04 Ağustos 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
SGK’ya gitmeden işlemlerinizi e-devletten yapabilirsiniz
Yazı Tarihi: 10 Haziran 2020 Çarşamba 07:49

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için alınan tedbirler kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yürütülen işlem ve uygulamalarda da vatandaşların işlemlerinin aksatılmaması için bazı tedbirler alınmış ve böylece vatandaşların e-Devlet üzerinden yapılabilecek başvuru ve işlemler için SGK Müdürlüklerine veya Merkezlerine gitmesine gerek kalmamıştı. SGK’nın e-devlet üzerinden vermiş olduğu bu hizmet halen devam ediyor.

Hizmet dökümü, emekli, dul, yetim aylığı başvuruları, geçici is göremezlik ödeneği sorgulama, gelir ve aylık ile kesinti bilgisi sorgulama, sosyal güvenlik kayıt belgesi sorgulama, adres ve banka değişikliği işlemleri de dahil olmak üzere e-Devlet üzerinden hizmet verilen 143 uygulama ile ilgili olarak SGK müdürlüklerine başvuru yapılmayacak, bu konulardaki işlem ve başvurular e-Devlet SGK sayfasından (https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-ve-sigorta-hizmetleri) yapılacak. Bu nedenle en azından koronavirüs salgını tehlikesi geçene kadar herhangi bir başvuru veya işlem için SGK Müdürlüklerine gitmeden önce E-Devlet SGK sayfasını giriş yaparak işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Öte yandan, 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle koronavirüs salgını nedeniyle alınan bazı tedbirler kaldırılmış, bazı tedbirler sona erdirilmiş, kamu kurumlarındaki esnek – yarı çalışma sonlandırılmış olsa da SGK’nın bu konudaki uygulaması aynen devam ediyor. Dolayısıyla vatandaşlar e-Devlet üzerinden yapılabilecek herhangi bir başvuru veya işlem için SGK müdürlüklerine gitmeden, başvurularını e-Devletten üzerinden yapabilecekler.

 

-OKURDAN GELENLER-

 

SORU: Çalışanımız bir süre rahatsızlandığından dolayı rapor alarak işe gelmemişti. Biz bu sürede çalışanımızı mağdur etmemek için ücret ödedik. Ödediğimiz bu ücretleri SGK’ya bildirecekmiyiz. Eğer bildireceksek nasıl bildireceğiz? Karahan G.
CEVAP: Evet, işverenler, sigortalılara istirahatli oldukları dönemlerde SGK'den aldıkları ödenek ile ücretleri arasındaki farkı ödeyebilmekte veya raporları dikkate almaksızın normal günlük ücret ödemesi yapabilmektedirler.
Bu mahiyetteki ödemeler hak edilen ücret niteliğinde olup, SGK'ye prime esas kazanç ve prim ödeme gün sayısı olarak bildirilmesi gerekmektedir. Söz konusu kazançlar üzerinden iş kazası ve meslek hastalığı primleri de dâhil, tüm sigorta kollarına ilişkin primler tahsil edilir.

 

SORU: İşten ayrıldıktan sonra ne kadar süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanabilirim? Aykut Y.
CEVAP
: İşçi, esnaf veya memur statüsünde çalışanlar, son bir yıl içinde 30 gün GSS prim ödeme gün sayılarının olması hâlinde, sigortalılıklarının sona erdiği tarihten itibaren 10 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanırlar.
Bu kişilerin sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten geriye doğru bir yıl içinde 90 günlük zorunlu sigortalılıkları varsa, 10 günlük süreye ilave olarak sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten itibaren 90 gün süreyle (10+90=100 gün) sağlık hizmetlerinden yararlandırılırlar.

Bu sürelerde sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişilerde sağlık hizmetlerinden istifade edebilirler. Belirtilen süreler için GSS primi ödenmez.

 

SORU: Merhaba bu yıl üniversiteden mezun oldum. Mezuniyet tarihi itibarıyla GSS primi ödemeye başlayacakmıyım. Yoksa bir süre daha sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirmiyim? Kudret K.
CEVAP: İşçi, esnaf veya memur statüsünde çalışması olmayıp, bakmakla yükümlü olunan kişi sayılmayanlardan, lise mezunu olanlar 20 yaşını, üniversite mezunu olanlar ise 25 yaşını geçmemek kaydıyla, mezun oldukları tarihi izleyen günden itibaren iki yıl süreyle genel sağlık sigortalısı sayılırlar.
Bu durumda olanlar GSS primi ödemeksizin ve gelir testine girmeden sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

 

SORU: İşveren, bir çalışanın virüs taşıdığını diğer çalışanlarına açıklayabilir mi?
CEVAP:
Kişisel Verileri Koruma Kurulu, 27 Mart 2020 tarihinde “Covid-19 ile Mücadele Sürecinde Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında Bilinmesi Gerekenler” başlıklı bir kamuoyu duyurusunda; “İşverenin, bir çalışanının virüs taşıdığını diğer çalışanlarına açıklayabilmesinin mümkün olup olmadığı noktasında; işverenin, vakalar hakkında diğer çalışanlarını bilgilendirmesi gerektiği ancak zorunlu haller olmadıkça virüs taşıyan çalışanın kimliğini doğrudan açığa vuracak düzeyde detayları paylaşmaması gerektiği ifade edilmiştir.

 

 

Bu yazı 6665 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 2021 yılı için de asgari ücret desteği verilecek
» 30 Günden Az Çalışanların AGİ Hesabı
» Kıdem tazminatı tavanın üstünden ödenir mi?
» Çalışanın yaptığı iş neyse meslek kodu o olmalı
» Kullanılmayan Yıllık İzinler Yanar mı?
» İşçi Fazla Mesai Yapmak Zorunda mı?
» SGK Borç Yapılandırma Başvuruları Başladı
» SSK’lılar 3600 Günle Nasıl Emekli Olur?
» İŞVERENLERE FARKLI BİR PRİM TEŞVİKİ
» Yeni Yapılandırma Kanunu Geliyor
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter