04 Ağustos 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ ?..
Yazı Tarihi: 17 Haziran 2020 Çarşamba 07:43

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamanın ardından kıdem tazminatı fonu yeniden gündeme geldi. 1 Ocak 2022’de yürürlüğe girmesi planlanan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) kapsamında, kıdem tazminatının fona dönüştürülmesi öngörülüyor. Hükümet, TES için iki model üzerinde çalışılıyor.

Birinci modelde, çalışılan her yıl için 19 günlük kıdem tazminatının mevcut sistemde olduğu gibi aynen devam etmesi, 11 gün için de işverence her ay brüt ücretin yüzde 3’ü oranında TES’e prim yatırılması öngörülüyor.

İkinci modelde ise işverenin TES’e brüt ücretin yüzde 4’ü oranında prim yatırması, işçiden ise aldığı ücrete göre değişen oranlarda prim kesilmesi planlanıyor.

Yeni sistemin 1 Ocak 2022 tarihinde hayata geçirilmesi planlanırken, mevcut çalışanlar için birinci model zorunlu, ikinci model ise isteğe bağlı olacağı öngörülüyor. Tamamlayıcı emeklilik sisteminde biriken paranın yüzde 25’i 60 yaşında ödeneceği, kalanının ise emekli aylığı gibi ay ay ödenmesi planlanıyor.

60 yaşından önce ise ilk kez konut alımı, evlilik, ağır hastalık durumunda ödeme yapılacak. Bu şekilde yapılacak ödeme tutarı, hesapta o tarihe kadar biriken paranın yüzde 25’ini aşamayacak.

 

-FONDAN ÖNCEKİ ÇALIŞMALAR NE OLACAK-

Fonun kurulacağı tarihten önceki çalışmaların ne olacağı en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Kazanılmış hakların ortadan kaldırılması söz konusu olamaz. Kıdem tazminatı fonu ancak fonun kurulduğu tarihten sonraki çalışma süreleri için geçerli olacak. Fondan önceki çalışma sürelerine ilişkin kıdem tazminatında mevcut hükümler uygulanacak.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Çalıştığımız fabrika bizleri resmi tatillerde çalıştırmak istiyor ama biz birkaç arkadaş çalışmak istemiyoruz. Bizim bunu reddetme hakkımız var mı? B.B.

CEVAP: Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir. Eğer buna onay vermezseniz işveren sizi çalışmaya zorlayamaz.

 

SORU: Merhaba, vatani görevimi yeni tamamladım. Askerde iken sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabiliyordum. Şimdi daha ne kadar sağlıktan yararlanabilirim. Kerim D.

CEVAP: Er, erbaş, yedek subay öğrencileri ve adayları, askeri öğrenci adayları ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi öğrenci adayları terhis tarihinden itibaren 30 gün süreyle genel sağlık sigortasından yararlanmaya devam ederler.

 

SORU: Sigortalının iş kazası geçirdiği gün prim ödeme gün sayısına dahil edilecek mi? İ.K.
CEVAP:
Sigortalının iş kazası geçirdiği gün çalışılmış gün olarak değerlendirilmeli ve istirahat süresi kaza gününden itibaren başlasa dahi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilecek Aylık Prim ve Hizmet Belgesi’nde mutlaka iş kazasının gerçekleştiği gün için prime esas kazanç ve prim ödeme gün sayısı bildiriminde bulunulmalıdır.

 

 

Bu yazı 3574 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 2021 yılı için de asgari ücret desteği verilecek
» 30 Günden Az Çalışanların AGİ Hesabı
» Kıdem tazminatı tavanın üstünden ödenir mi?
» Çalışanın yaptığı iş neyse meslek kodu o olmalı
» Kullanılmayan Yıllık İzinler Yanar mı?
» İşçi Fazla Mesai Yapmak Zorunda mı?
» SGK Borç Yapılandırma Başvuruları Başladı
» SSK’lılar 3600 Günle Nasıl Emekli Olur?
» İŞVERENLERE FARKLI BİR PRİM TEŞVİKİ
» Yeni Yapılandırma Kanunu Geliyor
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter