14 Haziran 2021 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Yurtdışı Borçlanmasıyla Emekli Olanlara Çalışma Kolaylığı
Yazı Tarihi: 08 Temmuz 2020 Çarşamba 07:29

Yurtdışı hizmet borçlanması, yurtdışında geçirilen bazı sürelerin borçlanmasıyla ilgili olduğundan, buna bağlı olarak da yurtdışı hizmet borçlanmasıyla emekli olacakların Türkiye’ye kesin dönmüş olması şartı aranıyordu.

Türkiye’ye kesin dönmüş olmak şartı daha sonra esnetildi, kolaylaştırıldı. Ancak 3201 sayılı Yasadaki “Kanun hükümlerinden yararlanmak suretiyle aylık bağlananlardan tekrar yurt dışında yabancı ülke mevzuatına tabi çalışanlar, ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği alanların aylıkları, tekrar çalışmaya başladıkları veya ikamete dayalı bir ödenek almaya başladıkları tarihten itibaren kesilir.” Hükmünden doğan bu yasak çalışmanın nasıl olduğuna bakılmadan uygulanıyordu. Hatta yurtdışı borçlanmasıyla emekli olduktan sonra yurt dışında yabancı ülke mevzuatına tabi çalıştığı tespit edilenlerin maaşları kesiliyor, maaş aldığı süre de çalışmış olanlara ödenen maaşlar da faiziyle birlikte geri alınıyordu.

26 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete ’de yayımlanan 7247 sayılı Kanunun 3 üncü maddesiyle yurtdışı hizmet borçlanmasıyla emekli olanlara önemli bir kolaylık getirildi. Yapılan düzenlemeye göre; yurt dışında zorunlu sigortalılığa tabi olsalar dahi kısa süreli çalışma olarak adlandırılan işlerde çalışanların bu çalışmaları yurtdışı borçlanmasıyla emekli olmalarına engel teşkil etmeyeceği gibi emekli olanların aylıkları da kesilmeyecek. Uygulama için yasada da belirtildiği gibi önemli ayrıntılara yer verecek olan Yönetmeliğin çıkması beklenecek.

Bu düzenleme yurtdışında çalışacaklar için geçerli olup, yurtdışı hizmet borçlanmasıyla emekli olanların Türkiye’de herhangi bir işte çalışmalarına hiçbir engel yok. SSK kapsamındakiler diğer emekliler gibi sosyal güvenlik destek primine tabi olarak maaşları kesilmeden çalışabiliyorlar. Bağ-Kur kapsamındakiler de maaşlarından herhangi bir kesinti olmadan çalışabiliyorlar.

 

-OKURDAN GELENLER-

Soru: İki çocuğum var eşim çalışmıyor işyerinde muhasebeci sana AGİ çıkmıyor diyor. Bordroda 220 TL görünüyor niye acaba ne yapmam gerekir bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler. S.Ö.

Cevap: Sevgili okurum, eşiniz çalışmıyor ve çocuklarınız 18 yaş altı veya okuyorlarsa 25 yaş altında ise asgari geçim indirimi olarak maaşınıza ek 331,09 TL almanız gerekiyor.

Aile durum belgesini doldurup çalıştığınız firmaya verin. Eğer hala Asgari Geçim İndiriminizi tam alamıyorsanız işyerinizi Vergi Dairesine şikayet edebilirsiniz.

 

Soru: Fırat bey merhaba, size daha önceleri eşim için mail atmıştım çok sağ olun cevapladınız ve yardımcı oldunuz. Eşim 01.10.1999 sigorta girişli,  7000 prim gününü doldurdu ve sizin de daha önce söylediğiniz gibi SGK’dan yaş hariç diğer şartları tamamladığını gösterir yazıyı aldık eşim bunu çalıştığı bankaya verdi ve kıdem tazminatını alarak ayrılmak istediğini söyledi. Ancak banka kendisine böyle bir hakkın yok kıdem tazminatını hak etmiyorsun diye cevap verdi. Şimdi ne yapmamız gerekli? Kudret A.

Cevap: Kudret bey, eşiniz kıdem tazminatını alarak çalıştığı bankadan ayrılabilir. Zaten SGK’da bununla ilgili olarak yazıyı size vermiş. Eğer banka bunu kabul etmiyor ise hemen bir arabuluculuk başvuru yapın orada da anlaşamazsanız dava yoluna gidin. Hakkınızı alacaksınız.

 

Soru: Çalıştığım işyeri, beni ve bazı arkadaşlarıma sürekli mesai yaptırıyor. 2020 Ocak ayından Haziran ayı sonuna kadar toplam 324 saat mesai yaptım. Bu kadar çok mesai yapmak istemediğimi, bu böyle devam ederse işi bırakacağımı ve tüm haklarımı almak istediğimi İnsan Kaynakları ile gidip konuştuğumda bana işe başlarken fazla mesai yapmayı kabul ettiğimi hatta bunu belge olarak ta imzaladığımı söylediler. Bu durumda ne yapmam gerekir?

Cevap:  İşyerinde yapılacak fazla çalışma süresi, bir yıl içerisinde 270 saati aşarsa işçinin haklı fesih imkânı ortaya çıkar. İnsan Kaynaklarının size imzalatmış olduğu ‘Fazla Mesai Onay Belgesi’
yıllık yasal sınır olan 270 saatte kadar olan fazla çalışmaların onayıdır. 270 saati aşan fazla çalışmanız var ise bunun ücretini bile alsanız işlerinden hakkı fesih nedeni ile ayrılabilir ve tüm haklarınızı alabilirsiniz.

Bu yazı 4859 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SSK’lılar 3600 Günle Nasıl Emekli Olur?
» İŞVERENLERE FARKLI BİR PRİM TEŞVİKİ
» Yeni Yapılandırma Kanunu Geliyor
» KARANTİNADA OLAN İŞÇİNİZİN RAPORUNU KONTROL EDİN
» RAMAZAN BAYRAMINDA ÇALIŞAN MESAİ ALIR
» İşten Çıkarma Yasağı Uzatıldı
» ÇALIŞMA HAYATINDA SON DEĞİŞİKLİKLER
» Ücretsiz İzin Desteği Verilen Sektörler Genişletildi 
» Ramazan Kolisinden SGK Primi Kesilir mi?
» Yıllık İzin Ücreti Çalışırken Ödenemez!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter