26 Ocak 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
 İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
Yazı Tarihi: 30 Temmuz 2020 Perşembe 09:18

Türkiye’nin doğusuyla batısıyla, güney ve kuzey ile kadınlarımız sokağa çıktı. Birlik ve mücadele etme çağrıları ”İstanbul sözleşmesi yaşatır” çığlıkları çığ gibi büyümeye başladı.

İstanbul sözleşmesi nedir? Kadınlar için neden önemlidir?

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesidir. İstanbul Sözleşmesi kadına karşı şiddet ve aile içi şiddet konularında temel standartları ve devletlerin bu konudaki sorumluluklarını belirleyen bir uluslararası insan hakları sözleşmesidir. İstanbul Sözleşmesi olarak bilinmesinin sebebi 11 Mayıs 2011’de İstanbul’da imzaya açılmış olmasıdır. 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe giren Sözleşme Temmuz 2020 itibariyle 46 ülke ve Avrupa Birliği tarafından imzalandı. 12 Mart 2012’de ilk imzalayan ülkenin Türkiye olması açısından da ülkemiz için önemli bir sözleşmedir. Sözleşme, kadına karşı şiddeti bir insan hakkı ihlali ve ayrımcılık türü olarak tanımlayan, bağlayıcı nitelikte ilk uluslararası düzenlemedir. En önemli özelliği, biyolojik veya hukuki, ailevi bağ olup olmadığına bakılmaksızın ev içi şiddetin örneğin ‘eski veya mevcut eşler, evlilik dışı partnerler, birlikte ikamet edilen aile fertleri, akrabalar’ tarafından uygulanan kadınlara yönelik her türlü şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin standartlar öngören ve Avrupa ülkelerini hukuki olarak bağlayan ilk resmi belge olmasıdır. Sözleşme, hem özel alandaki hem kamusal alandaki şiddeti yasaklıyor. Sözleşmenin amaçları arasında kadına yönelik her türlü şiddetin ve ev içi şiddetin önlenmesi, ortadan kaldırılması, şiddet mağdurlarının korunması, suçluların cezalandırılması ve kadına karşı şiddet ile mücadele etme yönünde politikaların ve tedbirlerin hayata geçirilmesidir. Yüzyıllar boyunca kadın “kadın cinsiyeti “ile toplumda var olma mücadelesi vermiştir. “İstanbul sözleşmesi” kadına şiddetin önündeki engeldir. Ülkemiz açısından bakıldığında sivil toplum örgütlerinin ve toplumsal hareketin önemi bir kez daha anlaşılmaktadır. Atatürk’ün kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakkının verilmesiyle ilgili görüşmeler sırasında kürsüden söylemiş olduğu bir cümleyi hatırlatmak isterim:

“Türk kadınına bu hakkın bir lütuf olarak verildiği kanaatinde değiliz. Kimse bu kanaatte olamaz. Bu memlekette ki, yurdun her tarafı istilaya uğradığı zaman, kadınlar ateş altında erkeklerle beraber omuz omuza çalışırlar, memleketin geri kalan kısmını korumak ve beslemek için tarlanın kara toprağından yiyecek çıkarmaya çalışırlar, elbette bu varlıkların yurdun her köşesinde ve her tabakasında söz söylemeye hakkı vardır.”

Sevgiyle sağlıcakla kalın.

 

Bu yazı 1723 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
»   YÜREĞİMİZİ  EĞİTMEK
» TENCERE DİBİN KARA…            
» Hepimiz, Birbirimizden Sorumluyuz!
» SÜRÜDEN BİRİ OLMAK YA DA OLMAMAK!
» GÖREV ANLAYIŞI
» KAPLUMBAĞA SABRI VE BİLGELİĞİ
» ÖĞRETMENİM
»  BİR HAYALİM VAR
» TÜRK ULUSU ATATÜRK'Ü UNUTMAMIŞTIR VE UNUTMAYACAKTIR 
»  DEPREMDEN HERKES KORKAR
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter