15 Mayıs 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
BAKMAK VE GÖRMEK
Yazı Tarihi: 25 Haziran 2020 Perşembe 07:29

Hepimiz bakarız. Ama ne kadar görürüz? Bazen bakarız ama göremeyiz. Yanımızda biri varsa hemen bize; “bakan kör müsün?” diye söylenir. Bakmak ile Görmek arasındaki ince fark nedir? Şair dizelerinde aradaki farkı ne de güzel anlatmış;

Bakmak bir göz hareketi, görmek bir şuur faaliyetidir.

Bakınca yalnız seyrederiz, görünce bir hükme varırız.

Bakan kişi anlatır, gören kişi sorgular ve yorumlar.

Bakınca severiz, görünce hayran oluruz…

Her konuda bakmak ve görmek arasındaki bu kavramlara yüklemiş olduğumuz anlamlar, her birimiz için farklılıklar gösterebiliyor. Asıl önemli olan, herkesin baktığı yerde bizim ne gördüğümüzdür. Buna ister ilgi, ister farkındalık, isterse odaklanma diyelim, görmek için yalnızca gözlerimiz değil, tüm duyu organlarımız da devreye giriyor. Aynı anda bir resme bakan onlarca kişinin, farklı noktaları görmesi, anlamlar yüklemesi, farklı duyguları hissetmesi gibi… Ayrıca bakanlar yalnızca anlatmaya eğilimliyken, görenlerin sorgulayan ve yorumlayan insanlar olmaları, onları daha önemli konuma getirmektedir.

Kimya öğretmeni bir deney sırasında öğrencilerine ders vermek amacıyla, “Hiç gözlem yapmıyorsunuz, ezbere hareket ediyorsunuz. Yaptıklarınızın farkına varın ve ona göre hareket edin” dedikten sonra masanın üzerinde duran kötü kokulu bir sıvının içine parmağını daldırmış ve ağzına götürmüş. Öğrencilerinden de aynı şeyi yapmalarını istemiş. Öğrenciler, isteksiz bir şekilde, ama öğretmenlerine karşı gelmemek için söyleneni yapmışlar. Yapar yapmaz da hepsinin yüzlerinde acı dolu bir ifade belirmiş. Bunun üzerine öğretmen öğrencilerini yeniden uyarmış: “Bir daha söylüyorum: Gözlem yapmıyorsunuz. Eğer dikkatli bakmış olsaydınız ağzıma götürdüğüm parmağın sıvıya batırdığım parmak olmadığını fark ederdiniz...”

İşinde ehli olan kişileri farklı kılan, onların bakan değil, gören insan olmalarıdır! Yalnız gözleriyle değil, beyinleri ve yürekleriyle de yaratıcılıklarını tetiklemektedirler. Bakanlar bilinç dışı hareket edebilirken, görenlerin bilinci açık, doğrudan yaşamın içindedirler.

Her şeyin odak noktasında biz yer alıyoruz:

Bakıyoruz…Görebiliyor muyuz?... Görmek yalnızca bizim elimizde!

Sevgiyle sağlıcakla kalın.

 

Bu yazı 2081 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İNSAN YAŞAMI YAZILI METİN GİBİDİR
» ŞU FANİ DÜNYADA  ALDIĞIMIZ   SAYILI NEFES KADAR VARIZ
» BİR SORUNUM VAR
»   ŞU BOĞAZ HARBİ NEDİR? VAR MI Kİ DÜNYADA EŞİ?
» CEHALET VE EĞİTİM
» ÇOK ŞEYİ ÖZLÜYORUZ
»   ŞİŞŞT  SAKİN  OL !
»   YÜREĞİMİZİ  EĞİTMEK
» TENCERE DİBİN KARA…            
» Hepimiz, Birbirimizden Sorumluyuz!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter