15 Ağustos 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
MİSAFİR
Yazı Tarihi: 03 Temmuz 2020 Cuma 07:39

Zamanın birinde bir ayyaş varmış. Kendini içkiye verdiğinden evinin yolunu bilmez, çoluğunu çocuğunu hatırlamaz olmuş. Konu komşu da bu hallerinden ötürü adama itibar etmezmiş. Zamanla selamı sabahı kesmiş, tüm irtibatlarını koparmışlar. Gel zaman git zaman ayyaş adam bir gün son nefesini vermiş. Hiç kimse oralı olmak istemediğinden adamın cenazesi ortada kalmış. Namazını kılacak kimse çıkmamış. Zira adamın mezarının bile kendi mezarlıklarının arasında olmasını istemiyorlarmış.

Ayyaş adamın karısı, konu komşuya ne kadar dil döktüyse de kimse kadına yardımcı olmak istememiş. Biçare kadın kocasının ölüsünü bir küfeye koyup sırtına yüklenmiş ve tepelere doğru yürümeye başlamış. Yolda rastladığı bir çobandan kendisine kocasını gömmek için yardım etmesini istemiş. İyi kalpli çoban, bir mezar kazıp adamı gömmüş.

Bir zaman sonra ayyaşın hali insanların rüyalarına girmeye başlamış. Arkasından lanet okudukları, iğrendikleri, hor gördükleri ayyaş adam, cennette başköşede ağırlanıyormuş. O kadar itibar görüyormuş ki ahali herkese aynı surette görünen rüyanın tabiri için araştırma yapmaya başlamışlar. Adamın karısından başlayarak en sonunda çobana kadar varmışlar.

“Bir kadın sana gömmen için bir cenaze getirmişti. Sen onu nasıl gömdün? Gömerken ne yaptın, ne dedin?”

“Her cenaze nasıl gömülürse öyle gömdüm. Ben gariban çobanım. Bir mezar kazdım, adamı gömüp toprakla üstünü kapatıverdim”

“Peki dua falan okumadın mı?”

“Ben pek dua falan bilmem. Yalnız şunu söyledim: Ya Rabbim. Şimdiye kadar sen bana birçok misafir gönderdin. Senin rızan için, gücüm yettiğince elimden ne geldiyse ağırlamaya çalıştım. Şimdi ben sana bir misafir gönderiyorum. Sen de onu şanına uygun bir şekilde ağırla”

MUTLULUK

Karı koca kavga ederler. Kadın hıçkırarak söylenir:

“Eskiden böyle mildi? Beni günde birkaç dakika görsen mutluluktan uçuyordun”

Kocası araya girer:

“Bugün de öyle, bugün de öyle”

HIZIR OLDUĞUNU SÖYLERİM

Bir Cuma günü Hızır (A.S.) camiye gider. Bir köşeye oturur. Yanına da orta yaşlarda bir adam gelir oturur. İmamın vaazını dinlerlerken adam uyuklamaya başlar. Bunu gören Hızır Aleyhisselam adamı kolundan dürtükleyerek “Uyuyacaksın” der. Adam oralı olmaz.

“Uyuyamam”

Biraz sonra Hızır (A.S) bakar adam hala uyukluyor. Yine dürterek, “Uyuyacaksın dedim” der. Adam, “Ben de sana uyumam. Beni rahat bırak dedim. Rahat bırak yoksa herkese Hızır olduğunu söylerim. Kimse sakalında bir tel bırakmaz” der.

Hızır (A:S) şaşırır, gözlerini kapatarak Allah’a yakarır:

“Ey Allah’ım bu kulun benim kim olduğumu bildi. Bu nasıl iştir? Bendeki listede bunun ismi yok”

Cevap gelir:

“Sana verilen listede beni seven kullarımın isimleri var. O ise benim sevdiklerimdendir”

HESAP

İki Yahudi sohbet etmektedirler.

Muiz:

“Hayim be! Benim kadın çok müsrif. Para yetişmoor. Pazar günü benden 200 Frank istedi. Pazartesi 300, Salı 500, dün de bin Frank!”

Hayim:

“Acıdım sana be Moiz. Nereye sarf ediyor bu kadar parayı Madam Moiz?”

Moiz:

“Ne bileyim ben be! Verdiğim yok ki!”

KOMEDYEN

Ünlü aktörlerden Schröder sokakta yürürken yoldaki bir dilenciye çok büyük miktarda sadaka vermiş. Arkadaşı aktöre dilencinin fakir olmadığını, sadece çok iyi rol yaptığını söyleyince Schröder, “ O zaman az bile verdim. Dilencinin hali gerçekten rol icabıysa, bu adam rastladığım en büyük komedyendir” demiş.

Bu yazı 428 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ACI İLE BİTEN AŞK
» ACI İLE BİTEN AŞK
» PARANIN MESAJI
» İNSAN VE DÜNYA
» ITRİ
» ISSIZ TEPEDE 3 MEZAR
» ŞANSSIZ ADAM
» 1966 YILINDAN BİR ANIM
» ÜÇ AKÇE FAZLA
» BİR BARDAK SÜTÜN HATIRI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter