29 Eylül 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN SÜMER
3 ulus, 4 cinayet, 1 sebep: İnsan Zulmü
Yazı Tarihi: 11 Haziran 2020 Perşembe 12:59

George Floyd. Siyahi Amerika vatandaşı bir adam. Beyaz bir Amerikalı polis tarafından boğazına bastırılarak öldürüldü.

Zohra Shah. Çocuk işçi. Pakistan’da bebek bakıcılığı yaptığı evdeki papağanları yanlışlıkla serbest bıraktığı için ev sahipleri tarafından ölene kadar dövülen 8 yaşında bir kız çocuğu.

Fil Amba. Hindistan’da sadece karnını doyurmak istediği için içerisine patlayıcı saklanmış ananas yedirilen hamile fil karnındaki bebeği ile birlikte öldürüldü.

Bütün dünya organize bir kötülük halinde. Vicdansızlık çamurunda debelenip duruyoruz. Çocuklar öldürülüyor, hayvanlar katlediliyor. İnsanlar ten renkleri yüzünden hayatını kaybediyor. Baktığınızda hiçbir sebebi yok. Resmen izliyoruz. Kimsenin bir şey yaptığı yok. Ölüyoruz, öldürülüyoruz, bir kenara atılıyoruz. Bununla da kalmıyoruz. Normalleşme süreci bitti, artık herkes özgürce sokaklarda... Bunun anlamının yiyip içip çöplerimizi de etrafa saçmak olduğunu düşünen bir kitle var şüphesiz. Çekirdek kabukları, paket atıkları, meşrubat kutuları dört bir yana saçılmış halde. Pikniğe giden çocuğunun bezini, sahile giden içeceklerini saçmış dökmüş doğaya. Çöp kutusunun icadından habersiz insan kesimi. Ne diyebiliriz ki?

Denizlerdeki kirlenme yine devasa boyutlarda. Denizin dünyadaki yaşamın başlangıç noktası olduğu söylenir. Bu gidişle kirlettiğimiz denizler ve sömürdüğümüz okyanuslar sebebi ile bitişimizin noktası da olacak muhtemelen.

Türkiye’de 21 kadın 30 gün içerisinde öldürüldü.

Türkiye’de 22 milyondan fazla ruhsatsız silah bulunuyor. Kadınların %52,8’i silahla öldürülüyor ve bu silahların %83,9’u ruhsatsız.

Ben böyle yazdığım vakit “sen de canım hep kötüleri yazıyorsun, hiç mi iyi bir şey olmuyor bu dünyada” diyenler oluyor.

Evet halen iyilik var. Bir kedi sevmekle mutlu olan, çöplerini cebinde taşıyan, kelebeğin kanat çırpışında bile anlam arayan, bir sineğe bile kıyamayan insanlar var. Peki bu yeterli mi? Zaten dünyada iyiliğin olduğuna inanmazsak nasıl devam edebiliriz yaşamaya?

Ancak bu gerçekleşmekte olan kötülüğü konuşmamıza engel değil. Bunlar hayatın içinde. Okyanusları mahvediyor, ormanları talan ediyor, planlaması olmayan şehirler inşa ediyoruz. Suyumuz bitmek üzere. Karbon salınımı son 2 senede en yüksek noktaya gelmiş vaziyette. 2018 ve 2019 seneleri dünyanın geçirmiş olduğu en sıcak senelerdi. Para kazanıyoruz, sınırsızca alıyoruz. Üretmiyoruz, sürekli tüketiyoruz.

Ne demişti Cemal Süreya “Kötülüklerin büsbütün egemen olduğu, namussuz bir çağ bu biliyorsun.”

Dünyanın başına gelmiş en büyük kötülük şüphesiz insandır… Nasıl bu kadar kötü olunabilir, zerre merhamet, sevgi, vicdan barındırmadan nasıl yaşanabilir? Aklım almıyor, vicdanıma sığmıyor…

 

Bu yazı 2089 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Hoşça kal Sevgili Ruth, Teşekkür ederiz değerli RBG
» Doğanın Ruhu, İnsanın Ruhu
» KENDİMİZE DE MEYDAN OKUYOR MUYUZ SEVGİLİ KADINLAR?
» İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!
» Hoşçakal Pınar Gültekin
» Hatırlatmak isterim…
» Tarihe Yön Veren Kadınlar: Agnodice
» 3 ulus, 4 cinayet, 1 sebep: İnsan Zulmü
» Gündöndü değil “Günöldü”
» Kadın Cinayetlerini Meşrulaştırmayın!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter