15 Mayıs 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
SU VE YAŞAMIN GELECEĞİ
Yazı Tarihi: 25 Haziran 2020 Perşembe 07:21

Canlı yaşamında suyun önemi ve gerekliliği çok bilinen bir gerçektir. Konunun uzmanları bizleri su kaynaklarımız tükeniyor, sularımız kirleniyor, insanlığı su kıtlığı bekliyor, su tasarrufu yapmalıyız diye uyarıyorlar. Bu uyarıları dinleyen bizler, bütün bu olumsuzlukların sorumlusu sadece bizlermiş gibi suyumuzu biraz daha kısma yollarını arayacağız. Su tasarrufunun önemi büyük, fakat tükenen su kaynaklarının kirlenmesi, azalması gibi sorunları sadece artan nüfus oranına bağlayamayız. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı verilerine göre, 1960’da “OECD” üye ülkelerinde tüketilen toplam suyun yüzde 12’si tek başına sanayi endüstrisine aitti. Bu oran 2000’li yıllarda yüzde 59’a ulaştı. Dünyamızda her gün Tuz Gölü büyüklüğünde bir alan çölleşiyor. Akarsular göller ve su kaynaklarımız kirleniyor. Önümüzdeki yüzyılın en büyük sorunu su olacak. Su hayattır, hayatımıza sahip çıkalım.

 Birleşmiş Milletler ‘in 2006 yılı İnsani Gelişim Raporundaki veriler bize, gelişmekte olan ülkelerde yaklaşık 1.1 milyar insanın suya yeterli oranda erişimi olmadığını gösteriyor. Dünya’daki suyun sadece yüzde 2,5 tatlı su. Bu rezervlerin yalnızca yüzde 1’i kullanılabiliyor. Dünya Bankası gibi konuyla yakından ilgilenen birçok kurumun güncel verilerine göre ise Dünya genelinde temiz suya kavuşmak her yıl biraz daha zorlaşıyor.2030 yılında ise Dünya’nın yüzde 40 oranında bir su kıtlığı ile karşı karşıya kalacağı öngörülüyor. Öte yandan kirli su Dünya genelinde her yıl başta çocuklar olmak üzere milyonlarca kişinin salgın hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Maalesef Dünya’mız İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en karanlık dönemini yaşıyor.

Şu an içinde bulunduğumuz pandemi döneminde su ve beraberindeki temizliğin hayati önemi tartışılmaz. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, günümüzde “Her 3 kişiden birinin temiz ve sıhhi şartları barındıran tuvaletlere erişim imkânı yok”. Birleşmiş Milletler’e göre, “Dünya genelinde her gün 2.000 yakın çocuk ishale neden olan hastalıklar yüzünden hayatını kaybediyor”. Yine ayni kuruma göre “7 milyarlık Dünya nüfusunun 6 milyarı cep telefonuna sahipken, ancak 4.5 milyarı uygun koşulları taşıyan tuvalet imkanından faydalanabiliyor. 2.5 milyar kişi ise yeterli kanalizasyon altyapısından mahrum. 1.1 milyar kişi ise tuvalet ihtiyacını açık alanda gideriyor. UNICEF’e göre “Dünya’da her 4 ilkokuldan biri temiz içme suyu imkânından yoksun. Bunların yanı sıra her gün 700’den fazla 5 yaşın altındaki çocuk, sağlıklı olmayan sudan kaynaklı ishalden yaşamını yitiriyor. Yine UNESCO’nun hazırladığı 2019 Dünya Su Raporuna göre “İki milyar insanın temiz su kaynaklarına düzenli erişimi yok, 4.3 milyar insan sıhhi tesisat kullanmıyor” Eğer Dünya’da milyarlarca insan tuvaletten, su ve yeterli gıdadan, sağlık hakkından mahrum olmasaydı muhtemelen Covıd ve bir sürü salgın hastalıklar Dünya’yı bu denli kasıp kavuramayacaktı. Hayatın kaynağı olan su Dünya’nın 3/4′ünü ve vücudumuzun % 80′inini kaplamaktadır. Su insan için çok önemli. Ama öte yandan da Dünya nüfusunun artması, küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri, suyun yeryüzündeki dağılımı, sanayi atıkları ve kullanım şekli, su ile ilgili ciddi sorunların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Dünya’daki tatlı suyun %80 i buzul olarak kutuplardadır. Dünya’daki nehirlerin yaklaşık 2/3ü, sınır ötesi su olarak bir kaç komşu ülke tarafından paylaşılmaktadır. Bu nehirlerin hemen hemen tamamı komşu ülkelerle sorunlara yol açmaktadır. Her yıl yaklaşık 5 milyon insan temiz su ile ilgili hastalıklardan dolayı ölmektedir. Önümüzdeki yıllarda Dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri şiddetli derecede su sıkıntısı çekecektir. Halen Dünya’da 2,8 milyar insan şehirlerde yaşıyor, bu rakamın 2025′te 4,5 milyara yükseleceği tahmin ediliyor. Şehirler temiz suya daha fazla ihtiyaç duymakta olup, aynı zamanda da daha büyük atık su sorununa yol açmaktadırlar. Şehir nüfusunun artması ciddi su sorunlarını beraberinde getirecektir.

 Bölgemizde bulunan Ergene Nehri’nin hayati bir öneme sahip olduğu bir gerçek. Çevre ve sanayi atıklarından dolayı içinde bulunduğu durum içler acısı ve birçok hastalığın nedeni olarak görülmektedir. Yaşam kaynağı olan suyun değeri, temizlenmesi bu gün ve özelliklede gelecekte çocuklarımız için can alıcı bir öneme sahip. Yarınlarımız için acilen temizlenmeye başlatılmalı ve kirlenme nedenleri ortadan kaldırılmalıdır.

 

 

Bu yazı 1259 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» UNUTTUĞUMUZ BAYRAMLAR 
» ANNEMİZ
» KAPILARI ÇALMAK
» UMUT
» GEREKLİLİK
» KARINCALAR
» MASALLAR
» ÖZLEM
» BİSİKLETİN GÜCÜ     
» FOTOĞRAF
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter