04 Ağustos 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
SGK Hizmet Dökümü
Yazı Tarihi: 24 Haziran 2020 Çarşamba 07:34

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Sigortalı hizmet dökümü, SSK (4a), Bağ-Kur (4b),  Emekli Sandığı (4c) herhangi biri kapsamda sigortalı olarak çalışan/çalışmış, prim ödemiş kişilerin prim gün sayılarının ve prime esas kazanç tutarlarının (PEK) gösterildiği listedir.

Sigortalı hizmet dökümü, e-Devlet şifresiyle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sekmesindeki Sigortalı Tescil ve Hizmet Dökümü kısmından alınabileceği gibi SGK Müdürlükleri/Merkezlerinden de alınabilir.

Çalışanın sigorta girişi ile sigorta çıkışı arasındaki süreçte de işyerindeki çalışmaları her ay verilen aylık prim ve hizmet belgesi ile SGK’ya bildirilir. Aynı ay içerisinde işyerinden ilk defa verilen prim belgesi ‘Asıl’, ilk prim belgesinden sonra verilen prim belgeleri ‘Ek’, daha önce verilmiş olan prim belgeleriyle ilgili silme işlemi için verilen prim belgeleri ise’ İptal’ prim belgesi olarak adlandırılmaktadır. 

Hizmet dökümünde en üstte mahiyet yazan bir sütun bulunmaktadır ve tüm hizmet dökümlerinde mahiyet sütununda mutlaka Asıl ibaresi yer almaktadır. Ancak bazı hizmet dökümlerinde bazen herhangi bir ayla ilgili olarak birden fazla satır yer alabilmekte, ilk satırda yine Asıl ibaresi yer alırken, diğer satırlarda İptal veya Ek ibareleri de yer alabilmektedir.

 

-ANLAMADIĞINIZ DURUM VARSA SORUN-

Asıl, İptal ve Ek ibareleri yer alan aylarda, o işçinin işyerindeki çalışma gün sayısı ve PEK tutarı önce Asıl prim belgesiyle SGK’ya bildirilmiş, daha sonra bu bildirim İptal prim belgesiyle sildirilmiş, ardından da Ek prim belgesiyle tekrar SGK’ya çalışma gün sayısı ve prime esas kazanç bildirimi yapılmış demektir. Dolayısıyla burada önemli olan Ek ibaresinin bulunduğu satırda yer alan çalışma gün sayısı ve PEK tutarıdır. Eğer bu bilgiler işçinin işyerindeki çalışma süresi ve aylık brüt kazancı ile mutabıksa problem yok demektir. Buna karşılık Ek ibaresinin sağında yer alan çalışma gün sayısı veya PEK tutarı eksikse o zaman bunu işverene sormak gerekir.

Hizmet dökümünde, herhangi bir aya ilişkin olarak sadece Asıl ve İptal ibareleri yer alıyor, Ek ibaresi yer almıyorsa bu durumda o aya ait olarak işçi adına SGK’ya yapılan gün ve kazanç bildirimi tamamen iptal edilmiş, yani o aya ait sigortalı hizmeti silinmiş demektir.

Hizmet dökümünde, herhangi bir aya ilişkin olarak Asıl ve İptal ibareleri yer alıyor, Ek ibaresi yer almıyor, ancak birden fazla Asıl ibaresi varsa bu durumda işçi adına herhangi bir işyerinden yapılan sigortalı bildirim iptal edilmiş, bir başka işyerinden işçi adına sigortalı bildirim yapılmış olabilir. Bu tür durumlarda Asıl ibarelerinin yer aldığı satırlardaki İşyeri No kısımlarında yer alan numaraların aynı olup olmadığına, kazanç tutarının sağ tarafında giriş – çıkış tarihi yer alıp almadığına bakmak gerekir. Eğer o ay ile ilgili satırlardaki işyeri numaraları farklı ve giriş – çıkış tarihleri de yer alıyorsa, buna karşılık işçi o ay işyeri değiştirmemişse bu durumda mutlaka işyeriyle görüşüp sebebini sormak gerekir.

Asıl prim belgesi verildikten sonra aynı aya ilişkin olarak işyerinden verilen İptal ve Ek prim belgeleri, işverenin kısa çalışma ödeneği başvurusuna bağlı olarak verilmiş olabileceği gibi, o aya ait çalışma gün sayısı veya prime esas kazancı başta hatalı bildirilmiş olan veya daha sonra kendisine ilave ödeme yapılan işçiyle ilgili düzeltme için verilmiş olabilir. Bunun dışında ilk verilen prim belgesinde hatalı teşvik kanun numarası girilmiş olup onu düzeltmek için verilmiş olabilir.

İşyerindeki diğer işçilerle ilgili düzeltme için o aya ait prim belgesi tüm işçileri kapsayacak şekilde tamamen iptal edilmiş ve tüm işçileri kapsayacak şekilde yeni ek prim belgesi verilmiş olabilir. Eğer hizmet dökümünde herhangi bir aya ilişkin olarak Asıl, İptal ve Ek ibareleri yer alan birden fazla satır var, ancak satırların hepsinde de işyeri numarası, gün sayısı ve kazanç tutarı aynıysa, bu son iki durumdan biriyle ilgili olabilir.

Asıl, İptal ve Ek ibareleri yer alan aylarda özellikle Ek ibaresinin yer aldığı satırdaki gün sayısı ve prime esas kazanç tutarı işçinin o aya ait çalışma gün sayısı ve prime esas kazanç tutarı ile mutabık değilse, işçinin bir işyerinden çıkışı, başka bir işyerinden girişi yapılmışsa ya da işçinin anlamadığı bir durum varsa, bu durumu bir an önce işvereni ile görüşmesi gerekir.

Bu yazı 7783 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 2021 yılı için de asgari ücret desteği verilecek
» 30 Günden Az Çalışanların AGİ Hesabı
» Kıdem tazminatı tavanın üstünden ödenir mi?
» Çalışanın yaptığı iş neyse meslek kodu o olmalı
» Kullanılmayan Yıllık İzinler Yanar mı?
» İşçi Fazla Mesai Yapmak Zorunda mı?
» SGK Borç Yapılandırma Başvuruları Başladı
» SSK’lılar 3600 Günle Nasıl Emekli Olur?
» İŞVERENLERE FARKLI BİR PRİM TEŞVİKİ
» Yeni Yapılandırma Kanunu Geliyor
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter