketbol yıldızı" unvanını taşıyor... ANNE VE BABALARA KÜÇÜK BİR TAVSİYE Çocuğunuz daha doğmadan anne karnındayken telkinlere başlamalısınız. Bilim adamları bebeğin bir şeyi duyduğunu söylüyorlar. O halde doğmadan önce çocuğunuza pozitif olumlu şeyler söyleyerek bu düşünceler içerisinde ileride büyük düşünen bir insan olmasını sağlayabilirsiniz. Konuştuklarınıza dikkat edin öyleyse. Onu önemsediğinizi hissettirin mesela. Özel olduğunu ve beklendiğini bilmesinin nasıl bir sakıncası olabilir ki? Diyelim ki bu şansı kaçırmışsın, bebek doğmuş. Yine de geç kalmış değilsin. İster 1 yaşında, ister 5 yaşında, ister 7 yaşında olsun hiç fark etmez. Kaç yaşında olursa olsun çocuğunu takip et. Tüm çocuklar TV izlerken adeta dış dünyayla tüm irtibatlarını keserek transa geçerler. Çevresindeki hiçbir uyarıcı onun dikkatini dağıtamaz. Üst bilinci neredeyse kapalıymış gibi meşgul olmasına rağmen, bilinçaltı her zaman olduğu gibi sonuna kadar açıktır. Sen konuşurken o seni duymaz ama bilinçaltı kayıtlarını yapmaya aralıksız devam eder. Tam bu sırada başla: Başaracaksın, Sen büyük adam olacaksın. Dünya senin için dönüyor. Güneş, sen varsın diye doğuyor. Sen insanlara faydalı olacaksın, seninle tüm dünya gurur duyacak... ve yavrum sen örnek bir insan olacaksın. Sahip olduklarına değer ver, olmadıklarına da. Hayal kur ve hayallerini önemse. Sen çok büyük bir insan olacaksın, tüm dünya seninle gurur duyacak... Bu ve buna benzer telkinler, çocuk TV'ye tamamen teslim olmuşken, direkt olarak bilinçaltına işleyecek ve göreceksin ki çocuğunun hareketleri, yürüyüş ve davranışları değişecek. Çocuğuna asla "Doktor olacaksın, mühendis olacaksın, ressam olacaksın" gibi telkinlerde bulunma! Bırak, o kararı ileride kendisi versin. Sen sadece büyük düşünmesini sağla, sınırlar koyma. Faydalı bir insan olmaktan daha büyük bir amaç tanımıyorum ben. Bence çocuğuna yapacağın en muazzam telkin bu olmalı. ‘İnsanlara faydalı ol’
Bu yazı 582 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ACI İLE BİTEN AŞK
» ACI İLE BİTEN AŞK
» PARANIN MESAJI
» İNSAN VE DÜNYA
» ITRİ
» ISSIZ TEPEDE 3 MEZAR
» ŞANSSIZ ADAM
» 1966 YILINDAN BİR ANIM
» ÜÇ AKÇE FAZLA
» BİR BARDAK SÜTÜN HATIRI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter