01 Kasım 2020 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN SÜMER
Tarihe Yön Veren Kadınlar: Agnodice
Yazı Tarihi: 19 Haziran 2020 Cuma 07:51

Agnodice veya Agnodike, eski Atina'daki ilk kadın ebe veya doktor olarak kabul edilen efsanevi bir figürdür. Hikayesi, Fabulae'deki Romalı yazar Gaius Julius Hyginus tarafından anlatılır. Agnodice'in genellikle tarihsel bir figür olduğuna inanılmaz, ancak hikayesi sıklıkla ebe veya jinekolog olan kadınlar için emsal teşkil etmiştir.

Ataerkil Yunan toplumunda kadının tıp okuması elbette ki yasaktı. M.Ö.300 doğumlu olan Agnodice bu yasağa uymadı ve saçını kesip, kendini erkek kılığına sokup İskenderiye tıp okuluna girdi. Burada tıp eğitimini tamamlayan kadın, bir gün sokak ortasında doğrum sancısı çeken bir kadına yardım etmek istedi. Ancak Agnodice’yi erkek sanan kadın, doktorun ona yardım etmesine ve hatta kendisine dokunmasına izin vermedi. Kimseye fark ettirmeden doğum yapmakta olan kadına kıyafetlerinin altını göstererek kendisinin kadın olduğunu kanıtlatan Agnodice, doğumu başarı ile yaptırdı. Bu olay kadınlar arasında yayıldı ve tüm hamile kadınlar ona gitmeye başladı.

Bunu kıskanan erkek doktorlar önce Agnodice’yi kadın hastaları baştan çıkarmakla suçladılar. Bu suçlama ile mahkemeye çıkan Agnodice, ölüm cezasına çarptırıldı. Bunun üzerine kadın hayatını kurtarabilmek için kadın olduğunu açıkladı. Daha sonra, doktorluk yapmasına, kadınların ilaç uygulamasına izin vermeyen yasayı çiğnemekle suçlandı ve bu sebeple bir kez daha ölüm cezasına çarptırıldı. Ancak tedavi ettiği önemli Atinalıların eşleri, hatta rivayete göre ölüm cezası veren hakimlerin de eşleri dahil olmak üzere kadınlar tarafından savunuldu. Buna cevaben, büyük kadın ayaklanmasına ve de eşlerinin baskılarına dayanamayan yargıçlar, yasayı değiştirdi. O günden sonra Agnodice, sadece kadınlara bakmak şartı ile doktorluk yapmaya devam etti.

Bu hikâyeden neler çıkarılabilir?

Öncelikle kadınların ataerkilliğe M.Ö. 300 yılından beri kafa tuttuğu gerçeği. Aradan neredeyse 2500 yıl geçmiş ve biz halen patriarkal zihniyetle savaşıyoruz. Bugün halen karşımıza “erkek doktorlar kadın doktorlardan daha iyi” saçmalığı ile gelecek, gelişmişlik düzeyi düşük insanlar mevcut maalesef. Acı ama gerçek.

Sonrasında kadınların desteğinin diğer kadınlar için çok önemli olduğu gerçeği. Agnodice’yi ölümden kurtaran diğer kadınların desteği idi. Kadın kadının yurdudur. Birbirimize köstek değil destek olmak bizi her zaman yukarılara taşıyacak. Bunu anlamak gereklidir.

Bu yazılarımın hiçbiri kadının üstünlüğünü bildirmek için yazılmıyor. Bunlar kadınların “ne kadar güçlü olduğunu hatırlatmak” için yazılıyor. Kadın ve erkeğin toplumsal cinsiyet eşitliği içinde olması gerektiğini savunuyor. Bir bireyin sadece kadın olduğu için aciz, eksik hissetmemesi gerektiğine işaret ediyor. Bir erkeğin yapabildiği bir şeyi bir kadının yapamamasının sebebi cinsiyet farkı değildir. Kas gücümüz çoğu zaman eşit değil ama haklarımız ve özgürlüklerimiz eşit olmalı.

Son olarak da kızını okutmayan, eşini çalıştırmayan, kadınlar evde otursun diyen çoğu insanın kızları veya karıları hasta olduğunda erkek NAMAHREM diyerek “kadın doktor” istemeleri…

İşte bu noktada söyleyecek söz bulamıyorum…

 

Bu yazı 3250 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Cumhuriyet Kadınları
» Mesele İletişim Değil, Mesele Şiddetsiz İletişim
» Hoşça kal Sevgili Ruth, Teşekkür ederiz değerli RBG
» Doğanın Ruhu, İnsanın Ruhu
» KENDİMİZE DE MEYDAN OKUYOR MUYUZ SEVGİLİ KADINLAR?
» İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!
» Hoşçakal Pınar Gültekin
» Hatırlatmak isterim…
» Tarihe Yön Veren Kadınlar: Agnodice
» 3 ulus, 4 cinayet, 1 sebep: İnsan Zulmü
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter