29 Eylül 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Ayda 9 gün çalışan GSS Primi Ödemeyecek
Yazı Tarihi: 29 Temmuz 2020 Çarşamba 00:44

4/a (SSK) kapsamında ayda 30 günden az çalışanların Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerini 30 güne tamamlamaları gerekiyordu. 2016 yılında yapılan değişiklikle bu konuda esneklik getirilmiş, 30 günden az çalışan bazı sigortalılar için bu zorunluluk kaldırılmış, diğer sigortalılardan da sadece ayda 20 gün veya daha az çalışanlar zorunluluk kapsamına alınmıştı. 7226 sayılı Torba Kanunla 1 Nisan 2020 tarihinden geçerli olmak üzere GSS primlerini 30 güne tamamlama zorunluluğunda tekrar değişiklik yapıldı.

-GSS Primini 30 Güne Tamamlaması Gerekenler-

• 4/a (SSK) kapsamında ayda 30 günden az çalışanlardan bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında eş-çocuk-ana-babası üzerinden sağlık yardımı alma hakkı olanların aylık GSS primini 30 güne tamamlamaları gerekmiyor.

• Böyle bir imkânı olmayanlardan da sadece;

– 4857 sayılı Kanunun 13 üncü ve 14 üncü maddelerine göre kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanlardan (eksik gün sebebi 06- Kısmi istihdam gösterilenlerden) ay içerisinde 8 gün ve daha az çalışanlar,

– Ay içerisinde günün bazı saatlerinde çalışıp çalıştığı saat karşılığında ücret alanlardan (eksik gün sebebi 7- Puantaj gösterilenlerden) ay içerisinde 8 gün ve daha az çalışanlar,

GSS primlerini aylık 30 güne tamamlamak zorunda. Eğer bu kapsamdakiler ayda 8 günden fazla çalışıyorsa yani SGK’ya bildirilen aylık çalışma gün sayısı 8 günden fazlaysa o zaman bunların da GSS primlerini 30 güne tamamlamaları gerekmiyor.

• Yukarıda belirtilenler dışında ayda 30 gün çalışanların ise GSS primlerini 30 güne tamamlamaları gerekmiyor.

 

-Ev Hizmetlerinde Çalışanların Durumu-

Ek 9 kapsamında ev hizmetlerinde ayda 10 gün veya daha fazla çalışanlardan yani yanında çalıştıkları işveren tarafından aylık çalışma gün sayısı SGK’ya 10 gün veya daha fazla bildirilenler ayda 8 günden fazla çalıştırılmış olduklarından, GSS primlerini 30 güne tamamlamaları gerekmiyor.

Ek 9 kapsamında ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanlarla ilgili olarak ise işverenleri sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası yaptığından, bu çalışanlar uzun vadeli sigorta kolları ile GSS primlerini isterlerse zaten her ay kendileri SGK’ya ödüyor.

 

-GSS Primi Ne Kadar-

Ayda 8 günden az çalıştığı için eksik günlerine ait GSS primlerini SGK’ya ödemek zorunda olanlar günlük brüt asgari ücretin yüzde 3’ü üzerinden eksik gün primini ödemeleri gerekir. 2020 yılı sonuna kadar aylık (30 gün için) ödenmesi gereken GSS primi 88,29 TL. Maddi durumu iyi olmayanlar ise gelir testine başvurup gelir testi sonucunda aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelir tutarı brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkanların eksik günlere ait GSS primlerini 30 güne tamamlama zorunluluğu ortadan kalkıyor.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Fırat bey merhaba, pandemi dönemi nedeniyle uzaktan çalışıyoruz. Uzaktan çalışan personelin, süt izni talep hakkı var mıdır? Bilgi verirseniz çok sevinirim.
CEVAP: Uzaktan çalışmada işçiler, esaslı neden olmadıkça salt iş sözleşmesinin niteliğinden ötürü emsal işçiye göre farklı işleme tabi tutulamaz.
Yine kadın çalışanın fiilen çalışma hayatını sürdürdüğü zamanlar için geçerli olan süt izni hakkından, fiilen çalışmadığı günler için faydalanması mümkün değildir.
Uzaktan çalışmada fiilen çalışma söz konusu olduğundan bu çalışanlarında süt izni talep hakları bulunmaktadır. Personelin esnek çalışma saatleri olsa ve bu çalışma saatlerini kendisi belirlese dahi süt izni talep hakkının bulunur.

 

Bu yazı 2334 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Devamsızlık Nedeni İle Fesih
» Sigortalı Çalışan Öğrencinin Burs veya Kredisi Kesilmez
» ALO 170
» İşçi Çıkarma Yasağı Uzatıldı
» RAPOR PARASINDA 90 GÜN ŞARTI
» Meslek Kodunu Yanlış Bildirene Ceza
» ŞİRKET SAHİPLERİNE BAĞKUR SÜPRİZİ
» Rapor parası ücretsiz izindeyken de alınabilir mi?
» NORMALE DÖNEN İŞVERENE PRİM TEŞVİKİ
» Ayda 9 gün çalışan GSS Primi Ödemeyecek
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter